Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek ztratil zuby v autíčku, jeho spoluhráč má patnáct šroubů

Darren McCarty - Darren McCarty. | foto: Reuters

31 2008
Ač Kanaďan, míval prý klasický americký úsměv. "Nikdy jsem nemusel nosit rovnátka," říkal Darren McCarty, hokejista Detroitu. Zvlášť teď, při honu za Stanley Cupem, s tváří zahalenou hustými vousy, má úsměv spíš jako z odstrašujícího obrázku pro děti, které se štítí pasty a kartáčku. Chybí mu pravá horní jednička, levá je pošramocená, pravý horní špičák je uštíplý...

"Náhradní zub mi vypadával, tak jsem ho vyškubl. Nenávidím zubaře. Píchání injekcí, zápach. Takže zuby si nechám spravit až po kariéře," líčil McCarty v listu Detroit Free Press, který nachystal "zubní kvíz" a z hokejistů RedWings vylákal dentistické historky.

Tu McCartyho asi jen tak něco nepřekoná. "Měl jsem dvě přerušené šlachy v ruce od zubů Marka Tinordiho. Praštil jsem ho, vyrazil mu dva, ale jeden mi zůstal v ruce."

Přestože hokejistova ústní dutina musí být rájem pro dentistu toužícího po bohatství, řada hráčů Red Wings poprvé o zuby přišla někde úplně jinde než na ledové ploše.

Třeba v nepříliš hlubokém bazénu jako útočník Kirk Maltby. "Chtěl jsem udělat salto dozadu a pusou jsem narazil na dno." Dallas Drake ztratil první zub, když jej při hře na dvorku praštila hokejkou protihráčka. "Mám jedenáct nebo dvanáct falešných zubů. A můstek."

V NHL se mu poprvé stala osudnou rána golfákem. "Vysypal jsem čtyři zuby a čtyři byly uvolněné, o ty jsem přišel taky." Natřikrát zlomená čelist znamenala pro Dana Clearyho ztrátu několika zubů, ale do kostí mu přibyly tři titanové destičky a 15 šroubů.

Zatímco Jiří Hudler je šťastlivcem, který má všechny zuby vlastní, brankář Dominik Hašek přišel v životě o dva. Ani jednou to nebylo při hokeji. "Jeden jsem si vyrazil jako malý kluk na pouti na autodromu, když jsem do něčeho narazil. A druhý, když jsem s bráchou hrál hokej."

Na ledě jej chrání mřížka brankářské masky. Hráči v poli mohou nosit chrániče zubů, ale mnozí nechtějí.

"Je to věc odvahy, čemuž nerozumím," namítá zubař Chester Regula, jenž se stará o chrupy hráčů Detroitu už 25 let. "Stěžují si, že jim chrániče brání v dýchání."

Přesně na míru vymodeloval "obal" na zuby i Maltbymu. "Mám ho na poličce, jezdí se mnou i na zápasy venku. Ale nosit ho nechci." A tak se jeho zubní oběti hokejovému bohu vyhouply přes číslo deset.Najdete na iDNES.czmobilní verze