Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Havláta lenošit ani nenapadlo

20 2001
Brno - Jestli se některý z domácích hokejistů třese na to, že se prosadí v NHL a vyhne se společným letním přípravám, které na suchu hráči moc nemilují, pak to není případ Martina Havláta z Ottawy. Loňský mistr světa z Petrohradu se sám zařadil do skupiny brněnských hráčů, kteří si připláceli na led v Rosicích, aby se dostali do formy předtím, že budou muset na led vyjet podle tréninkových plánů z nařízení svých oddílů.

"Byl jsem tam dvakrát, protože jsem dlouho nebruslil, teď jsem v přípravě Třince," říká brněnský odchovanec Havlát, jeden z nejlepších nováčlů NHL v loňské sezoně. O tom, že by si mohl užívat léta a prolákat čas ležením u rybníka, když ho nikdo do trénování nenutí, ani nepřemýšlel.

"Každý dělá to, co mu vyhovuje, aby se co nejlépe připravil. Já jsem byl v NHL první rok a tohle je moje první léto, kdy jsem si o přípravě mohl rozhodnout, a zvolil jsem kolektiv. Je větší legrace a člověka to také přinutí víc na sobě pracovat," vysvětluje. Společně s ním byl v Rosicích na ledě také Petr Hubáček, jenž je v kádru Philadelphie.

Podobně tvoří skupinky také zámořští hokejisté. Nejsou všichni jako Marty McSorley, vyhlášený bitkař. Legendární Wayne Gretzky ve své autobiografické knize vzpomíná, jak McSorley oznámil, že nemůže běhat, protože mu vítr sfoukává cigaretu.

"Hráče, který by v létě nedělal vůbec nic, já osobně ani neznám," tvrdí Havlát.
Na sezonu se může připravovat relativně v klidu. Má svoji smlouvu, která mu poběží ještě dva roky, jednání o nové ho netlačí. Ani nebude usilovat o razantní navýšení z loňských 850 tisíc dolarů. "Vždyť já pořádně nevím, jaký je základní plat na příští sezonu a kolik budou dělat bonusy a další věci. Stávkovat kvůli tomu, že se mi vloni dařilo a chtěl bych víc peněz, určitě nebudu," nedělá si o své výdělky obavy.

Už při prvních krůčcích na ledě myslí velký talent z Ottawy na příští sezonu. Dumá, co mu přinese. "Každý chce hrát co nejvíc zápasů, hrát co nejlépe, to je asi podobné jako u ostatních. Na svoje výsledky už myslím," odtuší Havlát. Jediné, čeho už stoprocentně dosáhnout nikdy nemůže, je cena pro nejlepšího nováčka sezony. Po ní sahal vloni, byl mezi třemi vybranými uchazeči, ale neprosadil se. "To, že nováčka už nevyhraju, je mi ale celkem jedno," zasměje se hokejista. "Navíc pro mne byla čest už jenom se na slavnostní galavečer dostat a být ve společnosti opravdových hvězd."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze