Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Haškův návrat, to je samá svízel

8 2004
Detroit, Praha - Místo burácení publika ve vznešených arénách slýchá ve ztichlých ordinacích příkazy a doporučení lékařů. Ve vlasti je dál trestně stíhán. A v Detroitu ztrácí podporu fanoušků v boji o post gólmanské jedničky týmu Red Wings. Uplynula polovina sezony NHL a Dominiku Haškovi se v ní vyplnila takřka všechna zlá proroctví.


´Supermana´ zradilo tělo

Když v průběhu svého dramatického léta ohlásil profesionální „comeback“ po roční pauze, kdekdo se tázal: "Nehazarduje se jménem? Vždyť mu bude devětatřicet!"

Haškův přítel a bývalý osobní trenér Josef Bruk však tvrdil: "Mentálně ani fyzicky není starý, je v kondici!"

Býval carem mezi gólmany NHL. Málem jako přízrak se nad ligou vznášela jeho pověst supermana, která ochromovala střelce. A teď? Nenajdete ho mezi elitou v žádné ze statistik.

Hlavní důvod: neustávající bolesti v oblasti třísel. Odchytal pouze 14 ze 43 zápasů Detroitu. Už přes měsíc se kurýruje. Injekce, masáže, klid...

Přes Vánoce mu vedení zakázalo vstup na led, aby zranění nedráždil. "Chci naskočit co nejdřív. Ale uvidím, jak se budu cítit při tréninku s mužstvem," řekl detroitským reportérům před silvestrem. Plánoval, že se v tomhle týdnu znovu objeví v sestavě Red Wings.

Zatím nic... Že by ho zmohl věk? Je v devětatřiceti opotřebovaný? "To ne, vždyť stejný problém měl už před lety," odmítá agent Jaromír Henyš. "Třísla, to je vždycky záhada," řekl reprezentační kouč Slavomír Lener. "Možná ani sám Dominik neví, proč ta léčba tak dlouho trvá."

Konec vyšetřování? Za měsíc? Za dva?

O svátcích navštívila Haška v pronajatém apartmánu na předměstí Detroitu manželka s dětmi. Jinak se o sebe sportovec stará sám, rodina přebývá v Pardubicích.

Ve vlasti zůstává Hašek trestně stíhanou osobou za ublížení na zdraví. Stále se vyšetřuje květnový skandál z utkání na kolečkových bruslích. Hašek tehdy surově napadl protivníka Martina Šílu.

Když na sklonku prázdnin odlétal z Evropy, řízení bylo pardubickou státní zástupkyní Lenkou Strnadovou zastaveno. "Jsem rád, že to skončilo," podotkl tehdy.

Jenže po zásahu z Nejvyššího státního zastupitelství byla kauza na podzim zase otevřena. Haškovi pořád hrozí soud, případně i vězení.

"Doplňujeme důkazy a zatím se oproti původnímu šetření neobjevila žádná výrazná změna," řekla Lenka Strnadová. "Jestli bude pan Hašek obžalován, rozhodnu tak během jednoho nebo dvou měsíců."

 Hašek prohrává 18:82

Život Haškovi ztrpčuje rovněž brankářská tlačenice v Detroitu. Svým návratem učinil kolegu Curtise Josepha nadbytečným. Klub pak marně zkoušel Josepha vyměnit jinam.

Dvě hvězdy se na jednom postu těžko snášejí. "Irituje to Dominika i vedení, plyne z toho negativní tlak," řekl Slavomír Lener, trenér národního týmu.

Detroitu se však v čase Haškova marodění Joseph hodí. Zvlášť když na přelomu roku chytal báječně. "Josephovy výkony mohou přimět Red Wings, aby si ho nechali," shodují se komentátoři.

Taková situace by Haškovi nemohla vyhovovat. Na internetové stránce deníku Detroit News se hlasuje o tom, zda by se český gólman měl hned po uzdravení znovu stát jedničkou.

Procentuální výsledek? 18:82 v Haškův neprospěch. Ani tohle skóre "Dominatora" příliš nerozveselí...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze