Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hejduk: Do ferrari se už nevejdeme

20 2004
Denver, Praha - Hokejista Milan Hejduk se kvůli svým dvojčatům proměnil ve stěhováka i v kutila. Občas se nevyspí. A přece z něj sálá štěstí. Hraje za nejzábavnější tým NHL, vydělává 85 milionů korun ročně, v domě na golfovém hřišti si hýčká roztomilá dvojčata. Málokdy ho uslyšíte, jak si stěžuje. Snad jen v neděli v poledne, když seděl v Denveru v letadle, se o střelce týmu Colorado Avalanche pokoušel smutek. „Vyrážíme na cesty,“ řekl do telefonu před prvním turné po narození synů. „Je to horší pocit než dřív. Určitě. Týden je neuvidím.“

Kluci Marek s Davidem přišli na svět začátkem ledna. Jak vám přeměnili domácnost?
Pro mě osobně je to ohromná životní změna. Jsou maličký, bezva. Fakt bomba! Nejlepší věc, co se mi kdy stala.

Kde jste jim zařídili pokoj?
Přestěhoval jsem si kancelář do přízemí, abychom je měli na stejném patře vedle ložnice. Musel jsem taky sešroubovat postýlku a přebalovací stůl. Zabralo mi to asi pět hodin. (směje se) Trochu jsem se potrápil. Ale učím se, zlepšuje se to.

Byl jste u porodu. Jak jste to snášel?
Nebyl jsem moc nervózní. Všechno jsem to viděl, mám parádní zážitek. Oběma jsem přestřihl pupeční šňůru. Když jsem se předtím díval na porod v televizi, zdálo se mi to nepříjemné. Ale když jde o vlastní děti, vůbec mi to nepřišlo.

Z porodu jste se vrátil 4. ledna ve tři hodiny ráno. Nechali vás synové od té doby pořádně vyspat?
Máme v ložnici přístroj, díky kterému slyšíme, co se vedle děje. V noci před zápasem k nim nevstávám, abych byl fit. Ale i jinak tam chodí spíš manželka. Já se o ně starám přes den.

Vážně? Jak?
Manželka kojí, ale ještě kluky dokrmujeme. Takže jim dávám pít z lahve. Taky jsem přebaloval. Zatím mě nepustili ke koupání.
(rozpustile) Nedostal jsem důvěru.

Co jste jim koupili?

Hejdukův den, krásný i divoký

   Seběhlo se to nečekaně a rychle. V sobotu 3. ledna se sedmadvacetiletý hokejista Milan Hejduk stal otcem dvou chlapců, Marka a Davida.

   Ve čtyři hodiny ráno přiletěl do Denveru z pátečního zápasu ve Vancouveru. Nic velkolepého netušil a odpoledne odjel na reklamní akci týmu do jednoho obchodního domu.

   Manželka Zlata měla rodit až o devět dní později. Jenže po chvíli rozdávání autogramů mu zazvonil mobil. Volala jeho paní. „Už je čas!“

   Spěšně vyrazil do speciální denverské porodnice, kde na svět přivádějí dvojčata. „Ještě štěstí, že jsme s mančaftem zrovna byli doma, a ne někde na cestách,“ pochvaluje si nyní Hejduk.

   Na sále totiž sledoval celý proces a oběma klukům ustřihl pupeční šňůru. „Jeden se narodil v půl dvanácté a druhý tři minuty před půlnocí,“ řekl čerstvý otec.

   „Dvojčata, a málem měli v rodném listě odlišné datum!“ Hejdukovi synové nevypadají stejně, jsou to dvojvaječná dvojčata.

   Táta Hejduk se domů dostal až v neděli někdy kolem třetí ráno. Aspoň trochu se vyspal a hned večer nastoupil v NHL proti Minnesotě. A jako správný mistr svého řemesla dal vítězný gól.

   Pro své potomky si schoval památeční puk. „Na půlku ho řezat nebudu. Nechám ho oběma,“ prohlásil.

   Tetelil se blahem.


Zatím jen oblečení a hračky. Od klubu Avalanche jsme dostali medvídky v dresu. Ani brusle ještě nemají. (usměje se)

Stihnete teď něco jiného než hokej a rodinu? Co vaše oblíbené činnosti golf a lyžování?
Nestíhám vůbec nic. V lednu hrajeme šestnáct zápasů, leckdy ve dvou dnech za sebou.

Kolik je vůbec v Denveru sněhu?
Žádný. Padá jenom nahoře v horách. Na lyžích byli před pár dny jenom rodiče. Tady ve městě je teplo. Tak na mikinu. Když se povedlo počasí, bylo i pětadvacet stupňů.

Colorado v létě získalo útočníky Selänneho a Kariyu. Společně s vámi, Forsbergem, Sakikem, Blakem a Tanguayem utvořili obávanou ofenzivní sílu. Týmu se proto říká „hokejový Real Madrid“. Jak to v mužstvu funguje?
Zrovna v sobotu jsme nemile prohráli se San Jose, ale jinak to docela jde. Mohlo by to být lepší, ale měli jsme dost zraněných.

Jací jsou Kariya se Selännem, královsky bohaté celebrity NHL?
Jsou to výborní kluci! Čekal jsem, že budou trochu... jiní. Chovají se až nečekaně příjemně, kamarádsky.

Přitom je každý z nich odlišný, že?
Paul Kariya mi připadá zvláštnější. Hodně se před zápasem i tréninkem protahuje, stoprocentně se věnuje hokeji. Teemu udělá všechno pro legraci, sedíme vedle sebe v tréninkové hale. Ale oba výborně zapadli do party.

Slyšel jsem, že Selänne měl pro vás nějakou speciální obchodní nabídku.
Že mi chtěl prodat ferrari? Má údajně asi třicet aut. Patnáct v Anaheimu, kde předtím hrál, a patnáct doma ve Finsku. Z toho asi čtyři nebo pět ferrari. Jedno chtěl udat.

A nalákal vás?
Co bych tady s tím dělal? Musel bych ho vzít do Čech. Ale jenom na prázdniny to nemá cenu.

Ale vy jste si ferrari vždycky přál, ne?
Jo, chvilku jsem o tom přemýšlel. Bylo to Ferrari Maranello, námořnická modrá. Ale když máme dvě děti, tak je to docela nepraktické auto. Nevejdeme se do něj. Není to rodinný stroj. (směje se hlasitěji)

Takové auto běžně stojí pět až osm milionů korun. Sviští rychlostí přes 300 kilometrů za hodinu. Promluvila vám do duše manželka?
Ani ne. Já si to ferrari jednou koupím, až budeme u nás doma. Sporťáka jsem vždycky chtěl. Jenže v Americe jsou šílené zácpy, takže se ani nedá jezdit rychle. A policajti všude chytají.

Jste mezi hvězdami Avalanche s Tanguayem nejmladší. Berou vás šéfové v tak nabitém mužstvu jako sobě rovného?
Jo, s tím není problém. Mně spíš přítomnost Sakika a ostatních vyhovuje.

Zvýraznila se vaše role v Avalanche po loňském triumfu v tabulce střelců NHL?
Ani moc ne. Pořád mám klid. Nikdo na mě netlačí.

Víte, jak jste na tom v aktuálním pořadí kanonýrů v téhle sezoně? Jak to vypadá s obhajobou Richard Trophy?
Mám zatím jedenadvacet gólů, ale netuším, kolik hráčů je přede mnou. V minulé sezoně jsem měl lepší druhou půlku, tak uvidíme.

Nevadí vám, že v téhle výjimečné konkurenci na ledě nestrávíte tolik času?
Trochu ho ubylo, ale ne moc. Máme vážně výborný tým. Když to bude fungovat a vyhrajeme Stanley Cup, určitě to stojí za to.

Neomezují se v kolektivu navzájem tak jedinečné osobnosti?
Vytížení se musí rozložit na víc hráčů, ale s tím jsme počítali. V play-off by nám to mělo pomoct. Nebudeme hrát na jednu lajnu jako loni.

Mluvil jste o četných úrazech vašich spoluhráčů. Marodil Kariya, Sakic, Forsberg i Selänne. Nemáte tolik marodů proto, že na vás coby technický a útočný mančaft soupeři hrají extrémně tvrdě?
Možná. To by mohlo být ono. Nejsme žádní obři a často nás na ledě dost mlátí.

Colorado - Philadelphia 3:2 - v prodloužení rozhodl český útočník Milan Hejduk.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze