Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vychoval bratry Holíky i Suchého. Teď Havlíčkův Brod ztratil první ligu

Momentka z utkání Prostějov - Havlíčkův Brod | foto: Tomáš Frait, MF DNES

27 2015
Československý a světový sport obohatila o hráče jako Augusta, Benák, bratři Holíkové, Chalupa, Suchý, Vašíček nebo Vlk. Nejúspěšnější líheň hokejových talentů na Vysočině však nyní opouští druhou nejvyšší domácí soutěž. Po devíti letech. Havlíčkův Brod totiž neuspěl ve skupině o záchranu - což potvrdila středeční porážka 2:7 v Prostějově.

K sestupu však směřovali havlíčkobrodští hokejisté prakticky celou sezonu. Téměř od prvního kola jim v tabulce patřila poslední příčka. Výš než na předposlední pozici se za celou základní část nedostali. A ve skupině o udržení pak v tomto trendu jen pokračovali.

„Mrzí mě to, štve, rozčiluje. Nevím, jestli je to ostuda, nebo průšvih. Každopádně si myslím, že pokud mančaftem prošlo sto hráčů, tak snad mohli dát dohromady tým, který by ligu zachránil,“ zlobil se bývalý trenér Rebelů a havlíčkobrodský rodák Petr Novák.

On sám prý věřil v záchranu až do úplného konce. „Je to tak. A to, že se to nepovedlo, mě opravdu hrozně moc mrzí. Vyrostla tady spousta skvělých hokejistů,“ smutnil. „Konec hokeje v Brodě snad nebude, protože co by dělali s takovým zimákem? Ale najít a sestavit tým, který by mohl hrát aspoň druhou ligu, nebude snadné. Je to prostě moc smutný příběh,“ dodal Novák.

Klub si zatím na prohlášení nechává čas. „Příští týden zasedne vedení s akcionáři a všichni budou řešit, co bude dál,“ uvedl bez dalších podrobností sportovní manažer Miroslav Barus. „Teď je zatím všechno ještě hodně čerstvé,“ doplnil.

Problémy každopádně provázely klub celou sezonu. Jednak se neustále spekulovalo o jeho finančním zabezpečení, následně přišla stotisícová pokuta za podivné vyplňování zápisů v kolonce se jmény trenérů a v lednu pak navíc kvůli neshodám zmizelo z názvu jméno sponzora. I když jako o Rebelech se o brodských hokejistech mluvilo v první lize i nadále.

„Je smutné, že několikaletá práce je najednou v čudu. Ti lidi tam ve vedení prodali všechny hráče a celkově v Brodě hokej úplně zlikvidovali. Jasně, jako majitelé na to měli právo. Jen je divné, že sami ostatní kritizovali,“ přidal svůj názor bývalý manažer brodských Rebelů Augustin Žák, který z klubu odešel před startem sezony 2013/14. „To, že v takové destinaci, jako je Brod, nebude první liga, mě hrozně mrzí,“ nechal se slyšet.

Podobně jako Žák zažil před devíti lety radost z postupu Brodu do první ligy i současný sportovní manažer Horácké Slavie Třebíč Kamil Pokorný. A ani jemu se o sestupu Rebelů nemluvilo moc dobře.

„Pokud někde jste šest let a zažijete tam takový úspěch, tak to ve vás zůstane,“ svěřil se. „V Brodě mám pořád spoustu kamarádů. A navíc nám vypadl jeden regionální rival. Takže první liga teď bude ochuzená o atraktivní derby,“ povzdechl si.

Politici jsou optimističtí Havlíčkobrodská radnice ještě před pár dny řešila, zda poskytne Rebelům půjčku, o kterou žádali. A jednou z podmínek tehdy bylo, aby licence A-týmu zůstala v Brodě. Teď už tedy půjde jenom o její druholigovou podobu.

„Já jsem pozitivní člověk. Myslím si, že tím, že jsme sestoupili, budou hráči v nižší soutěži hrát určitě lépe. A opravdu věřím, že se do první ligy zase vrátíme,“ reagoval na zprávu o sestupu starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS).

„Rozhodně nechceme, aby z Brodu hokej zmizel a z Kotliny se stala tržnice. V minulosti tady i na krajský přebor chodili lidi. Proto věřím, že budou chodit taky na druhou ligu. Na připravované smlouvě s HC Rebel bych nic neměnil. Je ale potřeba, aby se nad koncepcí zamysleli sami majitelé klubu,“ přidal další názor opoziční zastupitel Milan Plodík (KSČM).Najdete na iDNES.czmobilní verze