Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Havlátův talent brzdí zranění. Už je toho dost, říká

Martin Havlát | foto: Radek Miča, MAFRA

25 2008
Měl se stát další českou hvězdou v NHL. Místo toho ale Martina Havláta pronásledovala poslední tři sezony zranění. A nehorázná smůla! Před třetí operací ramene mu dokonce v březnu hrozil konec kariéry. "Už je toho trochu moc," posteskl si talentovaný útočník.

V Chicagu, které do něj před dvěma lety vložilo velké naděje a podepsalo s Havlátem lukrativní tříletý kontrakt, toho zatím sedmadvacetiletý hokejista příliš neodehrál.

V minulé sezoně se zranil hned v prvním zápase, stihl jich jenom 35. Pak pravé rameno vypovědělo služby definitivně a Havlát v březnu podstoupil komplikovaný čtyřhodinový zákrok.

Od operace uběhly čtyři měsíce. Jak je na tom vaše rameno?
Dobře si pamatuju, kdy to bylo. (směje se) No, jak říkáte, jsou to už čtyři měsíce. Všechno ale jde podle plánu, akorát jsem se vrátil z Chicaga, kde jsem se viděl s doktory.

Takže jste si přivezl dobré zprávy?
Říkali mi, že rehabilitace probíhá tak, jak má. Tentokrát jsem nemusel spěchat. Nemusel jsem chytat play-off. Všemu dáváme čas. Ne jako po minulých operacích. Po první jsem – to bylo ještě v Ottawě – po čtyřech měsících naskočil do play-off. Po druhé jsem také pospíchal. Letos nemusím. Mám před sebou ještě dva měsíce na to, abych měl rameno co nejsilnější.

. Havlátovy trable

listopad 2005: v utkání proti Montrealu ještě v dresu Ottawy si poškodil pravé rameno a podstoupil transplantaci části kosti.

říjen 2006: už v dresu Chicaga si v zápase proti Dallasu natáhl vazy v kotníku a chyběl čtrnáct dulů. Vstup do sezony mu přitom vyšel znamenitě a vedl dokonce bodování celé NHL.
duben 2007: v souboji s Nashvillem si vykloubil pravé rameno a podstoupil druhou operaci. Léčba zabrala čtyři měsíce.
říjen 2007: v prvním utkání sezony proti Minnesotě si vykloubil operované pravé rameno. Vynechal dvaadvacet zápasů.
únor 2008: odstoupil ve druhé třetině zápasu proti Phoenixu. Vykloubil si rameno. Následovala třetí operace

Už trénujete?
S ramenem jsem musel začít rehabilitovat ihned po operaci. Kluci ještě hráli a já už jsem cvičil. Ale ostatní věci jsem samozřejmě dělat nemohl. Teď už ale dělám všechno jako ostatní hráči. Minulý týden už jsem byl lehce vyzkoušet led a všechno bylo v pohodě. Už bych se chtěl v týdnu párkrát sklouznout a pomaličku začít.

Dohodl jste se s nějakým klubem, nebo trénujete sám?
Momentálně jsem v Praze. Trénuju ale sám, pomaličku, bez kontaktu. Začali ale také kluci na Kladně, zavolám Tomáši Plekancovi a zeptám se ho, jestli budu moct chodit s nimi.

Prošel jste si hodně náročným obdobím. Jak vám bylo, když vám v krajním případě před poslední operací hrozil konec kariéry?
Poslední tři roky mě to vážně pronásleduje. Není to příjemné. Pokaždé se po zranění musíte dát dohromady a naskočit do rozjeté soutěže, tak, jak jsem to měl třeba minulý rok. Už je toho opravdu trochu moc. Ale nezbývá než se dát znovu dohromady a připravit se na tuto sezonu. Mám ještě dva a půl měsíce do prvního ostrého zápasu. Musím to brát pozitivně.

A jak to berou v Chicagu? Šel jste do klubu jako hlavní tahoun a moc jste toho zatím neodehrál.
Zatím jsou v pohodě. Samozřejmě by chtěli, abych hrál daleko víc. Ale to si přeju i já! Vždyť poslední tři roky jsem prakticky nehrál hokej. V Ottawě jen play-off, pak v Chicagu na začátku prvního roku, pak už to bylo jedno zranění za druhým. Minulou sezonu jsem se zranil hned v prvním utkání! Letos chci udělat všechno pro to, abych byl stoprocentně připravený a byl na tom tak, abych nemusel na to rameno vůbec myslet.

I proto, že před sebou máte poslední rok kontraktu?
Jasně, to máte pravdu. Ale věřte mi, že jediné, na čem mi teď záleží, je, abych byl zdravý. Když budu, tak všechno ostatní bude v pohodě.

Cítíte závazek vůči Chicagu za ty dva roky, kdy jste toho moc neodehrál?
Je pravda, že za minulé dva roky jsem neměl moc šanci vrátit jim důvěru, kterou do mě vložili tím kontraktem. První rok jsme byli na chvostě, ale loni už se tým zvedl a scházelo nám pár bodů k postupu do play-off. V klubu jsou šikovní mladí hráči, kteří hráli výborně. Spousta věcí se změnila, fanoušci se na nás dívají jinak. Ještě se ale něco bude dít, protože jsme dva miliony přes platový strop. Je dva měsíce čas, uvidíme, co bude. Hlavně se soustředím na to, abych dal dohromady rameno.

Nemáte obavu, že by se případná změna mohla týkat i vás?
Obavy nemám. Nemyslím na to. A hlavně: já tyto věci stejně nemůžu kontrolovat. Uvidíme, co a jak se vyvine.

Jedna věc už je jasná. Chicago má nového kapitána, teprve dvacetiletého Jonathana Toewse. Co na to říkáte?
Dozvěděl jsem se to v Chicagu. Skvělá zpráva! Je to šikovnej kluk. Je asi třetí nejmladší v historii. Po Crosbym a Lecavalierovi. Je mladej, sice nemá moc zkušeností, ale je vůdčí typ a je to na něm vidět. Všichni ostatní mu budeme pomáhat.

Podle trenéra Savarda byste měl opět nastupovat v útoku s Robertem Langem. Moc jste toho spolu v minulé sezoně neodehráli. Těšíte se?
Hned po prvním zápase minulé sezony mi vynadal, že jsem se zranil a že jsme toho spolu moc neodehráli. Ale když už jsme spolu nastupovali, tak nás to bavilo. Uvidíme, jak to všechno bude. Spekulace, kdo s kým bude hrát, patří do médií. Jak to opravdu bude, poznáme až v kempu. Ale myslím, že mladí kluci, Toews s Kanem, spolu hráli dobře. Variant je víc, počkejme, jak bude vypadat naše sestava před prvním zápasem.

Na Nový rok si zahrajete zápas proti Detroitu pod širým nebem. To bude asi příjemné zpestření sezony, že?
Určitě to bude něco zajímavého, nového. Naposledy jsem hrál venku, když jsem byl hodně malinkej. Bylo to tady v Brně Za Lužánkami, nebo na turnaji v Boskovicích. Bude to něco jiného, vejde se tam spousta lidí, je to jeden z nejznámějších baseballových stadionů. Zápas bude mít náboj, protože mezi Detroitem a Chicagem je velká rivalita. Určitě to bude skvělý zážitek.Najdete na iDNES.czmobilní verze