Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hertl odkoukal fintu od Kysely. Budu se tím jednou chlubit v hospodě

Robert Kysela se podepisuje fanouškům při loučení Roberta Reichla a Jiřího Šlégra. | foto: Martin Adamec, MAFRA

10 2013
Právě od něj Tomáš Hertl okoukal drzou kličku, kterou během úterního galavečera "zesměšnil" gólmana New York Rangers. Robert Kysela, který ji před 12 lety vytáhnul ve čtvrtfinále proti Petru Břízovi, je tak teď patřičně hrdý. "Že mě zmínil, si vystřihnu a schovám. Jsem na něj pyšný."

Někdejší litvínovský útočník a dnes generální manažer hokejového Litvínova totiž Hertla dobře zná. Není to dávno, co Hertl pod ním hrál v Ústí nad Labem.

Zrodila se hvězda

přečtěte si další články o Hertlovi

Takže jste teď na něj a jeho fintu hrdý, že?
Docením to tak za deset let. Až budu sedět v hospodě, Hertl bude mít na konci sezony 140 bodů, bude ve finále Stanley Cupu a já budu sousedům říkat, že ten kluk se tu kličku naučil ode mě. Ale vážněji: kdysi jsem se na něj byl podívat dvakrát na Slavii a toužil jsem po něm. Vláďa Růžička mi ho nakonec dal do Ústí a já věděl, že je to hráč, který by mohl dorůst formátu Jaromíra Jágra.

Jsou si podobní?
Ne, nechci je srovnávat. Ale Tomáš je úplně neskutečný. Koukal jsem na ten sestřih jeho čtyř gólů a šel mi mráz po zádech. Bylo neuvěřitelné, jak si na ledě v 19 letech dělá, co chce. On je talent, ale jeho um není jen v tom, že je vysoký, silný a rychlý. On má v sobě intuici.

Jak se projevuje?
Vystartuje o dvě tři desetiny dřív, než každý jiný špičkový hráč. To jsem viděl už v Ústí, kdy si s některými matadory dělal, co chtěl. Má to od přírody dané. Podívejte na ty jeho góly. Padly po chybách ve středním pásmu a než si obránci Rangers stačili uvědomit, že už neútočí, tak Tomáš byl tři metry za nimi. To je o té intuici, že to včas viděl. Je to famozní hráč a já se těším, že budu mít zase minimálně 10 let komu fandit. Tomáš je tak výrazná osobnost, že nebudu líný se zvednout ve tři ráno a jít koukat na NHL.

Finta Roberta Kysely ze čvrtfinále 2001 proti Spartě:

A čekat, že zase předvede tu vaši fintu.
On už jednou na jaře v novinách vyprávěl, že byl na předkempu v San Jose, že jim to tam ukazoval a že to odkoukal ode mě. To mě potěšilo. Tehdy jsem si to vystřihnul a teď to udělám zase. Vždyť za pět let se možná budeme bavit, že to je jedna z největších hvězd NHL.

V TSN ho nařkli, že kličkou zesměšnil brankáře. Co vy na to?
Rozhodně nechtěl nikoho zesměšňovat! On jel z dobrého úhlu, beci zachrápali na modré, brankář byl v pravé části, takže to bylo ideální zakončení. A když to brankář nečeká, tak je to nechytatelné. Byl správně drzý. Asi to v tu chvíli byla pro gólmana potupa, ale Tomáš je skromný kluk a nejel, aby ho zesměšnil. Teď to asi zase pět let neudělá. Ale ta souhra okolností - navíc byl po hattricku na euforické vlně - tak do toho šel. Udělal to správně, precizně.

Mimochodem - když potkáte Petra Břízu, přijde ještě řeč na to, jak jste ho před lety vyškolil?
Občas do sebe dloubneme. Petr mi to asi tenkrát měl za zlé, ale za měsíc se z toho oklepal. Hodně z toho taky udělala média, která se tím zabývala. Pro toho gólmana to není příjemné, ale na našem vztahu to nezanechalo žádné šmouhy.

Obdobnou kličku ukázal v NHL i Marek Malík (v čase 0:26):

Autor:


Grafton Recruitment Praha
SPECIALISTA VÝROBY, automotive

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze