Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hejduk i kuchař jsou machři, říká Hlaváč

8 2003
Turku - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Na čtvrtfinále s Ruskem se přesunul do první formace a narozdíl od funkce ve Vašíčkově řadě měl znovu obranné úkoly. Přesto dal gól, když mu Hejduk nádherně předložil puk v brejku v oslabení. Hokejový útočník Jan Hlaváč šel příkladem bojovností, dravostí i neúnavným bruslením. Kde bere síly? "Na konci už jich moc nezbylo, ale naštěstí jsme to zvládli," říká. Před klíčovým zápasem mistrovství světa se odpoledne prospal a předtím se dobře najedl. "Ten kuchař v Turku byl machr," říká. "To se nedá s tím s Helsinek srovnat." Dále čtěte: Hejduk poslal Rusy domů, jsme v semifinále

Jak se vám hrálo v novém útoku?
Jak se vám může hrát? Nejlepší střelec NHL a vedle něj Martin Straka, jeden z nejlepších centrů. Perfektně jsme si rozuměli.

Vypadali jste dost sehraně, zdaleka ne, že byste spolu hráli poprvé...
Myslím, že tohle je přednost českého hokeje. Hráči umí improvizovat a rychle se přizpůsobit, hned bylo jasné, že si vyhovíme.

Nevadilo vám, že jste se narozdíl od funkce ve Vašíčkově útoku stal znovu
bránícím křídlem?
Kdepak. V Kanadě sice brání centr, i u nás v Carolině kje to podobné, takže jsme si to s Vašíčkem a Vrbatkou prohodili. Ale český způsob se staženým levým křídlem mám ještě zažitý ze Sparty. Takže to klapalo.

Dal jste vítězný gól, navíc v oslabení. Nebyl jste až překvapen, jak krásně to Milan Hejduk provedl, když vám po perfektní kličce nahrál?
Milanovi jsem věřil, i když jsem myslel, že mi to dá dřív než až před brankou. Ale ten obránce, co stínoval přihrávku, jel pořád s ním, takže jsem dřel taky skoro až do branky a neustále jsem čekal, že mi nahraje. Provedl to perfektně, mě už stačilo jen nepokazit střelu.

Výsledek 3:0 vypadá jednoznačně. Tak lehký ale zápase nebyl, že?
Rozhodně ne. Nulu máme jen díky Tomášovi Vokounovi, který chytal fantasticky. Ale byli jsme na ten zápas dobře připravení, věděli jsme, co jim můžeme dovolit a co ne. Drželi jsme se taktiky, bourat jim rozjíždění útoků, hlídat vzadu modoru čáru a nečekat dlouho na přihrávku. Víc jsme chtěli, Rusové hráli na sebe, kdežto my pro mančaft.

Kdy jste začal věřit, že to dobře dopadne?
Za stavu 3:0, To už jsem si říkal, že to udržíme. Že to nesmí dopadnout jako se Slováky. Tohleuž nepustíme, věřil jsem.

V závěrečné třetině jste už tolik nenapadali. Byl to záměr nebo chyběly síly?
Už jsme na ně jen čekali, oni museli hrát. Ale taktika to nebyla, spíš to už nešlo hrát celý zápas tak náročným stylem. Bylo vedro, už máme v nohách sedm zápasů, síly nejsou na rozdávání.

V semifinále vás čeká Kanada. Na tu se českému týmu v poseldních letech dařilo...
To je pravda, ale každý zápas je jiný. Kanada má hodně silný tým. Sice se trápila s Němci, ale v klidu přehrála Švédy i Rusy. Ale v sázce je zlatá medaile, porveme se o ni.

 

Jan Hlaváč dává první gól, ruský branbkář Sokolov už mu v tom nestačil zabránit

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze