Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hejda: Nechci se obracet ke štěstí zády

13 2003
Pardubice - Místo do zámořské NHL zamířil hokejový obránce Jan Hejda do Ruska. Z Buffala, které jej letos draftovalo, nedostal dost lukrativní nabídku. "Ale nestěžuju si. V minulé sezoně mi všechno vycházelo a nechci se obracet ke štěstí zády. Jsem rád, kde jsem," říká pětadvacetiletý hráč, jenž na jaře slavil titul se Slavií. V Moskvě se už zabydlel a věří, že za ním do bytu v Českém domě brzy dorazí rodina. "Už vím, na kterém trhu mám nakupovat a kde ne. Dokonce jsme sehnali na DVD trojku Terminátora, ale se strašným ruským dabingem," směje se Hejda.

CSKA nyní pobývá na soustředění v Čechách. Máte čas vídat se s vašimi blízkými a s kamarády?
Jsem sice v Pardubicích, ale moc toho nezvládám. Mezi dopoledním a odpoledním tréninkem jsou jenom dvě hodiny času po obědě. Druhý trénink je od čtyř odpoledne do půl osmé. Co se asi tak dá zvládnout?

To je asi oproti extralize dost velká zátěž. Dá se vůbec porovnat?
Je to jiné, víc k tomu nemůžu říct. Ale zase v sezoně to asi nebude jiné, tak se alespoň můžu připravit (smích).

Od klubu jste získal byt v Českém domě v Moskvě. Už jste ho stihl zařídit?
Už jsem se zabydlel. Dostal jsem byt s nábytkem, ale bez dalšího vybavení. Z kuchařem z Českého domu jsem obešel trhy. Řekl mi, kde nakupovat a kde nenakupovat. Tak jsem se zařídil. A abych nezapomněl. Hrnce a talíře jsem dostal od Dušana Salfického. Snad v tom bylo i něco, co v Moskvě zbylo po Mílovi Gureňovi.

Moskevské tržnice jsou dost vyhlášené. Už jste navštívil Gorbušku, kde je možné sehnat snad úplně všechno?
Tak to přesně nevím. Tržnic je tu spousta a dá se na nich opravdu koupit všechno. Třeba jsme nakoupili Terminátora trojku a Matrix Reloaded na DVD. Terminátora ještě před tím, než se v Rusku objevil v kinech. Ale není to kvalitní kopie, zjevně natočená někde na digitální kameru v kině. Je rusky dabovaná, bez titulků. A ten dabing je hrozný (smích).

A v české komunitě v Moskvě jste se už zabydlel?
Osazenstvo a zaměstnanci Českého domu jsou skvělí. Navíc se tam pohybuje dost sportovců, vídám se s Martinem Hyským a potkal jsem i Jirku Jarošíka. Ten ale bydlí jinde. Navíc těsně vedle komplexu Českého domu je i Slovenský dům. Lidi jsou tam i tam perfektní a hodně si pomáhají. Je dobře, že alespoň v cizině to pořád funguje, jako by jsme byli jeden stát.

S ruštinou jste se vzhledem k vašemu věku ve škole asi moc nepotkal, už se dorozumíte?
Důležité věci zařídí Dušan. Já už docela rozumím, když mi kluci nebo trenéři něco říkají, rozumím jim. Ale když se baví mezi sebou, je to na mě pořád moc rychlé. Pokud jde o azbuku, soustředím se hlavně na nápisy, abych třeba věděl, kam jdu nakupovat nebo poznal jmenovky na dresech. Ale nějak programově se rusky neučím.

Už víte, kdy za vámi a Dušanem Salfickým dorazí do Ruska manželky s dětmi?
Ještě před odjezdem do Ruska bychom se měli setkat a domluvit se na nějaké strategii. Loni tam byl Dušan sám. Letos, když tam budeme dva, by to mohlo být lepší. Hlavně pro partnerky a pro děti, nebudou tam celé dny samy.

V červnu jste se ženil. Svatební cestu jste ale asi nestihl. Na kdy byla odložena?
To jsme opravdu nezvládli. Ženil jsem se deset dní před odjezdem do Ruska. Svatební cestu jsme o pár měsíců odložili. Až skončí sezona, pojedeme na nějaké pěkné místo.

Jak vaše manželka a dcera snášejí odloučení?
Mně i jí se už stýskalo, když jsme se viděli tady v Čechách, byli jsme si vzácnější. Ale to, že jsem šel do Ruska, nebyl jenom můj výmysl. Dohodli jsme se na tom spolu, tak to teď musíme zvládnout. A pokud jde o dceru, ta je v pohodě. Má to asi tak, jako když jsem byl malý já. Byla teď hodně u babiček a bere to tak, že všude je dobře a domů moc nemusí. Jako kluk jsem býval podobný.

Jak na vás zatím působí první dva muži CSKA, Viktor Tichonov a jeho syn Vasilij?
Všechno záleží na jejich náladách. V klubu všechno řídí oba Tichonovové. Jediné, co můžu říct je, že vyžadují velkou kázeň. Ale to je v pořádku, je to jejich styl.

A se svým vytížením v přípravě jste spokojený? Máte pocit, že s vámi počítají?
Teď jsem hrál všechny zápasy i jsem byl slušně vytížený. Jsem rád a samozřejmě bych chtěl, aby to tak vydrželo celou sezonu.

Za podivných okolností odešel z CSKA Slovák Radoslav Hecl. Můžete k tomu říct něco bližšího?
Samozřejmě jsem se o jeho případě dozvěděl daleko víc, ale myslím, že to nejsou informace, které by se měly objevovat v médiích. Samozřejmě, pokud se je hráč sám nerozhodne zveřejnit. Víc vám k tomu nemůžu říct.

Stihl jste se v Čechách setkat s bývalými spoluhráči ze Slavie?
Mluvil jsem s Petrem Kadlecem a s Lukášem Hronkem, ale jenom po telefonu. Když jsem se dostal do Prahy, snažil jsem se být s manželkou a s rodinou. Jinak jsem pořád v Pardubicích a kluci mají ve Slavii také program, tak jsme se ani navštívit nemohli. Škoda, že nevyšel vzájemný zápas Slavie s CSKA.

Váš bývalý parťák z obrany Petr Kadlec nakonec odešel do NHL, i když to vypadalo, že vzhledem k pozici na draftu máte větší šanci vy. Nemrzí vás to?
Káca je starší, má přednost (smích). Ale je pravda, že mě to nemrzí. Každý je svého štěstí strůjcem a já jsem rád, že jsem v CSKA. Ono také není samozřejmostí se tu prosadit, v Rusku zkoušeli víc hráčů, než se tu nakonec prosadilo. A beru to takhle: v minulé sezoně mi štěstí přálo hodně a já se k němu teď nechci obracet zády.

Jste rád, že jste v Moskvě. Šel byste v Rusku i do jiného klubu mimo hlavní město?
Nikdy neříkej nikdy. Záleželo by na okolnostech, ale do malého města bych se rozhodně nehrnul. Na druhou stranu, jako u všeho, záleželo by na podmínkách.

Jaký je nejbližší program CSKA?
Ještě nás čeká poslední zápas v Čechách, proti Liberci. V pátek ráno odlétáme do Moskvy, koncem měsíce nás čeká v Moskvě turnaj Kubok Spartaka a těsně před začátkem ligy ještě jeden.

Do superligy vstoupíte utkáním proti Kazani, jejíž barvy hájí Radek Duda. Už jste si spolu stačili vyměnit nějaké zkušenosti z pobytu v Rusku?
Zatím jsem mu jenom posílal textovku, jestli už má ruské číslo, abych mu mohl zavolat a odepsal mi, že od doby, kdy odjel do Ruska, byl v Kazani snad jenom dva dny, takže si nic nestačil zařídit. Asi mají také pěkně perný program. Ale na to, až proti sobě nastoupíme, se těším.

 Najdete na iDNES.czmobilní verze