Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek není svatoušek. Ale ani gauner, říká kouč

11 2003
Pardubice - Tušil, že se Hašek vrátí k hokeji. Naštval se na něj, když viděl reportáž o jeho incidentu na kolečkových bruslích. Přesto jej při současné kritice především hájí. "Dominik občas udělá lumpárnu, není to svatoušek. Ale ani gauner a sadista!" tvrdí Josef Bruk, dlouholetý přítel a trenér brankáře, který je vyšetřován pro ublížení na zdraví a před pár dny nečekaně obnovil kariéru v NHL.

Myslíte, že veřejnost nyní Dominiku Haškovi křivdí?
Já ho znám dlouho. Občas vypění, má svoje úlety. Jenže zároveň je to třeba vynikající otec rodiny. Když úplně necháme stranou jeho skvělé sportovní schopnosti...

Co si myslíte o jeho postoji k aféře při in-line hokeji?
Řekl jsem mu svoje. Když jsem viděl televizní reportáž, napadlo mě: Jé, to je vůl! Pak jsem se dozvěděl, že zápas řídil rozhodčí Würtherle, který umí hráče vyprovokovat. Není divu, že se to pak porve...

Avšak Hašek podle svědků soupeře Martina Šílu prostě zmlátil.
V hokeji se takové věci stávají. Dominik za to dostal trest od svazu in-line hokeje. Soud ještě nebyl a do té doby platí presumpce neviny.

Dobrá, ale vždyť mohl do televize a do novin říct: "Sorry, nemělo se to stát. Mrzí mě to!" Kdyby to udělal, případ by nejspíš brzy skončil.
Asi se musíte podívat, koho Dominik zmydlil. Podle mých informací byl ten kluk pro nějaké nesrovnalosti před časem propuštěn z firmy pana Střídy. Po něm se jmenuje tým Bonfire Střída, za který Dominik ten zápas hrál.

Takže už před utkáním mohlo být jakési pnutí mezi Šílou a Haškem?
Myslím, že ano. A jestli Dominika párkrát seknul...

Ano, ale Hašek takhle ztratil nervy už podruhé. Předtím v Mladé Boleslavi se také pustil do protivníka.
Možná byl zvyklý na stálý pres. Ten mu po odchodu z NHL chyběl a musel se někde vybít. I když to není omluva, za blbosti ho nechválím.

Jak si vysvětlujete, že už podruhé zrušil oznámení o konci kariéry?
Tušil jsem, že to takhle dopadne. Možná se před rokem při rozhodování unáhlil. Taky byl loni ze Stanley Cupu dost psychicky unavený.

Dal vám v uplynulé sezoně najevo, že by se rád vrátil?
Na podzim letěl do Ameriky na audienci k prezidentu Bushovi a stavoval se u nás. Ptal jsem se, jestli ho nesvrbí ruce. Tvrdil, že by něco rád dělal, ale že to bez hokeje vydrží. A já povídal: Ale nevydržíš!

Myslíte, že peníze a byznys nezvažoval? Vždyť tím comebackem své firmě udělá bezvadnou reklamu...
To nevím. Hokej pro něj jistě znamenal hlavní motivaci. Peněz vydělal dost, má je rád. Ale není to lakomec. Hodně dělá pro charitu. Možná jeho odchod taky uspíšila situace, která tu kolem něj vznikla.

Uvidí NHL v příštím ročníku zase starého Haška? Nezkazí si jméno?
Chytání se nezapomíná. Pauza mu prospěla. Mentálně ani fyzicky není starý, je v kondici. Možná mu měsíc potrvá, než najde rytmus.

Je mu 38 let. Nehrozí mu zranění?
Zlobíval ho přitahovač, ale to se vyřešilo. Dominik se perfektně připraví. Mohl jsem mu na tréninku dát stopky a jít na kafe. On udělal, co měl, a ještě něco navíc. Takového poctivce jsem za čtyřicet let praxe nepoznal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze