Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historické tabulce vévodí ruští junioři

25 2001
Pardubice - Historie šampionátu dvacetiletých začala roku 1977 ve slovenské Banské Bystrici. Letos bojují mladé hokejové naděje již o dvacátý šestý mistrovský titul. Jako každá sportovní akce má i tato své rekordy, které je vhodné před začátkem šampionátu připomenout. Nejúspěšnějším týmem je, včetně titulů získaných za éry Sovětského svazu, tým Ruska. Společně s Kanadou má na kontě již deset vítězství, ale získal o jednu stříbrnou medaili víc. Na třetím místě je Česko, nástupce bývalého Československa, se dvěma zlatými a pěti stříbrnými.

Sovětský Svaz a Kanada jsou také jedinými týmy, které byly po společné bitce v roce 1987 z turnaje vyloučeny. Hokejisté Kanady však drží i jiný primát a to pět vítězství v řadě z let 1993 - 1997. Zajímavostí je, že pouze Kanada dvakrát a Sovětský Svaz s Finskem jednou dokázali získat prvenství na domácí půdě. Finům se to podařilo před čtyřmi lety v Helsinkách, Kanadě o tři roky dříve.      

Nejvíce branek v jediném utkání vstřelili hokejisté Československa. Nad sousedním Rakouskem roku 1981 vyhráli 21:4. Zvítězit největším rozdílem dokázali v roce 1993 hokejisté Švédska když porazili Japonsko 20:1.
   
Nejvíce gólů, 13 na jednom mistrovství, vsítil Švéd Markus Naslund roku 1993 ve švédsku. Za ním v závěsu je Vladimír Růžička a Rus Pavel Bure s dvanácti trefami.

V součtu výkonů všech juniorských mistrovství světa, je na čele Pavel Bure s 27 góly. Druhé místo patří Vladimíru Růžičkovi a v první pětce jsou ještě dva čeští zástupci a to Petr Rosol a Robert Reichel na čtvrtém respektivě pátém místě.

Nejvíce připsaných asistencí a to 24 má na kontě Peter Forsberg z roku 1993, celkovým součtem 31 bodů je i na prvním místě kanadského bodování a se 42 body ze dvou mistrovstí vévodí i součtu dosažených bodů na juniorských šampionátech dva body před Robertem Reichlem a Pavlem Burem. V první desítce jsou i hráči jako Esa Tikkanen, Eric Lindros či Alexander Mogilny.

Přestože Peter Forsberg dokázal vést i suveréně nejúspěšnéjší útok který roku 1993 zaznamenal 69 bodů (30+39), na křídlech s Markusem Naslundem a Niklasem Sundsrömem, nepovedlo se mu získat mistrovský titul a zbylo na něj dvakrát "jen" stříbro.

V čele bodování obránců je Peter Anderson se čtrnácti body (4+10) před Janem Vopatem s deseti (6+4).

Šest brankářů dokázalo na jednom šampionátu vychytat dva zápasy s čistým kontem. Jsou to: Ken Wregget (1994), Sam Lindstahl (1987), Johan Borg (1987), Brian Boucher (1997), Mathieu Garon (1998) a Roberto Luongo (1999).

Je možné, že k pokoření některých z těchto rekordů dojde již na letošním mistrovství v Pardubicích a Hradci Králové.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze