Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek sice stárne, ale docela pomalu

4 2001
P r a h a - V hokejové euforii poklekla česká země před brankářem Dominikem Haškem a její obyvatelé ho dokonce posílali na Hrad. Na konci února 1998 neměl národ úžasnějšího hrdinu. Od epochálního triumfu na olympiádě v Naganu ovšem utekly tři roky a ze zámoří už o Dominátorovi z klubu Buffalo Sabres nepřicházejí tak senzační zprávy. Přitom se blíží další hry v Salt Lake City a rojí se spousta otázek. Bude Hašek v roce 2002 znovu chytat jako démon? Nebo skončí s kariérou? Jak stárne, zhoršuje se? Visí na něm reprezentace? Bojí se ho ještě celá NHL?

Čeští fanoušci o něm získávají informace jen z týdenní zpovědi pro Český rozhlas Radiožurnál, případně z placeného televizního kanálu Sport 1 či zprostředkovaně přes zahraniční tisk. Telefonický rozhovor pro MF DNES nebo jiný deník Hašek opakovaně odmítl.

Zastřený lesk?
NHL zná šestatřicetiletého Dominika Haška v sezoně 2000-2001 jako suverénního gólmana, který exceluje na čáře, sebevědomě vyjíždí k mantinelu a rychle rozehrává lapený puk. Ovšem diváci už jej také viděli pustit lehké střely, vztekle mlátit holí o led a odjíždět na lavičku v půlce zápasu. Během pár dnů vybojuje Buffalu vítězství 1:0 nad New Jersey, ale vzápětí je střídán proti Phoenixu a čtyřikrát inkasuje od slabé Tampy.

Statistiky si po tradičně vlažnějším začátku zvolna vylepšuje, ovšem stále na své nejlepší ročníky ztrácí. Čím to? Vždyť je na rozdíl od minulosti naprosto zdravý... "Čísla ukazují, že má horší sezonu," připouští Marián Jelínek, osobní trenér Jaromíra Jágra, kapitána Pittsburghu. "Možná mu trochu klesla vnitřní motivace. Vyhrál leccos, takže být nabroušený na dvaaosmdesát utkání základní části NHL není jednoduché. Třeba si řekne: Dostal jsem gól navíc? No a co?"

Kdekdo Haškovi zazlívá bombasticky ohlášený odchod do sportovního důchodu. Plán nevyšel, se studem v duši pak hokejista musel ukončení kariéry veřejně odvolat. Ví, že udělal chybu. Přišel o kredit jedinečné osobnosti. "Ztratil v lize část respektu a vyvolal hořkost v očích soupeřů," domnívá se Slavomír Lener, asistent u týmu Florida Panthers. "Psychická opotřebovanost může být faktor, přesto z něj pořád vyzařuje energie a chuť do života."

Tíží gólmana léta?
Skeptika napadne: Není už ten Hašek starý? Bude mu přece šestatřicet... "Pravda, Dominik už se nebude lepšit," tvrdí Jiří Holeček. Brankářský idol sedmdesátých let svého času na Haškův vývoj v Pardubicích dozíral. "S věkem se vám ztrácí rychlost při přemísťování, skluzech. Už tak bleskově nestíháte pády a vztyky. Na druhou stranu máte víc zkušeností, víte, kdo spíš přihrává a kdo raději střílí."

Navíc brankáři stárnou pomaleji než útočníci a beci. Vrcholné výkonnosti dosahují až kolem třicítky, mnozí vydrží mezi elitou do čtyřiceti. "A Dominik ví, co je pro něj dobré," říká útočník Václav Varaďa, Haškův spoluhráč z Buffala. "Připraví se na zápas a po něm jako jediný pokaždé ještě cvičí. Všichni kluci jsou rádi, že jdou domů, jen Dominik zůstává v posilovně." Haškova kariéra se sklání ke konci, nicméně v NHL se i teď řadí k elitě. Alespoň rok by nejspíš se sportovním důchodem mohl počkat.

Trvá Haškův kult?
Svého času si střelci Buffalo Sabres na tréninku nadšeně plácali dlaněmi, když Haška překonali. Protivníci koumali, jak vyzrát na božského Dominátora. Z úvah plynula křeč, český gólman je strašil. Býval králem předávání cen NHL, trofeje mnohdy ani nemohl pobrat.
Haškovo kouzlo už není tak mocné, i novináři si nyní dovolí razantnější kritiku. "Ale všechny mančafty si před zápasem řeknou: Pozor, chytá Hašek!" namítá František Černík, manažer reprezentace pro Salt Lake City.

"Vždycky si všimnu, že hrajeme proti Hašanovi," potvrzuje Jan Hrdina, forvard Pittsburghu Penguins. "Abych mu dal gól, musím to přesně trefit." Respekt tedy přežívá, náklonnost Haškovi dokázali rovněž zámořští příznivci, kteří ho znovu s převahou zvolili do sestavy pro tradiční All Star Game. "V Americe je setrvačnost úspěchu silnější než u nás doma," říká Jágrův trenér Jelínek. "Kdo tam jednou něco dokázal, zůstává hvězdou nadosmrti."

Problém v týmu?
V NHL jistě objevíte dost kvalitnějších mužstev než Buffalo Sabres. Soubor kouče Lindyho Ruffa zpravidla visí na Haškovi. V poslední době defenziva nepůsobí tak obětavě a ukázněně jako před dvěma lety. Však také Hašek občas obránce ostře kritizuje, až se reportéři diví. Neshazuje vinu na ostatní? "Je pravda, že záleží jenom na nás, jak budeme před ním hrát," uznává Václav Varaďa. "Jedině s ním máme šanci udělat v play off nějakou jízdu."

Buffalu také bezpochyby schází kapitán Michael Peca, skvělý centr obranář, důrazný po celém kluzišti. I Dominik Hašek se rozčílil nad postojem vedení, jež se s hráčem stále nedohodlo na gáži. Peca proto stávkuje.

Motivace zůstává!
Rozhodnutí o případném pokračování kariéry nechává Dominik Hašek až na léto. Najde se ovšem řada důvodů, proč by měl ještě u hokeje zůstat. Každého napadne plat devět milionů dolarů, tedy asi 350 milionů korun. Tolik peněz garantuje Haškovi kontrakt s Buffalem na příští sezonu. Právo na prodloužení smlouvy má sice klub, jenže nedá se čekat, že by vedení Sabres odmítlo.

Muž známý posedlostí hokejem má rovněž sportovní motivaci. Vábí jej Stanley Cup, ještě nikdy slavnou trofej nevyhrál. A také olympiáda. Dal najevo, že by se jí rád zúčastnil.

V okamžiku, kdy se bojuje o nějaký významný titul, stává se z Haška znovu obávaná šelma. "Až o něco půjde, například v play off, zase se vyburcuje," shodují se znalci. "Kolektiv neskutečně podrží. Nenajdete nikoho, kdo by ho nechtěl mít za sebou v brance." V Salt Lake City by opět mohl být českou jedničkou. "Olympiáda by pro Dominika byla ideálním rozloučením," míní Haškův kamarád Václav Varaďa.

Brankářská otázka může být pro trenéry nesmírně složitá. Za Haškem se coby vážný konkurent vyklubal Roman Čechmánek z Philadelphie, nesmí se zapomenout ani na Romana Turka ze St. Louis a Dušana Salfického z Plzně. Zdravý a bojovně naladěný Dominik Hašek však zůstává jasným favoritem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze