Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Havlátovy góly pomáhají spasit zadlužený klub

16 2003
Ottawa, Praha - Z hokejisty Martina Havláta obvykle na ledě srší svěžest radostného mládí. Ostré zasekávačky, krásné góly a chytré pasy zdobí projev jedenadvacetiletého talentu. Už brzy může patřit mezi největší hvězdy NHL. Jenže ekonomická situace nejlepšího, leč velmi chudého klubu Ottawa Senators mu občas kazí náladu. Společnost vyhlásila bankrot a nejistá budoucnost doléhá na atmosféru v klubu. "Hrozně na nás tlačí, abychom vyhrávali," postěžoval si útočník Havlát v úterý svému známému Martinu Stloukalovi cestou na rozbruslení.

Večer pak před vyprodaným hledištěm dal Tampě dva góly a na dva další krajanovi Radku Bonkovi přihrál. Senators triumfovali 7:0, a splnili tak příkaz vedení, vyděšeného z hrozby stěhování do jiného města. "Bylo o hodně zábavnější hrát před plnou halou," řekl pak Havlát tamním reportérům.

Taky diváci přispěli k záchraně hokeje v kanadské metropoli. Když budou teď, v krizi, pravidelně chodit na zápasy, tržby ze vstupného stoupnou a Senators zůstane naděje na přežití. Hokejisty snad ani tolik netrápilo, že jim mzda přišla v lednu na konto se zpožděním. Senators dluží bankám, různým firmám, ale i hráčům. Třeba obránce Karel Rachůnek ještě nedostal prémie za loňské play off. Částka se údajně blíží 100 000 dolarů.

Všeobecné škudlení se například u Havláta projevuje i jinak. Nechodí na led tak často, jak by si svým uměním zasloužil. Zní vám to nevěrohodně? "V létě má Martin jednat o nové smlouvě a rozhodující jsou vždycky statistiky z poslední sezony," tvrdí agent Stloukal.

Havlát sice není jeho klientem, avšak komunikují spolu dost často. "Senators si prostě nepřejí, aby měl Martin moc bodů, protože by mu později museli dát vyšší plat," vysvětlil  Stloukal. Třebaže Havlát cítí energii i sebevědomí na mnohem výraznější roli v mužstvu, hrává průměrných šestnáct minut za  zápas. Kdyby dostával dvacet jako mnozí jeho soupeři, v NHL by čněl ještě víc.

"Martinův agent už musel zajít za generálním manažerem, aby se to trochu změnilo," říká Stloukal. Havlát by podobné věci v Kanadě asi veřejně pronést nemohl. Přistěhovalec z Evropy by hned byl považován za  nevděčníka. Ale proti Tampě mu vedle Radka Bonka, prvního centra Ottawy, naměřili „výjimečných“ 17 minut a on posbíral  čtyři body. Ač skromně vytížený, v produktivitě NHL se drží na úrovni věhlasných soků Sundina, Pálffyho či  Šatana. Občas není snadné pracovat v bankrotující společnosti..

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze