Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek je fit, trénuje a chce Stanley Cup

4 2004
Mladá Boleslav - Po deseti letech oblékl brankářskou výstroj už v létě a pilně trénuje. Motivace Dominika Haška je jasná: v Ottawě, kde podepsal smlouvu, chce vyhrát Stanley Cup. "Podřizuju tomu všechno. Jenom doufám, že NHL začne. Ale kdybych si mohl vsadit, dal bych na to, že výluka bude kratší, než před deseti lety," tvrdí.

V rámci přípravy se představí i hokejovým fanouškům, v Mladé Boleslavi se účastní exhibice. "Nemám tyto akce moc rád, ale je to i poděkování agentu Henyšovi, který mi tu umožnil týden trénovat, řekl před akcí.

Jak se cítíte na ledě? V srpnu se na něm příliš často neobjevujete
Kromě exhibičního zápasu v roce 1998 po olympiádě v Naganu jsem deset let v srpnu neoblékl výstroj dřív, než deset dní před zahájením kempu. Ale cítím se dobře. Samozřejmě si musím zvyknout na nové prostředí, na novou výstroj. Ale nejdůležitější je pro mě zdraví, a to drží.

Takže žádné problémy s tříslem necítíte?
Tříslo, které mi operovali před třemi a půl měsícem, drží. Čtrnáctého června jsem zahájil přípravu, kterou jsem přerušil jenom na krátkou dovolenou a když jsem jel do Ottawy podepsat smlouvu. Problémy žádné nemám, i když jsem zatím neřešil herní situace, jenom střelbu. Ale samozřejmě na to člověk myslí. Loni mě tříslo vyřadilo prakticky na celou sezonu. Každý den si na ně člověk sahá, ale problémy v tréninku nemám.

Jak se na váš návrat na led po operaci dívají lékaři?
Stav mých třísel jsem konzultoval s fyzioterapeutem Pavlem Kolářem. On mě sice neoperoval, ale u operace asistoval a věděl o ní vše. Po operaci mi nařídil šestitýdenní absolutní klid a potom postupnou zátěž. Před tím, než jsem šel na led, jsem se s ním už nesešel, ale aspoň jsme si zatelefonovali.

Zajímali se v Ottawě o váš zdravotní stav?
V Ottawě se o můj stav zajímali spíš před podpisem smlouvy. Bavil jsem se s manažerem Mucklerem, testovali mě jejich lékaři. Ale potom už ne, jenom jsem byl v kontaktu s ottawským masérem.

Platí, že bez ohledu na vývoj jednání o kolektivní smlouvě v NHL odletíte do Ottawy?
Odlétáme koncem srpna. Bez ohledu na to, jestli začne kemp. Takhle brzy proto, abychom si našli bydlení a školu pro děti. Loni jsme se s rodinou moc neužili, i proto jsme se rozhodli, že tam letos poletí se mnou a já tam vydržím celou sezonu, ať už se NHL bude hrát, nebo ne. I když nevím, jak bych to řešil, kdyby byla výluka dlouhá.

Jak se na odchod do Ottawy dívají vaše děti? Nezvykly si za rok v Česku?
Synovi je to jedno, mluví stejně dobře anglicky jako česky. Dcera se zajímá spíš o to, co se zatím stane s jejím boyfriendem. Já to samozřejmě trochu zlehčuju. Ale z mého hlediska se snažím udělat to, co je pro ně nejlepší.

Uvažujete o tom, že byste v zámoří zůstali nastálo?
To zatím neřeším. Takhle vůbec neuvažuju. Zajímá mě spíš, jestli se bude hrát a jestli se mi bude dařit.

Hrozba výluky v NHL je stále silnější. Jste stále optimistou a věříte, že se bude hrát?
Jsem nadále optimista. I když bude, tak doufám, že bude kratší, než minule (to trvala 103 dní - pozn. red). Kdybych si na to mohl vsadit v Tipsportu, tak to udělám. Hodně se o tom s lidmi bavím. Znám názory jak hráčů, tak manažerů. Myslím, že se obě strany dokáží nakonec shodnout na nějakém východisku. I když to bude trvat dlouho, stejně jako před podpisem kterékoli jiné velké smlouvy.

A když se přece jenom nezačne hrát. Je možnost, že se vrátíte do Evropy?
Když to v říjnu bude vypadat, sedneme si s agentem a s generálním manažerem a dohodneme se, kde budu chytat. Mně by stačilo, kdybych jenom trénoval. Ale v Ottawě chtějí, kvůli tomu, že jsem za dvě sezony odehrál jenom čtrnáct zápasů, abych někde chytal. Když to bude možné, tak na farmě. Samozřejmě také nemůžu vyloučit cestu do Evropy, ale kvůli rodině bych nebyl rád.

Co Světový pohár? Nemrzí vás, že se ho nezúčastníte, když už trénuje v srpnu?
Není mi to líto. Ta soutěž mě neláká, i když klukům samozřejmě budu fandit. Vynechal jsem i minulý Světový pohár v roce 1996. Příprava je sice náročná, ale pro mě představuje motivaci spíš NHL.

Výstroj už máte z Ottawy?
Vyrážečka, lapačka i betony jsou z Ottawy. Helmu mám ještě z Detroitu, ale alespoň jsem si přelepil logo Detroitu. Malovat se bude až v Ottawě. Asi tam dáme nějakého Senátora, nebo bojovníka. Uvidíme.

Už jste se bavil s nějakými spoluhráči?
Spojil jsem se s Vencou Varaďou a bavili jsme se o tom, jak to v Ottawě vypadá. Pár kluků jsem tam potkal, když jsem podepisoval smlouvu. Několik hodin jsem strávil se Spezzou, když jsme si měnili dresy. Přijetí v Ottawě bylo skvělé. Jiné než v Detroitu. Přece jenom je vidět, že v Kanadě je hokej sportem číslo jedna i v létě.

I proto jste se rozhodl pro kanadský klub? Nikdy jste v Kanadě nehrál.
Nebylo to kvůli Kanadě. Ottawa má skvělé mužstvo. Má šanci získat Stanley Cup a já cítím, že jí k tomu můžu pomoci.

A stát se kanadským hrdinou. Kanadská mužstva už dlouho čekají na Stanley Cup.
Vím o tom, že v Kanadě se Stanley Cup oslavoval naposledy v roce 1993. A já ho chci získat. Podřídil jsem tomu celou přípravu. Jenom mám obavu, aby se NHL vůbec hrála.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze