Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hejduk a Škoula slavili v šíleném městě

11 2001
D e n v e r, P r a h a - V noci alkohol, střepy, ohně a rvačky. Ve dne bouřlivý hold šampionům, kteří se soukali městem na otevřených hasičských vozech. Tak ctí americké město Denver své hokejové hrdiny, tým Colorada, který vyhrál Stanley Cup. I Češi Milan Hejduk a Martin Škoula se nechali oslavovat. "Byl to strašný blázinec," vypráví Hejduk. "V noci poté, co jsme vyhráli, to měli policajti všude obšancované, aby se nestala nějaká šílenost." Denver se opět propadl do bezuzdných orgií. Do ulic vytáhly statisíce lidí, aby si užily triumfu. V posledních letech se v Denveru slaví často. Hokejisté Colorada vyhráli už před pěti lety a v letech 1998 a 1999 triumfoval tým amerického fotbalu Denver Broncos v Superbowlu. Vždycky skončily oslavy hromadnými výtržnostmi. I letos.

600 policistů bylo nasazeno, aby kontrolovali řádění padesáti tisíc lidí v centru města. 63 osob bylo vzato do vazby, 54 skončilo na záchytné stanici. Zničeno bylo sedm policejních aut.

"Chuligáni z Los Angeles, kteří loni otočili policejní auto na oslavu vítězství Lakers v NBA nejsou nic ve srovnání s námi," napsal místní deník Denver Post.

Město šílí, ale hráči se radovali stranou nebezpečných ulic. "Nejdřív byla oslava v kabině, fotili jsme se se Stanley Cupem. Pak se šlo do města na společnou party," vypráví Hejduk. "V noci po zápase jsme byli strašně moc unavení. S Martinem Škoulou a s přítelkyněmi jsme ale ještě zašli do restaurace, kterou vlastní Čech a ve čtyři ráno jsme si dali jídlo."

Ze společné oslavy v centru Denveru se hokejisté Colorada rozešli domů. U koho byl Stanley Cup první noc? Kdo by se odvážil sebrat ho Raymondu Bourqueovi, který na pohár dřel 22 let. Podle listu Denver Post si Bourque pohár odvezl domů do ulice Littleton na okraji města a pro přátele a sousedy uspořádal soukromý večírek.

V půl třetí ráno zazvonily Bourqueho děti u sousedů. "Nejdřív jsme mysleli, že jsou to nějací rozjaření fanoušci Colorada, pak koukáme a oni jsou to Melissa a Chris Bourqueovi," vyprávěl šestatřicetiletý Bill Heissenbuttel, paradoxně fanoušek New Jersey. "Děti přinesly Stanley Cup a pozvaly nás na oslavu. Ray byl velmi milý." Bourqueův příběh ovládl Ameriku, celý tým Colorada kvůli tomu bojoval o titul pod nesmírným tlakem.

"Pro něj to muselo být hrozné. Potom i pro nás, ale ne zas tak moc," říká Hejduk. "Všechno se točilo kolem Raye."

Spolu s Bourquem si Hejduk i Škoula včera odpoledne vychutnali ovace davů při slavnostní parádě. Pět otevřených vozů se hodinu a půl prodíralo městem, nakonec se tým zastavil před radnicí.

"Strašně moc lidí, ale řekl bych, že návratu z Nagana se to nevyrovná," řekl Hejduk.

Autoři:


Témata: Alkohol, Milan Hejduk, NBA

Najdete na iDNES.czmobilní verze