Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hašek: zvláštní brankářským stylem i povahou

23 2003
Praha - Zámořským hokejovým odborníkům se zdál akrobatický styl brankáře Dominika Haška podivný. Poněkud zvláštní se lidem může jevit i jeho povaha. Někdo v něm vidí nedotknutelného hrdinu, jiný zase násilníka a skrblíka. Býval glorifikovaným idolem, zejména díky famózním zákrokům na olympiádě v Naganu, kde v roce 1998 vychytal pro zemi zlato. Nedávná aféra s napadením soupeře při utkání na kolečkových bruslích jeho pověst zkalila. Nezvykle otevřeně se začaly probírat Haškovy průšvihy, objevilo se plno drbů.
Další materiály na téma Dominik Hašek přináší páteční MF DNES

Jaký je "Dominátor" doopravdy? Lidé z jeho blízkosti vám nejčastější povědí: "Hašan je prostě svůj..." O nevšednosti jeho povahy svědčí doložené příhody, z nichž většině přiznává věrohodnost on sám.

Neposlouchal, loupal salám

Kouč Zdeněk Uher vedl Haška v jeho začátcích mezi dospělými v Pardubicích. Jednou vyprávěl, jak se brankář o přestávce ládoval loveckým salámem. "Projeli jsme v Trenčíně první třetinu, tak jsem na mužstvo trochu spustil," líčil Uher. "Najednou koukám na Dominika. Seděl, loupal si nožem salám, krájel si ho a ujídal. Něco si přitom broukal. Nechal jsem ho, vždycky měl svůj svět."

Jiný trenér, Stanislav Neveselý, zase pamatuje, jak benjamínek Hašek při soustředění reprezentace v třeskutém mrazu běhal v teniskách jen tak naboso, bez ponožek. Při Kanadském poháru 1987 spustil hubený gólman požární alarm v hotelu v Regině. Přitahoval ho knoflík na chodbě, do něhož jednou cvrnkl příliš silně. Než se vysvětlilo, že je poplach planý, sjely se k budově hasičské vozy z celého okolí. Byla to tehdy velká ostuda.

Kolísavá bývá Haškova ochota rozdávat autogramy. Jistě, za život se podepíše možná milionkrát, nemůže potěšit každého. Občas však jeho odmítnutí vyzní nevlídně. Před pár lety nevyhověl obránci Jiřímu Šlégrovi, který za ním přišel ke kabině po zápase NHL s fotkou z Nagana a marným prosíkem. "Zaskočilo mě to, nechápal jsem," popisoval Šlégr. "Ale ono není lehké žít jako superstar. Musíte přimhouřit oko, že se ti kluci občas nechovají dokonale."

Fotit se nebudu!

K Haškovým vlastnostem náleží zatvrzelá zásadovost. V létě vynechával všechny exhibice. Do branky se postavil pouze při oslavném utkání po Naganu, jež spolupořádal. Výjimku následně neudělal ani pro kamaráda Vladimíra Růžičku. Na jeho rozlučku do Prahy přijel jen v džínách a tričku.

"Aspoň na jednu třetinu na led vlézt mohl," litoval Růžička. Před rokem přivezli Haškovi a jeho druhům z Detroit Red Wings do Česka na oslavy Stanleyův pohár. Gólman jej využil k dobročinným účelům. Vybral miliony pro postižené povodněmi i dětskou nemocnici.

Ovšem na letišti se na rozdíl od všech předchozích vítězů nechtěl s trofejí fotit. K úžasu přítomných ji odhalil pouze na půl minuty a pak přes ni zase nechal přehodit ubrus. "Nevím, co to Hašana popadlo," prohlásil Šlégr. "Ale on byl hlavní postavou, my se jen účastnili té show. Do ničeho jsem se nepletl, respektuju ho. Kam mi řekl, tam jsem se postavil."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze