Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek letí do zámořské Síně slávy. Přijme ho jako prvního Čecha

Dominik Hašek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

13 2014
Hokejový fenomén Dominik Hašek posbíral spoustu trofejí. Teď se mu dostane další obrovské pocty. Uvedou ho do Síně slávy v Torontu. Stane se jedním z přibližně 260 vyvolených hráčů v dějinách. Co říká o hvězdách, které ho mezi honoraci doprovodí?

Pečlivě si připravil proslov. Sbalil několik svátečních obleků. A ve čtvrtek dopoledne se s partnerkou vydá do Kanady, kde ho přijmou mezi nesmrtelné.

„Spousta lidí mi tvrdila, že celý ten program od pátku do pondělí je krásný. Jsem zvědavý a trochu nervózní z toho, co mě čeká,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Stane se prvním krajanem ve společnosti legend. Výběrová komise totiž léta přihlížela pouze k výkonům v NHL, kterou v Severní Americe považují za střed hokejového světa.

„Vůbec nepochybuju, že řada Evropanů by tam patřila,“ tvrdí Hašek. „Jenže hokej se vyvíjí a oni teď nechtějí příliš sahat do minulosti. Stále přibývají noví vynikající hráči. Je těžké ohlížet se do historie. Udělali to s Treťjakem a Charlamovem. Kolikrát se debatuje o Hendersonovi, který rozhodl Sérii století. Přesto se ho nevzali. Možná to ještě někdy udělají, ale je málo prostoru.“

Když měl Hašek zvážit, koho by si ze své éry přibalil do Síně slávy s sebou, napadl ho hned báječný Rus Sergej Makarov. A z Čechů Vladimír Martinec, Milan Nový nebo František Pospíšil. Jenže ti už se asi nedočkají.

„Uvědomte si, že v 70. letech nebyl internet, satelitní televize, videa... Svět byl rozdělený,“ připomíná Hašek.

Každý rok jsou mezi smetánku vpuštěni asi čtyři hráči. Letos Haška doprovodí kanadský obránce Rob Blake, švédský útočník Peter Forsberg a americký centr Mike Modano.

Hašek je popisuje následovně:

„Blake byl tvrdý bek, silný, velký. Uměl rozdat ránu, najít si zadkem soupeře a složit ho. Přitom čistě. Měl výbornou střelu i rozehrávku. Dokázal taky udělat chybu. Říkali jsme si, že většinou jednu za zápas udělá.“

„Forsberg je jeden z nejtalentovanějších hráčů, proti kterým jsem hrál. Chytrý, technický. Snad jsem ho nikdy neviděl vystřelit příklepem. Víc připravoval šance, ale gólů měl taky dost. Nebyl velký, ale odstavit ho od puku bylo skoro nemožné.“

„Modano byl komplexní hráč. Velký, silný, nesmírně rychlý útočník s výbornou střelou. Potkali jsme se ve finále Stanley Cupu 1999. Jako jediný mi dal ve čtvrtfinále olympiády v Naganu gól.“

Když se debatovalo o letošních kandidáty Síně slávy, o Haškovi se vůbec nepochybovalo. V budoucnu za ním s největší pravděpodobností dorazí ještě jeden Čech - Jaromír Jágr. Jen nejdřív bude muset skončit s kariérou.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze