Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hejdův comeback. Růža řekl: Přijedeš a hotovo, líčil český obránce

Jan Hejda v dresu Colorada | foto: Zdeněk Gažda

22 2015
V pondělí večer přiletěl z Denveru do Prahy. Vyspal se a v úterý odpoledne se objevil ve Znojmě. „Spíš mám nohy unavené z cesty autem než z letadla,“ usmíval se Jan Hejda na srazu hokejové reprezentace.

Kdo by to byl před rokem čekal? Šestatřicetiletý obránce Colorada tvrdil, že už jej v národním týmu nikdo neuvidí. Stačil ale jeden telefonát reprezentačního kouče Vladimíra Růžičky, který vše změnil. „Ani mi nedal moc prostor. Prostě mi řekl přijedeš a hotovo,“ vypráví Hejda, jenž má být jedním z defenzivních pilířů Čechů na domácím šampionátu.

Kdyby trénoval národní tým jiný trenér, přijel byste?
Dobrá otázka, určitě bych zvažoval. Předtím jsem byl rozhodnutý, že nenastoupím už v reprezentaci. S Růžou jsem ale prožil všechny moje největší úspěchy. A pokud mi zavolá, tak není moc otázek, proč bych neměl reprezentovat. Je to ode mě taková úcta k němu.

Měl jste ke comebacku ještě jiný důvod?
Místo konání. Když jsem hrál na mistrovství světa v Praze před jedenácti lety, byla to úžasná atmosféra. Takovou jsem nezažil. Od první do poslední minuty zápasu nebylo slyšet slova na ledě. Takový zážitek se nedá z hlavy vymazat.

A co kdyby vedl tým v Praze Alois Hadamczik, kvůli kterému jste v reprezentaci skončil?
Kdyby trénoval pan Hadamczik, určitě by mě nepozval. Okolo toho všeho byl až moc velký rozruch. Nebyl jsem úplně rád, že se z toho udělala taková bublina. Snad je to pryč, nechci se k tomu vracet.

Fotogalerie

Mezi beky v současném kádru jste suverénně nejzkušenější, navíc jeden z mála borců z NHL. Jak se na takovou roli těšíte?
Ani nevím. Doufám, že si budeme všichni rovni. A taky si nemyslím, že jsme lepší než hráči z ruské ligy. Necítím se, že bych se měl na někoho vyvyšovat. Kluci mají zase výhodu, že hrají na velkém hřišti. Je možné, že se budu učit já od nich.

I proto budete chtít hrát oba přípravné mače proti Finům ve středu ve Znojmě i v pátek v Brně?
Domluvím se s trenéry, myslím, že by to bylo dobré. S Jardou Špačkem (asistentem trenéra) si něco k většímu kluzišti budeme muset říct a celý systém probrat. Ale já jsem byl vždycky dobře trénovatelný hráč, tak to snad po rozboru videa nebude problém.

Hokej v MF DNES

Předplatné na 3 týdny

Mimořádné rozšířené sportovní zpravodajství od 30. dubna každý den deníku v MF DNES. Získáte navíc přístup i do elektronické verze deníku. Objednávejte do 28. dubna na www.mfdnes/hokej.

Už jste se stihl s mladými parťáky poznat?
Koukal jsem se na sestavu, je tam dost neznámých lidí. V šatně jsem šel dokolečka a s každým si podal ruku.

Mimochodem, co říkáte na sestup „vaší“ Slavie?
Hrozný. Takový tým s takovou tradicí... Strašné, kam to dopracovali. A hlavně vůbec nevím, jak to dopadne.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze