Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek má mít nižší plat, aby chytal

31 2003
Praha, New York - Zdá se, že pro návrat do branky Detroitu je hokejový gólman Dominik Hašek připraven udělat cokoli. Údajně si nechal snížit plat o 56 milionů korun! Místo gáže osm milionů dolarů (asi 224 milionů korun) by měl podle deníku New York Post pobírat milionů šest. To by mu mělo zaručit, že mu jeho konkurent Curtis Joseph, jehož si klub pořídil před minulou sezonou, zmizí z cesty. Haškovi totiž hrozilo, že ho klub může vyměnit.

„O snížení platu nic nevím. Dominik je na dovolené,“ řekl brankářův mediální zástupce Roman Hozák. Detroit. Jinam ne! „Nedovedu si představit, že bych šel jinam než do Detroitu,“ řekl Hašek, když ohlásil návrat k hokeji. Proč trvá na Detroitu? Loni si s ním splnil sen: vyhrál Stanley Cup.

Láká ho tam navíc i podnikání. Podle amerického tisku na podzim otevře dvě prodejny se svým oblečením Dominator. Úspěch na zámořském trhu by vylepšil jeho obchodní bilanci... „Vracím se pro pohár, to je hlavní důvod,“ tvrdil Hašek.

O dva miliony dolarů by však přijít nemusel. Původní plat mu mohou dorovnat bonusy za případné vítězství ve Stanley Cupu. Podobně se Hašek domluvil před dvěma lety, kdy do Detroitu odcházel z Buffala. Tehdy přijal plat osm milionů dolarů ročně, o 1,5 milionu méně, než kolik mu zaručovala opce v Bufallu.

Nižší gáže nyní musí přijímat mnoho hokejistů. V NHL hrozí v příštím roce stávka, protože vyprší dohoda mezi ligou a asociací hráčů. Někteří si o velmi nízký plat dokonce zažádají sami. Například útočník Paul Kariya pobíral v Anaheimu deset milionů dolarů, s Coloradem se dohodl na rentě 1,2 milionu! Sejde se s kamarádem Sellänem a po roce bude volným hráčem. I v případě, že se liga zastaví, bude moci hrát kdekoli.

Hašek by i se sníženým platem zůstal vysoko nad ligovým průměrem, který činí 1,79 milionu dolarů. Na nejlépe placenou dvojici NHL - útočníky Jágra a Forsberga - by však ztrácel pět milionů.

Ohrozí jeho kariéru soud? Překvapivý návrat do NHL ohlásil poté, co jej v Česku začala vyšetřovat policie. V květnu napadl při zápase v in-line hokeji protihráče a byl obviněn z pokusu o těžké ublížení na zdraví, za které mu hrozí dva až osm let vězení. Do deseti dnů by měla státní zástupkyně rozhodnout, zda dá na doporučení policie a Haška obžaluje.

Přitom už v září by měl Hašek dorazit na kemp. Pokud Haškovi policie neodebere pas, může do Ameriky odcestovat. Musel by se však účastnit případných soudních přelíčení a výslechů. „Nemyslím, že to ovlivní Dominikův návrat,“ řekl Haškův agent Rich Winter deníku Detroit Free Press. A co na to říká manažer Detroitu? „S Dominikem jsem ještě nemluvil. Nechci nic říkat, dokud nebudu znát všechna fakta,“ uvedl Ken Holland.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze