Detroit - Vancouver: Hašek likviduje šanci Pyatta

Detroit - Vancouver: Hašek likviduje šanci Pyatta | foto: Reuters

Hašek s Vokounem vychytali výhry

• 6
Detroit - Čeští hokejoví brankáři Dominik Hašek a Tomáš Vokoun vychytali ve středečních zápasech NHL dva body pro své celky. Hašek čelil pouhým patnácti ranám Vancouveru, který si odvezl z Detroitu porážku 2:3. Vokoun přispěl pro změnu dvaceti zákroky k vítězství Floridy nad Philadelphií v poměru 4:3.

Díky domácí výhře nad Vancouverem v poměru 3:2 se hokejisté Detroitu bodově dotáhli na lídra Západní konference z Minnesoty.

Velkou zásluhu na tom nese zejména švédský útočník Tomas Holmström, jenž se proti Canucks dvakrát střelecky prosadil.

"Své velké postavy efektivně využívá v soubojích v brankovišti. Pro obránce a také brankáře je to pak hodně těžké," popisuje vlastní zkušenosti zadák Vancouveru Sami Salo.

V letošní sezoně si však sudí v NHL na Holmströmovu hru více posvítili.

Švédský forvard byl po verdiktu rozhodčího už třikrát ochuzen o vstřelenou branku, místo které navíc inkasoval dvě minuty. Holmström tak dokonce vévodí statistikám Red Wings v počtu trestných minut (22).

"Nemyslím si, že si všechny tresty zasloužil," obhajuje spoluhráčův důraz v brankovišti Henrik Zetterberg.

V duelu proti Vancouveru se čtyřiatřicetiletý rodák ze švédského města Pitea opět prezentoval svou tradiční hrou, když z prostoru před brankářem Robertem Luongem dosáhl dvou gólů.

Poprvé se tak stalo v 23. minutě, kdy Holmström během přesilové hry tečoval ránu Briana Rafalskiho a zvýšil vedení Detroitu na 2:0. Hosty zhruba o tři minuty později vrátilo do hry snížení z hole Matta Cookea. V čase 35:40 ale Holmström udeřil podruhé. Tentokrát těžil ze skvělé přihrávky Zetterberga, který jej našel volného u pravé tyče Luongovy branky.

V závěrečné třetině padla pouze jediná branka. V početní převaze se pod ni podepsal vancouverský Daniel Sedin po přihrávce od Henrika Sedina a Lukáše Krajíčka. Detroit s brankářem Dominikem Haškem tak uhájil vedení a mohl slavit už třetí vítězství v řadě.

Jokinen se stal lídrem klubových statistik Floridy

Dvě trefy kapitána Olli Jokinena a centra čtvrté řady Gregory Campbella stály za dvoubodovým ziskem Floridy v utkání s Philadelphií. Panthers vítězstvím 4:3 ukončili sérii dvou porážek, a navíc se dočkali nového lídra klubových statistik.

Finský útočník Olli Jokinen se díky dvěma gólům vyšvihl do čela střelecké i bodové tabulky, když v obou případech předstihl Scotta Mellanbyho. "Je to pěkné, hokej je ale týmový sport. Měl jsem štěstí na kvalitní spoluhráče, dostával jsem taky hodně času v přesilovkách," řekl autor 356 bodů a 158 gólů v dresu Floridy.

Domácí mužstvo se v zápase muselo obejít bez služby Rostislava Olesze, kterého sužuje zraněné zápěstí. Do sestavy se tak dostal jiný český útočník, a sice z farmy povolaný Kamil Kreps. Litoměřický rodák se navíc asistencí podílel na první trefě Gregory Campbella. Druhý střelecký zápis stejnému hráči pro změnu připravil Radek Dvořák.

"Jsem si vědom, co je mým hlavním úkolem pro tým. Chci být ale kompletním hráčem. Po trénincích ještě piluju střelbu, abych se zlepšil," řekl centr floridské checking-line Gregory Campbell, jenž proti Philadelphii vstřelil svůj 10. a 11. gól z dosavadních 154 startů v NHL.

Český brankář vítězného celku Tomáš Vokoun si poradil s 20 střeleckými pokusy Flyers, přičemž nestačil pouze na rány z holí Joffrey Lupula, Jeffa Cartera a Lasse Kukkonena.

Ovečkin s Clarkem řádili proti Tampě

Kapitán Washingtonu Chris Clark konečně prolomil své čekání na první střelecký zápis sezony. Jednatřicetiletý pravý křídelní útočník hned dvakrát napnul síť branky Marca Denise a stal se první hvězdou zápasu proti Tampě Bay, která si z hlavního města Spojených států odvezla porážku 3:5.

"Dokážeme si vyhovět. Hráli jsme tak, jak se prezentujeme poslední dva ročníky. Chris dá gól a já pak taky," řekl dobře naladěný Alexandr Ovečkin, jenž vyprodukoval tři body za dvě asistence a jednu trefu.

Vývoj utkání v závěrečné třetině poznamenal zkrat hostujícího Vincenta Lecavaliera. Nejlepší střelec NHL uplynulé sezony se střetl v pěstním souboji s washingtonským obráncem Shaone Morrisonnem. Lecavalier si tak vysloužil dvě minuty za sekání a za vyvolání souboje, dále pětiminutový trest za bitku a také trest ve hře, po kterém zamířil do kabin.

"Vinnyho souboj spálil naše šance na obrat," řekl zklamaný trenér John Tortorella, jehož svěřenci neuspěli ve třetím z posledních čtyř představení. Nic na tom nezměnily ani branky z holí Jasona Warda, Paula Rangera a Martina St. Louise, kterému přihrával Václav Prospal.

Gólová smršť ze závěrečné třetiny zničila Sabres

V souboji dvou ambiciózních celků Východní konference uspěla domácí Carolina nad Buffalem. Hurricanes zvítězili vysoko 6:2 poté, co v závěrečné třetině čtyřmi góly prolomili smírný stav 2:2.

Brankář Ryan Miller postupně inkasoval po střelách Erica Staala, Jeffa Hamiltona, Cory Stillmana a Breta Hedicana. Sabres tak padli už potřetí za sebou, přičemž v nejbližších dnech je čeká série tří venkovních zápasů. Na ledě soupeře se přitom svěřenci Lindy Ruffa letos ještě neradovali.

"Mezi oběma kluby vznikla vzájemná rivalita. Naši fanoušci se do toho vcítili a doslova milují triumfy nad Buffalem. Bylo skvělé, jak jsme do toho v třetí třetině vlítli a nastříleli ty góly," uvedl spokojený Eric Staal, jenž vyprodukoval tři body (1+2).

VÝSLEDKY

Florida - Philadelphie 4:3 (2:0, 1:2, 1:1)
3. a 9. Jokinen, 35. a 42. Campbell (na první Kreps, na druhou Dvořák) - 30. Lupul, 32. Carter, 53. Kukkonen. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 60 minut, obdržel tři branky z 23 střel, úspěšnost zásahů měl 86,95%. Střely na branku: 42:23. Diváci: 12 856.

Detroit - Vancouver 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
23. a 36. Holmström, 18. Ellis - 26. Cooke, 42. D. Sedin (Krajíček). Dominik Hašek odchytal za Detroit 60 minut, obdržel dvě branky z 15 střel, úspěšnost zásahů měl 86,67 procent. Střely na branku: 39:15. Diváci: 17 015.

Washington - Tampa Bay 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
7. a 39. Clark, 25. Steckel, 38. Laich, 60. Ovečkin - 17. Ward, 28. Ranger, 55. St.Louis (Prospal). Střely na branku: 29:29. Diváci: 10 226.

Carolina - Buffalo 6:2 (1:1, 1:1, 4:0)
1. BrindúAmour, 24. Whitney, 46. E. Staal, 48. Hamilton, 51. Stillman, 58. Hedican - 3. a 36. Pominville. Střely na branku: 43:21. Diváci: 16 058.

Calgary - Minnesota 5:3 (0:3, 3:0, 2:0)
36. a 44. Tanguay, 31. Iginla, 35. Phaneuf, 49. Rob. Regehr - 4. Rolston, 6. Parrish, 10. Walz. Střely na branku: 24:19. Diváci: 19 289.