Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hejduk a Škoula ukazovali trofej

3 2001
Pardubice - S nejslavnější hokejovou klubovou trofejí, Stanleyovým pohárem, se v pondělí těšili v Ústí nad Labem a v Pardubicích. Šampioni NHL z Colorada Milan Hejduk a Martin Škoula přivezli trofej, která už před tím navštívila Litoměřice, Litvínov a Ústí nad Labem, i sem, do města, kde Hejduk hokejově dospěl. Dopoledne oba hráči navštívili v Hejdukově rodišti Ústí nad Labem základní školu, potom byli přijati v Pardubicích na radnici a poobědvali v restauraci U Nouzů s primátorem města Jiřím Stříteským. Poté slavný pohár ukázali dětem v pardubické nemocnici a po setkání se sponzory extraligového mužstva Pardubic se pokochali pohledem na hokejový 'Svatý grál' v malé hale pardubické malé hokejové naděje.

Po recepci na zámku v Pardubicích se přesunou coloradští hokejisté se Stanleyovým pohárem kolem 20. hodiny na Masarykovo náměstí, kde se před Interhotelem Labe kolem třetí hodiny odpolední začali scházet fanoušci a zvědavci. V programu vystoupili zpěvák Michal David a hudební skupina Děda Mládek ilegal band. Představili se i juniorští mistři světa.

Po osmé hodině na slušně zaplněném náměstí hrála skupina Olympic, kterou uvedli noví moderátoři Pavel Nový a vyhlášený hokejový bavič Dušan Salfický, expardubický hráč, mířící letos z Plzně také do zámořské NHL do týmu New York Islanders.

Představili se i juniorští mistři světa. S příznivci se pozdravili hráči extraligového mužstva Pardubic a o půl jedenácté se přítomní dočkali Hejduka, Škouly a Stanleyova poháru. Program zakončil ohňostroj.

Po osmé hodině Salfický nejdříve předvedl trofej, kterou získal s národním týmem na mistrovství světa v Německu. "Peníze, peníze," odpovídal pobaveně do mikrofonu na otázku, co ho do zámoří táhlo. Pak však přešel na trochu vážnější notu. "Jako každý hokejista se chci trochu proslavit. Tak jako Milan," dodal Salfický, jehož fanoušci povolávali zpět do Pardubic. "Mám smlouvu v New Yorku jen na rok," komentoval to dvojnásobný mistr světa.

Na pódiu vystoupil i Hejdukův a Škoulův agent Jíří Crha. "Jsem hrdý, že mohu takové hráče zastupovat," hlásil. Příznivcům se ukázali i jejich extraligoví hrdinové, mezi nimi Michal a Petr Sýkorové, kteří si na představení týmu odskočili z reprezentačního soustředění ve Zlíně.

V půl jedenácté se konečně diváci dočkali a Hejduk vynesl na pódium očekávanou trofej. "Všem tady hrozně moc děkuju. Je to s vámi ještě lepší, než když jsme tuhle trofej získali," vykřikoval hráč, k němuž se po chvíli připojil i Škoula a ujistil přítomné, že pohár naplní nějakým alkoholickým nápojem. Měl zkušenosti už z Litoměřic, kde do něj lili pivo.

Hejduk v Litoměřicích opustil oslavy dřív než Škoula. "Bylo mi docela špatně. Trochu jsem se vyspal, Martin zase včera, takže jsme se takto prohodili. Každý jsme si musel odpočinout," vysvětloval pardubický hráč. Po třech dnech oslav se cítil Hejduk už trochu unavený, ale byl připraven vydržet až do konce.

Moderátoři večera přivedli na pódium i devětasedmdesátiletou fanynku, která na pohár čekala od druhé hodiny odpolední. Měla možnost si na Stanley Cup sáhnout a oba hokejisté jí za přízeň srdečně poděkovali. Velkou show v Pardubicích zakončil ohňostroj a Hejduk se Škoulou odjeli na rozlučkovou party s pohárem, jehož originální verzi nechal vyrobit v roce 1893 v anglickém Sheffieldu tehdejší kanadský generální guvernér lord Stanley.

V úterý nabere Stanleyův pohár směr Finsko, kde se z něj bude těšit útočník Ville Nieminen. "My vydržíme co nejdéle, pak si Stanley Cup vezmou bodyguardi a odjedou s ním. Uděláme všechno pro to, abychom ho zase za rok přivezli. Mužstvo zůstalo, až na odchod Raye Bourquea, stejné. Musíme zase podávat kvalitní výkony a šance na triumf určitě zase je," dodal Hejduk.

HOkejisté Škoula, Slafický a Hejduk pózují se Stanley Cupem

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze