Hašek vychytal výhru na ledě Anaheimu

Dominik Hašek | foto: Reuters

24 2008
Anaheim - Hokejisté Detroitu nastoupili ke druhému utkání NHL ve dvou dnech, načež po triumfu z ledu Los Angeles (3:0) přehráli také obhájce Stanley Cupu z Anaheimu. Těsnou výhru 2:1 zařídily branky Briana Rafalského a Valtteri Filppuly. Čtyřiadvaceti úspěšnými zákroky Red Wings podržel také brankář Dominik Hašek.

Triumf nad Anaheimem je pro hokejisty Detroitu již devátým vítězstvím z posledních deseti venkovních startů.

Lídr NHL, kterému pro bolesti zad scházel produktivní útočník Henrik Zetterberg, otevřel skóre střetnutí v průběhu 12. minuty.

Dvojnásobnou početní převahu po faulech domácích útočníků Todda Bertuzziho a Todda Marchanta využil obránce Brian Rafalski.

Kromě dané brankové situace diváci v aréně Honda Center během zahajovací dvacetiminutovky viděli také pěstní souboj mezi zadákem Chrisem Prongerem a útočníkem Danielem Clearym.

Prostřední hrací část vyplnila pojistka Red Wings z hole Valtteri Filppuly, jemuž na 15. trefu sezony přihrával slovenský útočník Tomáš Kopecký.

Anaheim ukončil neprůstřelnost brankáře Dominika Haška až v čase 48:05. Na trestné lavici seděl střelec druhého gólu utkání finský útočník Filppula, načež mohl pouze sledovat, jak Chris Pronger snižuje stav na konečných 2:1 pro Detroit.

Sundin gólem z 60. minuty zařídil výhru

V prvním zápase po změně na postu generálního manažera, když odvolaného Johna Fergusona nahradil Cliff Fletcher, hokejisté Toronta dokázali zvítězit. Rozhodl o tom kapitán Mats Sundin, jenž brankou z času 59:30 ukončil nerozhodný stav 2:2 v utkání s Washingtonem.

"Je skvělé, že jsme zvítězili hned v jeho prvním zápase. Jsou to pro nás důležité dva body," vyjádřil se ke změně ve vedení klubu gólman Vesa Toskala. Odchovanec finské brankářské školy zneškodnil 30 z celkových 32 střeleckých pokusů Washingtonu.

Domácí Maple Leafs v průběhu utkání dvakrát neudrželi nejtěsnější vedení. Na zahajovací trefu z 8. minuty v podání útočníka Chada Kilgera totiž odpověděl v úvodu druhého dějství svou 39. brankou sezony Alexandr Ovečkin.

Těsně před druhým odchodem do kabin navrátil Torontu vedení Alexandr Steen. Stav 2:1 ale následně svítil na ukazateli skóre v aréně Air Canada Centre pouze do 54. minuty. Srovnání na 2:2 zařídil po efektivní bekhendové kličce druhý Alexandr v sestavě hostujících Capitals - Sjomin.

Rozhodující okamžik zápasu tak přinesla až zmiňovaná poslední minuta, kdy se v pravý čas na pravém místě ocitl domácí kapitán Mats Sundin. Švédský útočník z bezprostřední blízkosti branky Olafa Kölziga dorazil předchozí pokus Alexandra Steena.

Daniel Sedin hvězdou Vancouveru

Švédský útočník ve službách Vancouveru Daniel Sedin se stal jediným úspěšným střelcem penaltového rozstřelu v utkání proti St. Louis. Své umění předvedl ve čtvrté sérii nájezdů, kdy uspěl po rychlé kličce do protipohybu brankáře Manny Legaceho.

Kanadský celek tak zvítězil 3:2SN a ukončil své čtyřzápasové čekání na dvoubodový zisk. Hostující Bluesmani naopak padli už pošesté v řadě. Připsání alespoň jednoho bodu za remízu 2:2 z řádné hrací doby St. Louis zařídili střelci Brad Boyes a D. J. King.

Vancouver se v základní hrací době mohl spolehnout na střeleckou produktivitu švédského obránce Mattiase Öhlunda, jenž v přesilových hrách postupně vsítil svou 7. a 8. branku sezony.

Výsledky:

Toronto - Washington 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
8. Kilger, 39. Steen, 60. Sundin - 23. Ovečkin, 54. Sjomin. Střely na branku: 24:32. Diváci: 19 479.

Anaheim - Detroit 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
49. Pronger - 12. Rafalski, 28. Filppula. Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 25 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96 procent. Střely na branku: 25:33. Diváci: 17 174.

Vancouver - St. Louis 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
19. a 42. Öhlund, rozhodující nájezd D. Sedin - 12. King, 22. Boyes. Střely na branku: 30:28. Diváci: 18 630.