Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek nesmí trénovat, září Vokoun

29 2003
New York, Praha - Hokejového brankáře Dominika Haška dál souží bolest třísel, vedení klubu mu zakázalo bruslit. A jak se vede jeho krajanům v brance? Byla to ohromná sláva, když v sobotu ve Phoenixu křtili přepychovou arénu za 6miliard korun. Takřka dvacet tisíc lidí burácelo, když americkou hymnu zapěla sličná dcera spolumajitele klubu Gretzkého. Jenže náladu jim při následném utkání překazil český brankář Tomáš Vokoun z Nashvillu.

Pustil jedinou z 33 střel, hlavně díky němu hosté vyhráli 3:1. Všech 16 vítězství v ročníku pro ně vychytal plně vytížený Vokoun.

Tenhle sedmadvacetiletý chlapík je nyní v NHL jedinou zdravou českou jedničkou mezi gólmany. Veteráni Hašek, Turek i Čechmánek marodí. Hnilička pendluje mezi farmou a prvním mužstvem. Prusek zůstává v Ottawě dvojkou, byť docela úspěšnou.

Návrat Dominika Haška po ročním odpočinku neprobíhá idylicky. Detroitu se nepovedlo vyměnit „nadbytečného“ konkurenta Josepha. Muži si navzájem překáželi, než si „Dominátor“ pochroumal třísla. Jeho trápení trvá měsíce. Red Wings mu tak před Vánocemi zakázali trénovat na ledě, aby se co nejdřív úplně vykurýroval. „Dom prochází pečlivě střeženou přípravou. Nevíme, kdy zase nastoupí k zápasu,“ citoval list Detroit News kouče Davea Lewise.

Podobným martyriem se protlouká Roman Turek v Calgary. Hned při svém třetím startu 18. října si potrhal kolenní vazy a od té doby mnoho týdnů jen rehabilitoval. Šlapal na rotopedu, představil svůj dobročinný projekt pro malé hokejisty v kanadské provincii Alberta.

V prosinci už směl bruslit a v lednu by mohl být zpátky v NHL. "Každý mě nabádá, abych byl opatrný. Nechci nic uspěchat,“ řekl deníku Calgary Sun.

Milan Hnilička je zdráv, nicméně trpí skoro stejně. Nechápe, proč si jej Los Angeles Kings v létě vzali z Atlanty, když s ním pak nadlouho smýkli do rezervního týmu v nižší AHL. Dávají přednost Francouzi Huetovi. Hniličku zavolali „nahoru“ teprve nedávno, když si Roman Čechmánek narazil bok.

Čechmánek po prázdninovém přestupu z Philadelphie začal v Kalifornii dobře, nicméně občas bývá kritizován za nevyrovnanost. Muž s rozevlátým stylem čtyřikrát uhájil nulu, avšak několikrát též vyhořel. V současnosti stále není fit.

Pozici náhradníka v Ottawě výtečně zvládá Martin Prusek. Při nachlazení kolegy Lalima se zasloužil o tři vítězství Senators v řadě. Ve střetnutí s Tampou jej v nájezdu nepřekonali ani tři osamocení soupeři.

Mezi šesti chlapíky z NHL si reprezentační kouč Slavomír Lener nejspíš vybere brankářskou jedničku pro mistrovství světa v Praze. Vokoun se zatím jeví jako nejlepší kandidát.

ČEŠTÍ BRANKÁŘI V NHL
jméno (klub) zápasů (výher) průměr gólů na zápas úspěšnost nuly

Roman Čechmánek
(Los Angeles)

25 (12)

2,30

90,5%

4

Dominik Hašek
(Detroit)

14 (8)

2,20

90,7%

2

Martin Prusek
(Ottawa)

10 (4)

2,07

92,3%

1

Tomáš Vokoun
(Nashville)

33 (16)

2,32

91,6%

1

Roman Turek
(Calgary)

3 (0)

3,38

85,2%

0

Milan Hnilička
(Los Angeles)

1 (0)

3,00

85,7%

0


Ani Jeff Taffe (vlevo) nevyzrál na českého brankáře Tomáše Vokouna a Nashville si z Phoenixu odvezl výhru 3:1.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze