Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Havlíčkův Brod přišel o dotaci od města. Vrátit musí skoro dva miliony

Havlíčkobrodští hokejisté slaví gól. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

23 2014
Už v září po provedeném auditu hospodaření plném nedostatků musel Bruslařský klub v Havlíčkově Brodě vracet městu 660 tisíc korun. A těsně před Vánoci padla pro tamní hokejisty další rána. Za chyby ve využívání městské dotace v letech 2011 a 2012 nyní zastupitelé přikázali klubu vrátit téměř 1,9 milionu korun.

„Bruslařský klub v roce 2011 neoprávněně využil 987 tisíc korun, v roce 2012 pak 783 tisíc. Promíjíme mu další penále, navrhujeme splátkový kalendář na 60 měsíců,“ uvedl starosta města Jan Tecl (ODS).

Zastupitelé celkovou sumu odvodů nakonec snížili zhruba o 60 tisíc korun.

Auditor Bruslařskému klubu vyčítal, že peníze použil v rozporu se zásadami přidělování městských dotací. Ročně od radnice dostával miliony na výchovu mládeže.

Jenže peníze z toho šly i na provoz A-mužstva HC Rebel, na výstroj a vybavení, které zároveň platili i rodiče dětí, a dokonce v některých případech i na dopravu fanklubu na venkovní zápasy A-týmu.

„V případě, že bychom museli vracet celou částku, znamenalo by to vrátit městu 2,6 milionu, což se rovná krachu Bruslařského klubu a konci mládežnického hokeje vůbec,“ uvedl ještě před jednáním předseda BK David Kozlík.

Zástupci BK byli i na pondělním jednání zastupitelů. „Chápu rozhořčení zastupitelů. Ale svým rozhodnutím netrestejte děti a jejich rodiče, potrestejte skutečného viníka,“ prohlásil člen výboru BK Michal Teplý. Odkazoval se při tom na minulost. Ve vedení BK byli jiní lidé. A klub už před jednáním zastupitelů zveřejnil prohlášení, v němž odpovědnost za stav hospodaření dává i městu.

O penězích, které směřují z městského rozpočtu do havlíčkobrodského hokeje, v pondělí diskutovali tamní zastupitelé. Nelíbí se jim, jak byla využívána dotace určená Bruslařskému klubu. Peníze nesloužily jen mládeži, ale byly vyčleněné také na chod A-týmu jiné organizace, HC Rebel, a například i na výjezd fanklubu.

Bruslařský klub totiž společně s hokejovým týmem prvoligových Rebelů vytvořilo sdružení HC Rebel, v jehož dozorčí radě měla radnice svého zástupce Jiřího Kopice (ODS).

V prohlášení mimo jiné navrhovali vyřešení situace - jako už se to stalo třeba v roce 2008 - ne zrovna nejčistější cestou. „Tehdy zastupitelstvo našlo způsob, jak z neoprávněně čerpaných prostředků udělat legálním způsobem oprávněné,“ napsali doslova zástupci BK.

„Rozumím zástupcům Bruslařského klubu, že nejsou spokojeni. Ale podle zákona peníze požadovat musíme. Podle nového občanského zákoníku bychom to mohli naopak být my, kdo by byl souzen za porušení povinností při správě cizího majetku,“ konstatovala místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD).

„Klub by udělal nejlépe, kdyby vyhlásil řízený bankrot,“ nechal se slyšet i zastupitel za opoziční sdružení Změna pro Havlíčkův Brod Jiří Čáslavský. Bankrot však nejspíš nepřijde a BK nějakým způsobem situaci přežije. Minimálně ještě několik týdnů.

Chystá velkou obměnu a úplné odtržení od hospodaření a účetnictví HC Rebel. „Budeme transparentním klubem, v jehož vedení uvítáme i zástupce města,“ řekl Teplý.

Starosta Jan Tecl navrhl svolat na první polovinu ledna pracovní seminář, který by měl hledat cestu, jak to s Bruslařským klubem bude dál. „Chceme najít způsob, aby mohly děti v našem městě i nadále bruslit a hrát hokej,“ pravil.Najdete na iDNES.czmobilní verze