Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hejduk: Hokejová hvězda ze sídliště

22 2004
Ústí nad Labem - Zvláštní sezona. Jak jinak by měl hokejista Milan Hejduk nazvat uplynulý rok. Nedal tolik gólů jako ročník před tím, kdy byl s padesáti brankami nejlepším střelcem slavné NHL. Přestože mu klub Colorado Avalanche pořídil slavné spoluhráče Kariyu se Selännem, k úspěchu týmu to nevedlo. Silný klub vypadl už ve 2. kole playoff s podceňovaným San Jose.

Zatím se navíc vůbec neví, zda bude mít Colorado šanci na reparát. Budoucnost samotné zámořské ligy je nejistá, souží ji spor vlastníků klubů s hráčskou asociací.

Ale upřímně - co jsou všechny tyhle "problémy" proti radosti, které se Hejduk dočkal v lednu, kdy mu žena Zlata porodila dvojčata!

Prý jste byl zrovna na autogramiádě, když vás volali k porodu. Bylo to hektické?
Bylo. Kluci se měli narodit osmadvacátého ledna, jenže nakonec na to došlo už třetího. Byl jsem zrovna na nějakém podepisování kartiček a Zlata mi volala, že má stahy. Šla do nemocnice na kontrolu a oni řekli, že se bude rodit hned. Rychle jsem tam pospíchal.

Silný zážitek?
Určitě. Všechno jsem viděl, přestřihl jsem pupeční šňůry. Když jsem před tím sledoval porod třeba v televizi, všude kolem bylo plno krve a vypadalo to trochu divně. Jenže pak přicházejí na svět vaše vlastní děti a vy máte úplně jiné pocity.

Hned druhý den jste s Coloradem hráli proti Minnesotě. A vy jste dal vítězný gól!
Byl jsem dost nevyspalý, to vám řeknu. Ale taky v nějaké zvláštní euforii. Myslím, že jsem nehrál špatně. Ono to asi funguje. Můj finský spoluhráč Teemu Selänne mi vyprávěl, že když se narodily děti jemu, tak dal v příštím zápase hattrick.

Klub vašim synům věnoval dva malé dresy. Budou z nich hokejisté?
Budu se snažit, aby se kluci uměli k věcem postavit zpříma. A aby dělali, co je bude bavit. Třeba sport. Hlavně aby byli zdraví, nechytili se nějaké party a nebrali drogy nebo nějaké podobné nesmysly.

Jste přísný otec?
Snažím se. Po dobrém to pořád nejde.

Jak dlouho vám trvalo, než jste se naučil správně přebalovat a vůbec starat se o malá děcka?
Ne že bych měl nějaký instinkt jako ženské, ale šlo mi to vlastně hned, jak se kluci narodili.

A co vstávání o páté ráno? To vám problémy nedělá?
Pravda, to není zrovna moje silná stránka. Ale člověk si zvykne. Navíc, teď už je to zlatý, ještě před časem vstávali každé tři hodiny. Ale to jsem zase nevstával já, chodila k nim manželka. Já spal.

To jste si to dokázal pěkně zařídit.
Přece jsem musel taky ještě nějak fungovat (smích)! To bych pak nemohl hrát hokej, kdybych vstával každou noc. Žena to uznala. Teď v létě jí pomáhám mnohem víc.

Prý jste byl na děti dokonce sám, protože vaše žena vyrazila na dovolenou na Ibizu. Jak vám to šlo?
Byla to docela zábava. Ono to není zas tak náročné. Hodně mi pomáhali rodiče. Nakrmit, vyměnit plíny, někdy si trochu s dětmi pohrát. Kromě toho i já si na tři dny vyrazím. Podívám se do Skotska za svým kamarádem. Snažím se užít si léto. Zastávám názor, že člověk by si měl umět odpočinout, že se nemá pořád jen trénovat. Hokejové sezony jsou dlouhé, proto vám v létě pomůže spíš odpočinek než dřina.

Váš coloradský spoluhráč Kariya řekl, že máte asi nejšikovnější ruce ze všech hokejistů, které kdy viděl...
...to jsou až moc silná slova.

Ale řekl to. Poraďte začínajícím hokejistům, jak si takovou zručnost osvojit.
Nevím. Když jsem byl malej kluk, tak jsme byli u nás v Ústí s kluky jako Honza Čaloun pořád kolem zimáku. Vytáhli jsme za barák branku a stříleli jsme na ni. Určitě jsme i na led chodili častěji než jiní. Můj táta dělal vedoucího střediska mládeže, táta Honzy Čalouna byl na zimáku provozní technik.

Platí, že když máte šikovné ruce na hokej, jste manuálně zručný i v domácnosti?
Tak to je slabší (smích). Teď jsme si zařizovali byt a část nábytku nebyla smontovaná, musel jsem to dělat sám. A docela jsem se zapotil, to vám řeknu. Táta mi s tím pomáhal, ukázal co dělat, takže jsem se do toho dostal. Ale popravdě, žádnou zvláštní technikou jsem při tom nehýřil.

Slyšel jsem, že bydlíte na ústeckém sídlišti.
Před tím jsme měli byt dva plus jedna, teď jsme k tomu koupili jedna plus jedna od sousedů a spojili to. My jsme chvíli v Ústí, chvíli v Pardubicích, takže na léto nám tohle stačí.

Jedna z největších hvězd NHL a bydlí v paneláku na sídlišti. Není to divné?
No jo, ale na ten měsíc a půl by fakt byla baráku škoda. Jen by chátral.

Ještě řekněte, že bydlíte někde v sedmém patře a že když nejede výtah, tak chodíte nahoru pěšky.
Ne v sedmém, ale v šestém patře. A jak jsme se před nedávnem stěhovali, tak ty větší a těžší věci jsme s tátou tahali po schodech.

Je to zvláštní představa. Večer jde Milan Hejduk vyhodit smetí a u kontejneru se potká s montérem od vedle.
Ale děje se to tak. Žiju úplně normální život.

Říká se, že vás Amerika vůbec nezměnila.
Doufám, že jsem stejný. Proč bych se měl měnit...

Třeba proto, že jste byl loni nejlepším střelcem NHL.
Jistě, to je úspěch. Ale život pádí dál, na tohle se stejně brzo zapomene.

Nebo proto, že jste se v cizině neztratil.
No, první tři měsíce v Americe byly těžké. S mojí angličtinou to nebylo slavné, přestože jsem ji bral na gymplu a odmaturoval jsem z ní. Přišel jsem do kabiny a kluci se tam o něčem bavili. Já vůbec nevěděl o čem. Trenér nám něco vysvětloval při tréninku, ale já radši koukal, co dělají ostatní. Až druhý rok jsem se začal cítit dobře, teprve pak jsem si na všechno zvykl.

Proč to Coloradu letos v NHL nevyšlo, když mělo za poslední roky asi vůbec nejlepší mužstvo?
Za dobu, co hraji NHL, to byl na jména určitě nejlepší tým. Proč to nefungovalo? Možná právě proto, že bylo hodně dobrých hráčů pohromadě a všichni byli zvyklí hodně hrát. Tolik času pro všechny zkrátka nebylo.

V NHL hrozí výluka kvůli sporu vlastníků klubů s vámi hráči. Co bude s Milanem Hejdukem, pokud NHL nezačne?
Je v zájmu všech, aby se NHL hrála. O peníze by přece přicházeli všichni. Já pořád doufám, že se NHL rozběhne a že bude klid.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze