Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek pohár střežil, pak skončil v bazénu

1 2003
Praha - Byl zapomenut u silnice, v baru, v závěji, posloužil jako nočník, květináč, popelník, sypali do něj žrádlo koňům a psovi, slavnému Mariu Lemieuxovi údajně pomohl jako podložka při sexu. Největší hokejový poklad světa, Stanley Cup, víc než metr vysoký a šestnáct kilo těžký stříbrný pohár, zažil leccos. Nyní má zavítat do Ostravy, o víkendu do Znojma a Třebíče. Jeden den bude majetkem Richarda Šmehlíka a pak Patrika Eliáše, českých vítězů z New Jersey.

Právo na Stanley Cup je poměrně novou výsadou - hráči si je užívají teprve osm let. Co pohár absolvoval v Česku? Během čtyř návštěv za poslední čtyři roky putoval po patnácti městech. Ztratil se, vydělal na charitu, posloužil jako reklama pro autosalon a loni skončil v bazénu. Ve srovnání s cizinou se ale musel docela nudit...

„Bylo by blbý, kdyby se při první cestě do Čech pohár poškodil,“ bál se před čtyřmi roky Roman Turek. Teď už se může smát při vzpomínce, jak trofej bloudila. Zasekla se na frankfurtském letišti při překládce zavazadel. Totéž se včera událo ve Vídni cestou na Slovensko.

„S pohárem se bude chodit po špičkách. Dominik prohlásil, že se na něj nadřel a že kdo na něj sáhne, toho zabije,“ vyřídil loni vzkaz Dominika Haška manažer firmy Dominator. Na letišti se Hašek nenechal s trofejí vyfotit. Pohár odhalil jen na půl minuty a pak ho znovu přikryl ubrusem. Dominátor pohár pečlivě střežil.

Až při soukromé oslavě se odvázal a skočil s ním do bazénu. Nazlobení bodyguardi pak Stanley Cup vylovili a odvezli ho do bezpečí. I tak hráči stihli trofeje využít k dobročinným účelům. Vybrali miliony pro postižené povodněmi i dětskou nemocnici.
„Stanleyův pohár bude odjíždět s hrdostí, že přispěl dobré věci. Doufejme, že příště už dorazí výhradně za zábavou,“ popřál poháru Šlégr. Tehdy ho vezl přes republiku, aby splnil svůj slib z dětství. Ve Zlíně ho na hodinu vystavil v autosalonu svého kamaráda.

O rok dříve byl Stanley Cup v základní škole v Ústí nad Labem, kam jej přivezl ukázat bývalý žák Milan Hejduk. Spolu se spoluhráčem Škoulou se stavili v litoměřické nemocnici. „Jaké jméno mám hledat na poháru? Šmoula?“ nevinně se ptal dětský pacient. Noc pohár strávil u Hejdukovy postele. V peřinách skončil i v roce 2000, ale to bylo v zámoří.

Petr Sýkora z New Jersey tehdy ležel v nemocnici, protože nedohrál finále kvůli otřesu mozku. „Vítězný gól jsem si prožil. Začal jsem křičet, takže jsem asi vzbudil všechny okolo,“ vzpomínal Sýkora, který slavil s tehdejším spoluhráčem Eliášem.
Čeští hráči se k trofeji chovají uctivě. Bodyguardi střežící pohár jsou přesto vystrašení. Trofej se proti minulosti v Česku hodně nalétá.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze