Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek se pustil do Jágra. Neunesl kritiku, vadí mu

SUPERHVĚZDY. Jaromír Jágr a Dominik Hašek spolu v české reprezentaci odehráli spoustu zápasů. | foto: Reuters

28 2014
Dvě největší osobnosti českého hokeje stojí proti sobě. Dominiku Haškovi se nelíbí, jakým způsobem se Jaromír Jágr rozloučil s národním týmem. Podle něj útočník neunesl kritiku a reagoval na ni nemístně.

Kdyby se do tak odvážného podniku pustil kdokoliv jiný, riskoval by, že se stane nepřítelem národa. Kritizovat Jaromíra Jágra, to je v očích fanoušků hodně těžký kalibr.

Jenže tuhle "sebevražednou" misi vykonal Dominik Hašek, legendární gólman, který má v hokejovém světě podobně velké jméno jako legenda s číslem 68. V rozhovoru pro deník Sport napadl způsob, jakým se Jágr na mistrovství světa vymezil vůči kritikům.

"Co řekl, je neomluvitelné. Ke všem, kdo si Jardu dovolili kritizovat, jak se postavil k lidem, kteří to provedli. Postavil se do pozice, že on znamená něco víc než jeho kritici, když jim tohle vzkázal. Já jsem někdo a vy nemáte právo mě kritizovat. A to je špatně, s tím nikdy nemůžu souhlasit," prohlásil Hašek.

Jágr má za sebou šampionát, na němž skončil jako nejproduktivnější hráč národního týmu. Zároveň si však těžko zvykal na velké kluziště, v úvodu turnaje hrál průměrně a v závěru, kdy už patřil k nejlepším českým hráčům, oslaboval mužstvo zbytečnými vyloučeními. Po prohraném zápase o bronz se Švédy řekl, že končí v reprezentaci. A pustil se do kritiků.

"Nemám zapotřebí, aby si mé jméno bral někdo do huby, když neví nic o tom, jaká je úcta. Štvou mě lidi, kteří dělají nějaký názor a neví ani o hov... Já ze sebe nedělám génia, ale hokej hraju 25 let a musel jsem se nějakým způsobem přizpůsobit. Když někdo něco vypustí, tak si musí být jistý, že to má smysl, protože to ovlivní názory dalších lidí," uvedl Jágr.

"Když jsem to poprvé někde zahlédl, tak mě napadlo, jestli se Jarda nezbláznil. Pak mě to čím dál víc začínalo mrzet," reagoval v deníku Sport Hašek.

Kdo má pravdu v názorovém střetu dvou hokejových osobností?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 31. května 2014. Anketa je uzavřena.

Jaromír Jágr 18097
Dominik Hašek 5316

Jágr v úterý v Praze svá vyjádření poněkud zjemnil a dovysvětlil, zároveň však zopakoval, že se mu nelíbí kritika národního týmu. "Hráči na MS měli cítit podporu od novinářů i fanoušků, aby věděli, že všichni tahají za jeden provaz," řekl. "My jsme tak malý stát, že si kritiku nemůžeme dovolit. Měli bychom být pospolu a mít jeden cíl."

Fotogalerie

Podobně hovořil i trenér Alois Hadamczik po olympiádě v Soči, který vytýkal novinářům, že nefandí české reprezentaci.

Haškovi připadá podobné myšlení zvláštní. "Kdyby to udělal kterýkoli jiný člověk, tak si řeknu, je to blbec, ať si vykládá, co chce. Jenže on je hokejista, největší osobnost českého národa," řekl o Jágrovi. "Aby to na někoho házel, napadal druhé, že si ho dovolí kritizovat, mají jiný názor než on. To přece vždycky bylo a bude. A bez těch lidí by on ani nemohl být, stejně jako já. Kdyby nás pořád jen někdo plácal po ramenou, jak jsme dobří, tak by to nebylo normální."

Češi skončili na šampionátu čtvrtí a zanechali rozporuplné dojmy. Ve čtvrtfinále přešli přes USA, ale jinak neporazili nikoho ze světové špičky a trápili se i se slabšími soupeři včetně prohry s Dánskem. 

Jágr po šampionátu jízlivě poznamenal: "Můžete se zeptat odborníků, kteří nikdy nic nevyhráli." To však není případ Haška, olympijského šampiona, dvojnásobného vítěze Stanley Cupu, šestinásobného nejlepšího gólmana NHL a dvojnásobného držitele Hartovy ceny, nejprestižnější individuální hokejové trofeje světa.

"Když to vyjádřím jinými slovy, Jarda svým vyjádřením hodil vinu na někoho jiného a odmítl za některé svoje jednání nést zodpovědnost," mínil Hašek. "Vadí mi, jak se k tomu postavil. To je neakceptovatelné."

Je čas odejít, už na to nemám, rozpovídal se Jágr o hokeji:

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze