Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Haškův bývalý parťák: Netroufám si tvrdit, že Dominik končí definitivně

Dominik Hašek právě oznamuje konec kariéry. Už potřetí v životě. | foto: Reuters

11 2008
Jeden velký hokejový příběh skončil. Legendární brankář Dominik Hašek v pondělí oznámil, že ve svých třiačtyřiceti letech uzavřel kariéru. Definitivně? Se stejným prohlášením přišel v minulosti už dvakrát. Jak Haškovo rozhodnutí komentují bývalí i současní gólmani?

Jaroslav Holík.LIBOR BARTA

Dominikovi jsem dělal dvojku, když jsme v roce 1989 vyhráli v Pardubicích titul, takže ho trochu znám. Je to člověk, který všechno dělá na sto procent, a kdyby pokračoval, měl by těžkou pozici. Asi si myslí, že by tuhle roli nezvládl. Je mi 41 a vím, jak neskutečně složité je připravovat se na další sezonu. Roky nezastavíte a přinutit se trénovat stojí moc sil. Všechno je daleko namáhavější, musíte se důkladně protahovat, delší je regenerace... Osgood měl v Detroitu navíc skvělý závěr a Hašan byl od mládí vždycky jednička. Pak samozřejmě špatně nese, když má čekat na šanci. A jestli skončil definitivně? Myslím, že bez hokeje nedokáže být. Nejsem si jistý, jestli se vrátí do NHL, ale nevylučuju to. Určitě si však netroufám tvrdit, že je jeho konec definitivní.

Jaroslav Holík. Jiří holeček

Sám musel vědět, jak se cítí a na co ještě má. Asi už ví, že lepší nebude a že nemá cenu pokračovat. Navíc v klubu začali dávat přednost Osgoodovi a Hašek usoudil, že má slabou naději, aby se ve svých letech dostal zpátky do branky. Dominik sice už v minulosti oznámil konec kariéry dvakrát, ale tentokrát si myslím, že je to definitivní rozhodnutí.

Jaroslav Holík. ladislav blažek

Pamatuju si, jak konec oznamoval kdysi dávno, když chytal ještě v Buffalu. Teď už mu je třiačtyřicet a myslím, že je lepší odejít na vrcholu, než být další dva roky dvojkou. Osgood v Detroitu chytal výborně a věk nikdo nezastaví. Sám musí vědět, jestli udělal správný krok. A jestli odchází na opravdovém vrcholu, když nestál v brance? Být na jeho místě, udělal bych to samé. Hašek má za sebou kariéru jako nikdo jiný. Dokázal všechno, má spoustu individuálních trofejí a rekordů. Už nemá důvod pokračovat. O konci začal určitě přemýšlet v okamžiku, kdy ho nahradil Osgood. Vím, jak se asi cítil. Dělat dvojku v tomhle věku by pro něj nebylo.

Jaroslav Holík. Jiří králík

Bylo to jenom jeho rozhodnutí. Když končil v roce 2002, říkal, že je to kvůli rodině. A jelikož ji finančně zajistil velice dobře, chce skončit. Roli hrál určitě také věk a zdravotní stav. Dominik je navíc ctižádostivý a při nejdůležitějších zápasech v brance nestál. Dělat dvojku není jeho parketa. Jestli odešel na opravdovém vrcholu? Vyhrát Stanley Cup ve třiačtyřiceti je heroický výkon, ale lepší by bylo, kdyby chytal. Odchod na skutečném vrcholu byl v roce 2002, kdy byl v plné síle. Byl na vrcholu výkonnosti, teď je na vrcholu fyzických sil.

Jaroslav Holík. zdeněk orct

Hašek končí potřetí a to potřetí je důležité dodat. Když se člověk rozhodne, mělo by to být definitivní. Odchody je pověstný i Pavel Nedvěd ve fotbale. Oba jsou to špičkoví hráči ve svých oborech, ale bez sportu nemohou být. Pak stojí za zvážení, jestli něco říkat, nebo raději počkat a nedělat unáhlené závěry. Protože potom se na vás lidi nekoukají zrovna tím nejlepším způsobem. Je mi 38 a vím, že můj čas také přijde. Na konci uplynulé sezony jsem se i kvůli zranění dostal do podobné situace jako Hašek. Vím, že je to nepříjemné. Když jsem byl mladší, chtěl jsem za každou cenu chytat a každého gólmana kolem sebe jsem bral jako vážnou konkurenci. Postupem času je to jiné. V play-off musíte udělat to nejlepší pro mužstvo, a když má v danou chvíli lepší formu mladší gólman, tak proč ne? Počítá se výsledek týmu a v nové sezoně se začíná od nuly. Dominik je ale přemýšlivý a dovedu si představit, co se mu honilo hlavou, když seděl na střídačce a pozoroval výborné výkony Osgooda. Podle mě zkrátka ztratil motivaci.


Najdete na iDNES.czmobilní verze