Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Heš: Nelze říct, která liga je lepší

4 2003
Pardubice - Hokejista Jiří Heš si na Slovensku libuje. V Trenčíně bydlí kousek od stadionu, rodinu má v šedesát kilometrů vzdáleném Zlíně. A daří se mu na ledě: se třiceti body patří k nejproduktivnějším obráncům nejvyšší soutěže a fanoušci jej zvolili do první pětky výběru hvězd. "Kluci ve Znojmě si mě dobírali. Abych se prý dostal do týmu hvězd, musel jsem na Slovensko," smál se při sobotním setkání borců z české a slovenské ligy v Pardubicích bývalý obránce Slavie a Znojma.

Při sobotním Utkání hvězd nebylo žádnou výjimkou, když Slovák reprezentoval český výběr a naopak. Marek Uram dal za tým české extraligy dokonce dva góly.

"Myslím, že na exhibici to docela přeháněl. A to mi slíbil, že moc gólů dávat nebude," čertil se naoko kamarád slovenského útočníka Jiří Heš, který představuje opačný případ.

Nastoupil totiž ve výběru slovenské nejvyšší soutěže jako obránce trenčínské Dukly. Ještě minulou sezonu patřil Znojmu, ale do základní sestavy se moc neprosazoval. Odehrál jen 27 zápasů a z kapitána se stal náhradníkem. A tak zamířil na Slovensko, kde pookřál a začalo se mu znovu dařit.

Přes hranice za rodinou a zpět
V sedmačtyřiceti utkáních dal Heš jedenáct gólů a na obránce má vynikající bilanci třiceti bodů. V Trenčíně má dobré podmínky, bydlí kousek od stadionu, kde tráví hodně času. "Jsem maximálně spokojen. Mám to i blízko za rodinou, vždyť do Zlína je to šedesát kilometrů. Kdykoliv potřebuju, dojedu si tam," líčí rodák z východní Moravy život pendlera.

Před odchodem na Slovensko žil dlouho v Praze a pak ve Znojmě. "K Praze mám vřelý vztah, ale z českých klubů jsou mi Znojemští orli nejbližší. Dlouho jsem za ně hrál a odešel jsem odtamtud teprve nedávno. Mám tam spoustu známých, nejen mezi hokejisty," uvedl statný zadák.

Ve volných chvílích zajde na internet, českou extraligu pořád pečlivě sleduje. "Hraje v ní plno kamarádů, takže se pak hecujeme po telefonu, jak se komu daří a podobně," prozradil. "A smlouvu mám vždy jen na rok, takže kdo ví, co bude po sezoně. Ale během ní to nikdy neřeším, to je předčasné," nepřipouští si zatím myšlenky na návrat.

Česká liga je agresivnější
Všeobecně sdílenou tezi o tom, že slovenská liga je méně kvalitní než česká, Heš odmítá. "Často čtu v novinách, že slovenská soutěž je o úroveň níž, ale to je trochu zkreslený pohled. Tak to úplně není," tvrdí.

Sám může srovnávat, v české extralize odehrál spoustu sezon. "A taky jsme před sezonou zvítězili nad Zlínem i Třincem. Sice to byla příprava, takže to není úplně srovnatelné, ale svědčí to o faktu, že žádná výkonnostní propast mezi oběma ligami nebude," myslí si Heš.

Největší rozdíl je podle něj především v důrazu. "Česká extraliga je agresivnější, hraje se víc do těla. Na Slovensku se víc bruslí a není tam tolik soubojů," říká produktivní obránce.

Slovenská soutěž zároveň není podle Heše tak vyrovnaná. "Je to dáno tím, že je v ní jen deset klubů. Šest jich je stabilně silných a ostatní mužstva jsou na tom trošku hůř. V Česku přitom silný střed tabulky sahá až k jedenáctému místu."

Bez problémů ale dovede najít, co je na obou soutěžích stejné. "V obou zemích se hraje technický hokej. A podobné jsou si i kluby. Tradiční týmy jako Trenčín a Košice táhnou stejně jako v Česku Pardubice nebo Vítkovice," přirovnává Heš 

A třeba Slovan je prý pro Slováky totéž, co v Česku Sparta. "Říkají o něm: protekční, vládní klub z hlavního města. Kamkoliv přijede, bývá plno a fanoušci jsou vyhecovaní."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze