Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek se na zlaté tažení jel podívat na kole

Dominik Hašek | foto: ČTK

3 2008
Při tažení za olympijským zlatem byl největším hrdinou, jehož lidé vysílali z hokejové branky až na Hrad. V nadsázce jako krále národa. I na Stanley Cupu se skví jeho jméno. Dominik Hašek, gólman Detroit Red Wings, šampionů zámořské NHL z roku 2002. Jen ta poslední trofej ke "zlatému hattricku" nejslavnějšímu českému gólmanovi chybí.

Na světovém šampionátu byl Hašek poprvé v osmnácti letech. Z mistrovství světa má stříbro, třikrát bronz. V letech 1987 a 1989 byl nejlepším gólmanem turnaje. O rok později patřil aspoň do výběru hvězd turnaje.
Ale zlato? Než se Hašek vydal směr NHL, získala je československá reprezentace jednou. V Praze roku 1985.

Gólman s ohebností gymnastky u toho chyběl, což patří k největším hokejovým prohrám jeho života. "Zklamaný jste, když vás nenominují. Zklamaný jste, když se zraníte. Asi je to největší zklamání, které jsem kdy u hokeje zažil. Podobné tomu, jako když jsem nebyl nominovaný na mistrovství světa v Praze v roce 1985," říkal, když zraněný opouštěl olympijské hry v Turíně.

V průběhu zimy před pražským šampionátem Hašek chytal na mistrovství světa juniorů, v reprezentaci dospělých byli Jiří Králík a Jaromír Šindel. "Díky dobrým výkonům ve dvacítce jsem se vrátil," líčil v knize Chytám svůj život.

. Seriál MF DNES: Hvězdy bez zlata

Brankář Dominik Hašek

Před šampionátem střežil branku v jednom přípravném utkání. Dlouho odolával, ale pak se zápas zvrtl. Poslední přípravu odchytal Hašek proti reprezentaci. Za pardubický tým, jeho domovský. Chtěl dokázat, že umí. Vyhrál. A neodpustil si vítězné gesto.

Pak prý slyšel, jak trenér Neveselý řekl, že za tohle jej do národního týmu nevezmou. "Dodnes nevím, jestli to bylo kvůli výkonu, nebo pro mou radost," uvedl v životopise.

Nechtěl zůstat s reprezentací, měl studijní povinnosti. "Byl by to pro mě hrozný měsíc." Přesto se do Prahy vydal. Na protest?

"Na jedno utkání jsem se jel podívat na kole. Z vlastní vůle, jestli to dokážu. Cestou zpátky sněžilo, v Kolíně jsem se stavil na čaj. Nějaký chlap se přitočil: V televizi říkali, že jste jel na kole, pane Hašek. Snaživý pan Franěk, který trénoval Pardubice a vezl mi do Prahy sako na převlečení, to hned rozkecal. Udělali z toho, že se předvádím," vzpomínal pro MF DNES. (

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze