Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek: Už opravdu odcházím. A zase přijdu

12 2004
Detroit, Praha - Posledních pět roků v životě hokejového gólmana Dominika Haška? Střídavě velké konce a velké návraty. V létě 1999 sezval do Prahy zámořské televizní štáby, s velkou slávou oznámil, že následující sezona bude jeho poslední. „Nezměnil bych své rozhodnutí, ani kdyby mi někdo nabízel 25 milionů dolarů ročně,“ tvrdil.

Ale už tehdy si trenér Ivan Hlinka neodpustil popíchnutí: „Nemyslím, že to musí být Hašanovo poslední slovo.“ A měl pravdu. Hašek se v dresu Buffala zkraje sezony zranil, naplánovanou závěrečnou sezonu si neužil.

Koncem prosince při vyhlašování Sportovce roku na pražském Žofíně poprvé připustil, že bude možná s chytáním pokračovat.
„Vše je otevřené. Pokud kvůli zraněným tříslům nebudu moci delší dobu chytat, je možné cokoliv,“ řekl.

Když se ho užaslí novináři v Buffalu ptali, co tím myslel, svá slova zlehčoval. „Během slavnosti byla honička,“ vysvětloval.
Ovšem zámořští žurnalisté záhy zjistili, že je Hašek na další sezonu dohodnutý s firmou, která dodává hokejové vybavení.

A už v únoru 2000 gólman potvrzuje na tiskové konferenci, že konec kariéry odsouvá. Právě tenkrát sílí spekulace, že je na odchodu z Buffala. Haškův plat činil 9,25 milionu dolarů, dovolit si jej stejně jako nyní mohly jen finančně silné kluby.

Zájem přiznaly dva: Los Angeles a Philadelphia.

Při předávání cen NHL Hašek prozrazuje, že se chce dostat do klubu, který má šanci na Stanley Cup. Tím Buffalo nebylo. St. Louis se zbavilo dalšího českého brankáře Turka.

Údajně jen kvůli Haškovi. „Na Dominikově baráku v Buffalu ale ještě nevisí cedule Na prodej,“ smál se jeho agent Rich Winter. Hašek se ještě v létě stěhuje. Do Detroitu. „Další týmy byly také dobré. Ale ne tak jako Detroit,“ řekl.

S Red Wings získal hned v první sezoně Stanley Cup a znovu se loučil s hokejem. „Betony už na sebe nechci nikdy obléknout. Jsem doživotní dlužník Red Wings. A provždy jejich fanda,“ tvrdil.

Zámořští novináři brali jeho slova s rezervou. Neodpustili Haškovi zbytečné trmácení do Prahy z léta 1999, při jeho prvním loučení s kariérou.

A kdo pochyboval, prokázal správný odhad.

Hašek opět změnil názor. Na sezonu 2003-2004 se vrátil do NHL a přivedl klub RedWings do zapeklité situace - Detroit měl rázem na výplatní pásce dva osmimilionové gólmany.

Přestože hrdina z naganské olympiády o dva miliony dolarů slevil, detroitští fanoušci neskrývali sympatie k druhému, odstrčenému brankáři Josephovi.

Když se Hašek po půlce sezony rozhodl ročník předčasně ukončit, obklopily ho rozpaky a hněv. Zase odvolal, co slíbil.

odchody a návraty
29. červenec 1999, hotel Intercontinental, Praha
„Po sezoně končím. V popularitě se nevyžívám, nastal čas ustoupit do pozadí.“
14. února 2000, Buffalo
„Zranění změnilo můj názor. Když jsem oznamoval, že skončím, nepočítal jsem, že vynechám půlku sezony. Proto zatím pokračuji v kariéře.“
17. června 2001, předávání cen NHL v Torontu
„Chci hrát dál. Ale v silném týmu, který má šanci vyhrát Stanley Cup.“
25. června 2002, po zisku Stanley Cupu v Detroitu
„Končím. Vyhrál jsem Stanley Cup. Mám vše, co jsem chtěl.“
8. července 2003, tisková konference v Praze v sídle jeho firmy
„Mám dobité baterky. Jsem dobře připravený znovu naskočit na led.“
10. února 2004, Detroit, po tréninku Red Wings
„Třísla to nezvládla. Potřebuji čas na zotavení. V sezoně už chytat nebudu.“
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze