Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek měl nabídky i od českých klubů

18 2001
Toronto - Houf zámořských novinářů se pokoušel vyždímat z hokejového gólmana Dominika Haška odpověď. "Budete hrát příští sezonu? Za Buffalo? Za koho?" Šestatřicetiletý chlapík v Torontu při vyhlášení cen NHL odrážel přímé i rafinované otázky pohotově jako v brankovišti prudké střely zblízka i zdálky. Nic konkrétního nevyzradil. Příliš ani nemohl. Neví, co s ním bude. Buffalo Sabres mají opční právo prodloužit s ním smlouvu o jednu sezonu, ale museli by mu za ni zaplatit 9,5 milionu dolarů, což se jim nejspíš zdá moc.

Jestliže se s Haškem do konce června nedohodnou na oboustranně přijatelných podmínkách, stane se jejich hvězda volným hráčem a smí bez náhrady přestoupit kamkoliv. "Chci hrát hokej," tvrdí brankář pevně. "Za tým, který má šanci na Stanley Cup. A za Česko na olympiádě. Ale možná taky už hrát nebudu."

Takže není vůbec nic jistého?
"Není. Nic není rozhodnuto. Měli jsme s generálním manažerem, majitelem Sabres a mým agentem Winterem dlouhé, asi tříhodinové jednání. Oni vědí, co chci, slíbili, že mi vyjdou vstříc. Ale na konci jsme si dali slovo, že neprozradíme v čem, dokud se věc nevyřeší."

Mohl byste tedy být volným hráčem?
"To se může stát. Pravděpodobnost je tak dvacet třicet procent."

Pak byste čekal na finančně nejvýhodnější nabídku?
"Já bych se určitě díval po mužstvu, které by mělo nějvětší možnost vyhrát Stanley Cup."

Takže peníze bohatých New York Rangers by vás nepřilákaly? Třeba byste se sešel v jednom týmu NHL s Jaromírem Jágrem...
"Stát se to může. New York je fantastické město kvůli kultuře a byznysu. Ale Rangers v nejbližší době nebudou mít na Stanley Cup, takže pro mě nejsou aktuální."

Vyjednává váš agent s jinými kluby?
"Není v kontaktu s nikým jiným než s Buffalem. Aspoň ne v současné době."

Vadilo by vám stěhování do jiného amerického města na jediný rok? Drží vás to v Buffalu?
"Klub mě vždycky podržel. Lidi na mě třeba pískali, odepisovali mě, ale na klub si nemůžu stěžovat. Ale nejde zase uvažovat jen nostalgicky. Chci přece vyhrát Stanley Cup."

A to stěhování?
"Stěhování tady v Americe je naprosto normální věc. U nás na to lidi nejsou zvyklí. Jenže tady prostě přijede velký kamion, člověk si někde vybere volný dům nebo byt, těch je všude spousta. A za týden bydlí v jiném státě. Samozřejmě, musejí se pak najít školy pro děti a noví přátele, takže to není tak jednoduché. Samotné stěhování ovšem není problém a je to ta poslední věc, která by mě teď mohla zatěžovat."

Psalo se, že jste byl v Buffalu ochoten slevit na roční plat šest milionů dolarů. Nezdá se pravděpodobné, že by čerstvý vítěz Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana NHL šel dolů s gáží...
"To je výmysl novinářů. Na tohle téma při jednání s vedením Sabres vůbec nepřišla řeč."

Naznačujete, že žádáte Sabres o posílení mužstva, aby mělo na Stanley Cup?
"Znovu říkám: Domluvili jsme se, že o tom nebudeme veřejně mluvit, než se všechno uzavře."

Už před dvěma lety jste ohlásil poslední sezonu kariéry, ovšem nejspíš budete ještě dál chytat. Na jak dlouho se ještě cítíte?
"Nechci říkat, jak dlouho zůstanu v NHL. Už jednou jsem v životě udělal takovou velkou chybu. Ale myslím, že příští rok bude opravdu poslední. I když to není nic oficiálního, protože člověk může změnit názor."

Je vám šestatřicet, pořád máte chuť a sílu hrát v NHL?
"V první půlce sezony mě dost kritizovali, ale ve druhé už jsem, myslím, chytal výborně. Čísla nakonec ukazují, že pořád můžu hrát na nejvyšší úrovni."

Bylo něco, co vám našeptávalo, že byste měl skončit?
"No, dá se říct, že ne. Vůbec. Já bych ale nevylučoval, že je konec. Pár procent tam zůstává. Záleží na příštích týdnech."

Opravdu je možné, že porážka v prodloužení s Pittsburghem ve čtvrtfinále Stanley Cupu byla vaším posledním zápasem?
"Ta možnost tam je. Přišly i nabídky z Česka."

Vážně? Odkud?
"O tom nebudu mluvit, ale když chci hrát na olympiádě, měl bych hrát v nejlepší lize na světě, abych se připravil."

Když jste plánoval závěrečnou sezonu v NHL, vysvětloval jste, že chcete domů kvůli synovi. Už nemáte obavy, že si po návratu do Česka nezvykne?
"Určitě si zvykne. Spíš jde o školu, aby pro něj ten přechod nebyl tak těžký. Ale každý rok najímáme na tři měsíce učitelku, která za námi jezdí a tráví s ním každý den nějakou dobu. Snaží se mu pomoct dohnat, co mu chybí."

Neprotestuje, že má ještě jedno vyučování navíc?
"Není to tak, že by přišel ve čtyři ze školy a ještě další dvě hodiny seděl nad knížkou. On vynechá ve škole nějaké hodiny, které nejsou tak potřebné. Takže ho uvolnili třeba z francouzštiny nebo hudební výchovy a místo toho je ve speciální učebně s českou učitelkou."

Jaká je vaše největší hokejová motivace?
"To je jasná věc. Příští rok je Nagano. Vlastně Salt Lake City a samozřejmě Stanley Cup. To jsou dvě obrovské soutěže."

Je pro vás důležitější olympiáda nebo Stanley Cup?
"Dal bych to na stejnou úroveň. Já si myslím, že olympiáda je víc než Stanley Cup. I když olympiádu jsem už vyhrál, takže motivace je asi stejná."

O olympijských hrách mluvíte s úctou, pořád vás tak lákají?
"No určitě, jsou jednou za čtyři roky. Na žádné jiné soutěži se nesejdou nejlepší hráči světa."

Obránce Petr Svoboda tvrdí, že hrát za celou zemi je pro něj zajímavější než za město. Taky vnímáte ten rozdíl nastoupit za svou vlast, za víc lidí?
"Záleží na tom, za jaké město hrajete. Když někdo hraje za New York Rangers, tak je ta situace podobná jako hrát za Česko. (smích) Ne, pro mě je důležité, že na olympiádu přijedou nejlepší hráči na světě."

Co říkáte na to, že koučem národního týmu v Salt Lake City nebude Ivan Hlinka, ale Josef Augusta?
"Trochu mě to překvapilo. Ale jenom trochu. Když teď měl pan Augusta dva úspěchy na mistrovství světa, chápu to."

Pamatujete si ještě na incident v Jihlavě, když jste na vojně odmítl chytat proti mateřskému pardubickému klubu a zahodil jste jihlavský dres do koše? Pan Augusta tehdy v Jihlavě trénoval, že?
"Máte pravdu, ale o tom jsme nikdy spolu nemluvili. Vůbec to nesouviselo s národním mužstvem, souviselo to s armádou. To už nebude mít vliv na to, co bude na olympiádě."

A jak budete poslouchat asistenta Vláďu Růžičku? Spolu a proti sobě jste hráli už před dvaceti lety...
"Jistě je to pro mě trenér, ale jenom asistent, ne? Určitě si budeme tykat, protože se dlouho známe. Vláďa tam určitě nebude trenér brankářů, bude mít na starosti jiné věci."

Brankářská konkurence v české reprezentaci hodně narostla. Kromě vás mohou být nominovaní Čechmánek, Turek, Hnilička nebo Salfický. Cítíte se jako jednička?
"Nemůžu si být jistý. Pro gólmana je vždycky dobré vědět, že se na něj spoléhá. Ale jednička se nedá určit už v létě. Záleží na tom, jak se nám povede první polovina sezony. Podle ní by se mělo rozhodnout.

Pošesté v kariéře získal gólman Buffala Dominik Hašek Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana zámořské NHL. V Torontu si pro cenu došel i se synem Michalem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze