Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Haškův pád: rušné léto, výstroj, motivace?

30 1999
B u f f a l o , P r a h a - Hokejoví fanoušci po celém světě žasnou: Co se děje s Haškem? Vždyť tyhle střely přece Dominik vždycky normálně chytal... Obávaný "Dominátor" na začátku sezony nešíří hrůzu mezi kanonýry NHL, nýbrž zděšení u fanoušků Buffala. "Nevím, co se děje," odpovídá zklamaně na otázky a odráží všechny domněnky. "Jsem pořád stejný člověk. Moje výkony nemají nic společného se zraněním třísel ani s tím, že jsem ohlásil na jaro konec kariéry."
Hašek prožívá těžké časy. Na začátku sezony musel překonat čtyři porážky, dvakrát ho při zápase střídal náhradník Dwayne Roloson. Proti Carolině dokonce chytal mladík Martin Biron, jehož klub povolal z farmy. Teprve ve středu se Hašek dočkal vítězství, stále ale není ve formě. S úspěšností zásahů 90 procent je třetí nejhorší v lize. Průměr 3,17 branky na zápas má druhý nejhorší.

Pomalu se Hašek rozjížděl do několika předchozích sezon, ale nikdy takhle svízelně. Dokonce se říká, že uvažuje o návratu domů. To však zatím nikdo nepotvrdil. "O tom jsem nic neslyšel, on se chytí a bude zase dobrý," řekl Jaromír Henyš, spolupracovník Haškova právního zástupce Riche Wintera. "Když se plně soustředí, umí Dom zářit v oslnivém lesku jako nikdo jiný. Jenže v současnosti se nachází v říši soumraku," řekl Lindy Ruff, kouč Buffala. "Takovou krizí prochází každý rok, nechodí puku vstříc jako obvykle, stojí na čáře a čeká," vidí konkurent Ron Tugnutt z Ottawy.

Roman Turek, další gólman a krajan, se pokouší nalézt vysvětlení v ryze materiální sféře. "Možná za všechno může jeho výstroj. Skončil mu starý kontrakt a on změnil značku. Nové betony, rukavice a přilba z vás udělá jiného člověka. Pokud mu nesedí, může se to projevit." Odborníci pozorující Haškovo trápení přes oceán spatřují problém jinde. Ve vysilujícím letním trmácení se z jedné komerční akce na druhou nebo v hokejistově hlavě.

"Dominik je uvážlivý kluk. Když vyhlašoval, že přestane hrát, musel s tím být vypořádaný. To nemá vliv," míní Zdeněk Uher, bývalý Haškův trenér v Pardubicích. "Spíš se na něm projevuje, jak ho o prázdninách tahali všude možně. Neměl čas trénovat ani si odpočinout."

"Přitom hokejový brankář je na vrcholu mentálních stresů, je na něj vyvíjen obrovský tlak," připomněl sportovní psycholog Miroslav Vaněk, který se odvážil také odhadnout stav Haškovy mysli. "Vypadá to, jako by ztratil vnitřní motivaci. Neměl veřejně oznamovat odchod. Vnitřní motivaci nenahradíte žádnými penězi. Ani on sám teď asi netuší, proč mu to nejde. Negativně na něj asi působí rovněž frustrace z porážek po skvělé minulé sezoně."

Příznivci i spoluhráči čekají, kdy se tonoucí hvězda odrazí ode dna. Tým na ní visí už dlouho. Pravděpodobně se kolektiv z mizerie vyškrábe jedině s její pomocí.

"Hašek není jediný v Buffalu, který jako by nevěděl, z jaké strany chytit hokejku," napsala agentura AP. "Důležité je, kde Hašek bere a nachází oporu, zda v sobě nebo třeba v rodině," vykládá psycholog Vaněk. "Dominik se určitě chytí, i když párkrát inkasoval opravdu lehce," soudí Uher. "Mužstvo nehraje pro něj. Trenér by měl všem připomenout, aby ho podpořili ukázněnou hrou, a on jim to brzy vrátí."
Autor:


Témata: Psycholog
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze