Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hitem léta mezi hokejisty se stal golf

4 2001
Poděbrady - Uprostřed horkého letního dne by se většina lidí nejraději viděla u moře nebo na břehu rybníka. To však neplatí pro kupu hokejistů z NHL, kteří v Česku tráví období prázdnin a letní přípravy. Ty odvádí od osvěžujícího odpočinku u vody sport, kterému se z nich před několika lety věnoval jen málokdo. Fenoménem léta se pro hokejové hvězdy stává golf. "Je to skvělá relaxace," shodují se. Hrát se naučili většinou v Americe, kde golf patří ke společenským povinnostem celebrit.

"V týmu ho hrají skoro všichni," potvrzuje obránce Jaroslav Špaček. "Ale není to jen proto, aby se hokejisté neformálně setkávali s vedením týmu nebo s byznysmeny, opravdu je to baví." Golfové trávníky navštěvují hokejisté stále častěji. Třeba ve čtvrtek se na turnaji pardubického klubu Golf Hockey Open v Poděbradech sešla spousta českých es NHL.

Ještě před pár lety z nich nehrál golf téměř nikdo. Jak se ale hráči zabydlovali v Americe, přicházeli postupně tomuto sportu na chuť. "Dřív to byly jen takové pokusy," vypráví Milan Hejduk, útočník Colorada. "Pořádně jsem se do toho dal až v zámoří před dvěma lety."

Bek Špaček, zřejmě nejlepší golfista mezi hokejisty, začal s tímhle sportem už během působení ve švédské lize. Propadl mu ale až po přestupu na Floridu. "Když byl čas, hrál jsem pořád," říká. "Jenže pak mě vytrejdovali do Chicaga a bylo po legraci. Ve městě, které leží půl sezony pod sněhem, si golf moc nezahrajete."

Nejnáruživějším golfistou letošního léta je nejspíš kouč Ivan Hlinka. Objíždí jeden turnaj za druhým a rychle zlepšuje svůj handicap, číslo, které je dlouhodobým odrazem hráčových kvalit.

Ve čtvrtek strávil v Poděbradech spolu s trenérem Slavomírem Lenerem na golfovém hřišti víc než šest hodin. Oba kolegové se správně vyhecovali, ve hře bylo pět set korun na každé jamce, na posledních dvou po tisícovce. Taková byla sázka mezi oběma soupeři.

Před odehráním míčku odkládal Hlinka zapálené cigarety, kterými si zpříjemňoval celé odpoledne. Vypadalo to, že za den vykouřil aspoň tři krabičky. "Hernajs! Míček je v háji!" zlobil se po nepodařeném odpalu. Občas praštil holí.

"To dělají všichni," přiznal Hejduk. "Já s holemi taky mlátím a házím. Ale pak si řeknu, že mi to stejně nepomůže. Díky golfu vlastně zlepšuju sebeovládání. Když zkazíte dvě nebo tři jamky, musíte se dát hned do kupy a zahrát tu další dobře. Takže je to vlastně i výborná psychická příprava na hokej."

Golfové turnaje nejsou pro hokejisty jen sportovní kratochvílí, bývají i vítanou příležitostí k jejich setkávání. U jednoho stolu si tak Slavomír Lener popovídá s gólmanem Dominikem Haškem, vedle sebe se usadí skupinka hráčů z NHL: Milan Hejduk, Jan Hlaváč, Radek Dvořák a další. "V Česku se utužuje kamarádství mezi hráči víc než v Kanadě," myslí si obránce Michal Sýkora.

Hráči se nemusí semknout jen na hokejových soustředěních či exhibicích, parta pro olympijský turnaj v Salt Lake City se pomalu tvoří právě i na golfu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze