Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hejdukovo utrpení končí. Začnou se k němu chovat jako k legendě?

Milan Hejduk (vlevo) přebírá od coloradské legendy Joe Sakice speciální hokejku ke svému 1000. startu v NHL. Vpravo přihlíží Hejdukova žena Zlatuše a synové Marek a David. | foto: AP

28 2013
Momentálně není v klubu větší ikony. Měl by být vážený a velebený. Tak, jak je to v Americe zvykem. Místo toho však strádal, zacházeli s ním jako s tuctovým žoldákem. Utrpení Milana Hejduka ale končí: buď řekne smutné sbohem, anebo v Coloradu ještě dostane šanci ukázat, že je to pořád skvělý hokejista.

Abyste rozuměli: Hejduk poslední sezony tiše trpěl. Za vše mohl Joe Sacco, trenér, pod nímž Colorado uvadalo a uvadalo, až letos skončilo poslední v Západní konferenci.

"Neměl respekt k hráčům a tohle nejvíc souviselo právě s Milanem," vysvětluje Hejdukův spoluhráč Jan Hejda. Sacco se s Hejdukem nemazlil a nekompromisně ho vytlačil až na okraj sestavy. Tolik mu znechutil hokej, že se rozhodl skončit.

"Dám příklad: jsme zkušení a dokážeme se srovnat třeba s tím, že se nevejdeme do sestavy. Ale aby Milan přijel dvě hodiny před zápasem na stadion a teprve v tu chvíli zjistil, že nehraje, to je takové hloupé. Většinou se to dělá jinak: hráč se to dozví už ráno, aby mohl přijet až na zápas, a ne aby tam dvě hodiny čekal na začátek, sedl si na tribunu a pil kafe. Tohle platí dvojnásob, pokud jde o klubovou legendu."

"Někteří členové vedení a třeba i Joe Sakic nesouhlasili s tím, jak se trenér k Milanovi chová, na druhé straně tam bylo několik lidí, kteří za ním stáli. Bylo to rozdělené na skupiny.

Jan Hejda, bek Colorada

Legenda bez úcty

Tou Hejduk bezesporu je, za Colorado hraje už od roku 1998, tedy celou svou zámořskou kariéru. V jeho dresu letos odehrál svůj 1000. zápas v NHL, jedině u něj nastřádal a oslavil svých 800 kanadských bodů.

Bylo s podivem, že vedení nevadilo, co se uvnitř týmu děje. "Někteří členové a třeba i Joe Sakic s tím samozřejmě nesouhlasili, ale na druhé straně tam bylo zase několik lidí, kteří za trenérem stáli. Bylo to rozdělené na skupiny," popisuje Hejda.

Proto Hejduk ještě na začátku dubna říkal: "Nerad bych končil takovým způsobem, ale nedá se nic dělat. Když to přijde, tak to přijde."

To ovšem ještě netušil, že se situace rapidně změní. Vedení o pár neděl později trenéra odvolalo a ústeckému rodákovi svitla naděje. Když minulý týden vyšlo najevo, že tým přebírá jeho bývalý spoluhráč Patrick Roy, začalo se spekulovat: tohle ještě není konečná.

Fotogalerie

"V podstatě si myslím, že to byla úleva pro každého v týmu, protože to nefungovalo. Nemyslím si, že bych našel někoho, kdo by s touhle změnou nesouhlasil. Včetně mě, ač jsem s trenérem neměl osobní problémy," vykládá Hejda.

"Colorado bylo zvyklé hrát nahoře, hlavně Milan na to rád vzpomíná. Říkal, že vždycky začínali sezonu a věděli, že budou mezi čtyřmi nejlepšími v lize. Teď je to o něčem jiném. Vytratila se z toho zábava a byla to jen tvrdá práce. A řeknu vám: prohrávat nikoho nebaví," přibližuje obránce, podle nějž dělal Sacco i další chyby.

"Měli jsme špatné výsledky i kvůli nevhodně zvolenému systému. Nechci říkat, že to byl špatný trenér, ale Sacco nebral ohled na typy hráčů, které má. Nepřizpůsoboval jim styl, ale naopak je nutil do něčeho, co jim nesedělo. Doufám, že tohle nový kouč pochopí."

"V celé mé kariéře jsem neviděl hráče, který by měl takovou střelu. On dá z deseti ran osm gólů jakémukoli gólmanovi. Určitě má na to, aby minimálně rok zůstal. Platný je hlavně v přesilovkách."

Přichází Roy a asi i zvrat

Příchod další klubové legendy na střídačku však vnesl mezi hráče optimismus. A především do Hejdukovy utrápené duše. "Dlouho jsem ho přemlouval, aby to ještě zkusil. On řekl, že když vymění trenéra, ještě rok dá. Teď už bude záležet jenom na tom, aby dostal novou smlouvu."

A tu by podle všeho dostat měl, byť toho poslední dobou moc neodehrál. To však rozhodně neznamená, že by Hejduk už neměl na NHL. Navzdory vyššímu věku je podle Hejdy pořád excelentním střelcem.

"V celé mé kariéře jsem neviděl hráče, který by měl takovou střelu. On dá z deseti ran osm gólů jakémukoli gólmanovi. Určitě má na to, aby minimálně rok zůstal. Hlavně v přesilovkách je hodně platný," tvrdí Hejda, podle nějž by klidně mohl nastupovat i v prvních dvou formacích.

"Záleží, s kým by hrál. Když to bude jeden rozdávat, druhý střílet góly a třetí bojovat o puky, tak by to mohlo fungovat. Snad bude pokračovat, protože by se podle mě takovýmhle způsobem loučit neměl."Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze