Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek nakonec vyvázl bez trestu

9 2004
Pardubice - Bez trestu! Tak rozhodl v aféře Dominika Haška městský úřad pardubického obvodu, který měl jako poslední projednat incident z loňského května, kdy Dominátor napadl protihráče na kolečkových bruslích. Jedinýmpostihem pro legendárního hokejového brankáře tak zůstane roční zákaz činnosti a dvoutisícová pokuta od svazu in-line hokeje.

„Trest udělený v disciplinárním řízení svazu in-line hokeje považujeme za dostatečný, proto jsme již pana Haška pokutou netrestali,“ uvedl právník úřadu prvního pardubického městského obvodu Jiří Chaloupka.

Nejvyšší pokuta, která Haškovi od městského obvodu za přestupek hrozila, byla tři tisíce korun.

Aféra vypukla loni v květnu. Hrdina zlatého týmu z olympiády v Naganu 1998 Dominik Hašek při utkání extraligy in-line hokeje tehdy surově zbil Martina Šílu.

„Srazil ho na zem, klekl mu na záda a holí chycenou oběma rukama ho mlátil do zátylku,“ shodovali se svědci. Zraněný měl podle zveřejněných diagnóz otřes mozku, pohmoždění krční páteře a zlomeninu nosu.

Dva dny strávil v nemocnici, dalších osm v pracovní neschopnosti. „Jen jsem na Martina spadl,“ odmítal byť jen náznak viny Hašek. Případ začala vyšetřovat policie.

Hašek přestal komunikovat s novináři.

Případ Hašek

 ■ 18. května 2003 - Hašek nedohrál zápas v hokeji na kolečkových bruslích - napadl protihráče Martina Šílu a byl vyloučen do konce. Zraněný převezen do nemocnice.
 ■ 20. května - Šíla propuštěn z nemocnice, léčí se doma v Pardubicích. V pracovní neschopnosti zůstal osm dnů. Hašek ho doma navštívil.
 ■ 30. května - Hašek na své tiskové konferenci prohlásil: „Na Šílu jsem spadl, hokejkou jsem ho nepraštil.“
 ■ 3. června - Svědkové se shodují, že Hašek lže: „Hašek srazil Šílu zezadu a opakovaně ho udeřil hokejkou do hlavy,“ řekl sudí Tomáš Würtherle.
 ■ 4. června - Disciplinární komise svazu in-line hokeje Haška trestá zákazem činnosti na rok a pokutou dva tisíce korun.
 ■ 13. června - Policie zahájila trestní stíhání, Hašek obviněn z trestného činu úmyslného ublížení na zdraví.
 ■ 8. července - Hašek ohlašuje po roce návrat do NHL.
 ■ 24. července - Policie uzavřela případ návrhem na obžalobu za pokus o těžké ublížení na zdraví.
 ■ 8. srpna - Okresní státní zástupkyně Lenka Strnadová stíhání zastavila.
 ■ 29. října - Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová nařídila státnímu zastupitelství v Pardubicích, aby se aférou opět zabývalo.
 ■ 25. března 2004 - Okresní státní zástupkyně Lenka Strnadová stíhání Haška již podruhé zastavila, případ má řešit jako přestupek pardubická obvodní radnice.
 ■ 7. července - Úřad pardubického prvního obvodu případ odkládá.


Pro celkové vyhodnocení případu nakonec byly klíčové znalecké posudky, které získala pardubická státní zástupkyně Lenka Strnadová.

Podle nich Šíla utrpěl pouze pohmožděniny nosu a krku.

O tom, že brankářův skutek není trestným činem, ale jen přestupkem, rozhodlo státní zastupitelství nadvakrát: loni v srpnu a po odvolání nejvyšší státní zástupkyně opět letos v březnu.

„Je to definitivně vyřešeno. Doplněné vyšetřování ukázalo, že se Dominik Hašek skutečně dopustil jen přestupku,“ řekl tehdy Petr Pilát z Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. Jeho úřad postoupil konečné projednání případné pokuty za přestupek právě do Pardubic.

Hašek se v průběhu ročního vyšetřování, během kterého zažil policejní výslech a hrozbu soudu i vězení, nenudil. Na podzim se pokusil v mužstvu Detroit Red Wings o návrat do NHL, ale kvůli poranění třísel odchytal jen čtrnáct zápasů a sezonu předčasně ukončil.

Po nezdařené sezoně prodělal operaci třísel a před nastávající sezonou podepsal smlouvu s kanadským týmem Ottawa Senators.

Autoři:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze