Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Haškův konkurent bude uveden do síně slávy

3 2003
Toronto - Byl prvním černošským brankářem v NHL a Dominiku Haškovi stál v cestě na vrchol. Legendární gólman Grant Fuhr bude v pondělí uveden do hokejové síně slávy v Torontu. A spolu s ním americký útočník Pat LaFontaine, někdejší Haškův kapitán z Buffala, který musel kvůli otřesům mozku předčasně ukončit kariéru.

Na dva české brankáře narazil při své dlouhé hokejové kariéře kanadský gólman Grant Fuhr. Prvním z nich byl Dominik Hašek, za nímž Fuhr přišel do Buffala v roce 1992 a na čas ho vytlačil na pozici týmové dvojky.

A druhým Roman Turek, k němuž legendární muž s knírkem putoval na sklonku své kariéry do Calgary. V obou případech "vyhráli" Češi. 

V Buffalu pomohlo Haškovi zranění tehdy mnohem slavnějšího Fuhra. Na podzim 1993 si kanadský brankář poranil koleno a Hašek poprvé dostal větší příležitost chytat NHL. A už jí nepustil. V prosinci vychytal čtyřikrát nulu a Fuhra odsoudil do role náhradníka.

"Statistiky jsem měl i předtím lepší než on. Jenže on měl smlouvu na 1,6 milionů dolarů, kdežto já na tři sta tisíc," píše Hašek ve své knize Chytám svůj život.

Fuhr byl později vyměněn do St.Louis. Poslední dekáda minulého století ale nebyla pro legendárního brankáře nejslavnějším obdobím. Gólman z "Gretzkyho generace" zažíval zlaté časy v letech osmdesátých, kdy s Edmontonem celkem pětkrát vyhrál Stanleyův pohár. Tehdy kryl záda Grezkému, Kurrimu, Coffeymu, Messierovi...

A byl i kanadskou jedničkou, za reprezentační tým s javorovým listem na hrudi odchytal vítězný Kanadský pohár v roce 1984 a 1987, včetně památného finále na tři zápasy se sovětskou sbornou. Vezinovu trofej pro nejlepšího gólmana NHL ovšem vyhrál jen jednou, v roce 1988.

Proslul nejen rychlostí a na svou dobu občas dost netradičními zákroky, ale i svým ležérním přístupem k tréninku i k utkáním. "Zápasy a hokej vůbec bral s úsměvem," vzpomíná Hašek. Říkalo se, že začátkem devadesátých let se "Fjurzy" dokonce musel léčit kvůli závislosti na kokainu.

Grant Fuhr je prvním černochem, který se stane členem hokejové síně slávy. Uvedení do ní bude už druhou letošní ceremonií, v níž hraje jednu z hlavních rolí. Začátkem října bylo jeho číslo 31 slavnostně vyřazeno ze sady dresů Oilers a vytaženo ke stropu haly v Edmontonu spolu s číslem Gretzkého a Kurriho.

Kanadský brankář tehdy přijel ve tmě do brankoviště a počkal, až ho osvítí kužel světla. "Jestli jsem měl problém to najít? Ani ne, myslím, že jsem tu už párkrát byl," smál se.

Vedle Fuhra budou do síně slávy uvedeni další dva lidé, kteří působili ve stejném klubu jako Dominik Hašek: americký centr Pat LaFontaine a majitel detroitského klubu Mike Illitch. První z nich hrával s českým brankářem v Buffalu, druhý se s ním seznámil v klubu, do nějž Hašek přišel vyhrát Stanley Cup.

Čtvrtým oceněným bude Brian Kilrea, kouč juniorského týmu Ottawa 67's, který nasbíral s mužstvem přes tisíc výher.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze