Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Havířov míří do konkurzu. V 1. lize končí, zbylé zápasy se kontumují

Červené dresy Havířova už v první lize neuvidíme | foto: Ladislav Němec, MAFRA

8 2010
Hokejový klub z Havířova krachuje. Uprostřed sezony jeho vedení oznámilo, že odstupuje z rozehrané druhé nejvyšší soutěže. Důvodem jsou mnohamilionové dluhy, kvůli nimž klub míří do konkurzu. "Dne 8.1. 2010 bylo oznámeno českému svazu ledního hokeje, že k tomuto dni HC Havířov Panhters odstupuje z 1. ligy," píše v prohlášení prezident klubu Ivo Peštuka.

Hokejový klub, který na přelomu století hrával i extraligu, se topí v dluzích. Podle stanice Radiožurnál dluží jeho servisní organizace Havířovská hokejová společnost hráčům, zdravotním pojišťovnám a finančnímu úřadu miliony korun.

Město dalo klubu přes 120 milionů

Od roku 1999, kdy začal havířovský hokej hrát extraligu (v sezóně 2003/2004 zase sestoupil do 1. ligy) do konce roku 2009 přispělo město na provoz klubu skoro 124 miliony korun. Například v loňském roce to bylo 12,25 milionů, v předešlých letech po 11 milionech ročně.

"Důvodem tohoto nelehkého kroku je dlouhodobá platební neschopnost," vysvětluje Peštuka, proč mužstvo nedokončí rozehranou sezonu.

Prezident z krachu viní mimo jiné i klubové manažery. "Auditem bylo zjištěno, že příčinou bylo mimo celosvětovou ekonomickou situaci, jejímž důsledkem byl totální pokles zájmu sponzorů, i nedostatečný výkon manažerů společnosti a chyby v řízení servisní organizace z jejich strany," píše Peštuka v prohlášení.

"Celá situace bude následně podrobně analyzována ve snaze konkretizovat osoby a jejich podíl na vzniklé situaci," dodal.

Podle ostravské soudkyně Kateřiny Holešovské nic nebrání vyhlášení konkurzu, o nějž požádali kromě věřitelů i samotní šéfové klubu. Získala už soupis majetku klubu, který je výrazně nižší než jeho dluhy.

Soupeři získají body zadarmo

Tam kde mají ostatní kluby v kalendáři zapsanou kolonku HAVÍŘOV, ji teď mohou rovnou škrtnout a místo toho napsat: VOLNO. "Zbylé zápasy budou podle platných řádů kontumovány ve prospěch soupeře, dál se bude vše odehrávat bez Havířova," informoval šéf 1. ligy Pavel Setikovský. Jako prvbní si připíše tři body "zadarmo" sobotní soupeř krachujícho klubu Hradec Králové.     

"Z předloženého seznamu závazků vyplývá, že finanční problémy klubu trvají již delší dobu. Některé nezaplacené závazky spadají až do roku 2006," řekla Holešovská pro Radiožurnál.

Klub se snaží zachránit alespoň mládežnické oddíly. Peštuka pro Moravskoslezský deník naznačil, že záchrana seniorského mužstva je spíše nereálná.

"Abychom dohráli základní část, potřebujeme asi osm set tisíc, ale nemáme je kde vzít. My bychom samozřejmě ligu nejraději dohráli, snažíme se najít cestu, ale je to momentálně více než složité. To, co tady zanechalo bývalé vedení, to se asi bohužel napravit nedá," řekl Peštuka.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze