Hlaváč pomohl Philadelphii k vítězství

9 2001
New York - V sobotním utkání severoamerické NHL si Philadelphia snadno poradila s Minnesotou v poměru 5:1. K výhře Letců výrazně přispěli svými výkony čeští hráči. Jan Hlaváč vstřelil svůj šestý a sedmý gól v sezóně, Jiří Dopita si připsal jednu asistenci a Roman Čechmánek chytil 31 ze dvaatřiceti pokusů soupeře. Trenér Bill Barber stál na střídačce Flyers i přesto, že jeho žena Jenny tři hodiny před úvodním vhazováním prohrála souboj s rakovinou. "Jenny a moje děti si mysleli, že bych tu měl být," řekl novinářům po zápase Barber.

Na hráče zpráva o jeho rodinné tragédii prý vliv neměla, protože jich o tom vědělo jen několik. Jedním z nich byl John LeClair. "Bylo těžké hrát. Věděli jsme ale, že nás trenér potřebuje více než kdy jindy," řekl LeClair a dodal: "Chtěl, abychom hráli tvrdě a já doufám, že jsme mu naším výkonem vše ulehčili."

První branku utkání mezi Columbusem a Coloradem vstřelil hostující Radim Vrbata. Jeho čtvrtá trefa v sezóně byla, jak se nakonec ukázalo, rozhodující, neboť Columbus brankáře Patricka Roye nepřekonali. Gólman Lavin udržel čisté konto po osmapadesáté v NHL, čímž se dotáhl v tabulce aktivních strážců branky na
vedoucího Eda Belfoura z Dallasu. Colorado vyhrálo 2:0 a prodloužilo sérii bez porážky na devět zápasů. Jeho druhý gól dal po přihrávce Milana Hejduka obránce Rob Blake.

I Blue Jackets pokračovali ve své šňůře, ale nelichotivé. Neskórovali už 195 minut a 21 sekund, což je déle než tři zápasy. Přitom byli čtyři minuty před koncem druhé třetiny gólové radosti velmi blízko. Střela Radima Bičánka skončila v síti, ale rozhodčí
gól neuznali kvůli posunuté brance. To zařídil Vrbata, když na ni natlačil krajana Roberta Krona.

Celkem devět gólů viděli diváci v Pittsburghu. Tučňáci porazili Atlantu 6:3 a čeští hokejisté v jejich dresu byli znovu vidět. Michal Rozsíval a Milan Kraft si připsali po jednom gólu, Robert Lang nahrál dvakrát a Jan Hrdina jednou.

Milan Hnilička v brance Atlanty vydržel jen do druhého gólu v úvodu prostřední třetiny. Už před zápasem bojoval s příznaky chřipky, ale trenérovi řekl, že je připraven chytat. Totéž zopakoval v první přestávce, ale po rychlé druhé brance se kouč Curt Fraser raději rozhodl jej vystřídat Damianem Rhodesem.

"Chtěl hrát," řekl Fraser o Hniličkovi a pokračoval: "On ví, jak moc na něm naše hra závisí, proto chtěl s námi zůstat. Jeho absence však nebyla důvodem naší prohry. Ztráceli jsme moc puků a byli zbytečně vylučováni."

Hráči New Jersey na domácím ledě porazili Washington 3:1 a ukončili jeho čtyřzápasovou neporazitelnost. Góly Ďáblů dali Sergej Brylin, Brian Rafalski a Scott Gomez. Jednu asistenci si připsal Robert Holík. Za hosty čtyři minuty před koncem jen snížil Sergej Gončar.

Florida vedla nad Carolinou od 17. minuty už 2:0, ale nadějný náskok brzy ztratila. Jeff O'Neill šestnáct sekund po druhé trefě domácích snížil a Josef Vašíček hned v první minutě druhé části letošním osmým gólem vyrovnal. Na konečných 3:2 pro Hurricanes upravil v polovině zápasu finský útočník Sami Kapanen.

Boston porazil Buffalo 4:2 a hostům nestačila na bodový zisk ani vydatná česko-slovenská spolupráce. První branku Sabres dal Miroslav Šatan po přihrávce Richarda Šmehlíka, druhý gól pak zaznamenal po Šatanově asistenci Václav Varaďa.
Hráči ze střední Evropy rozhodli o vítězství Ottawy nad Tampou Bay 5:2. V dresu domácích skórovali Slováci Zdeno Chára a Marián Hossa. Poosmé v sezóně se po přihrávce Martina Havláta trefil také Čech Radek Bonk. Asistenci u druhého gólu hostí si připsal obránce Pavel Kubina. Senátorům však radost z výhry zkalila zranění dvou opor. Ještě ve druhé třetině odstoupil s poraněným přitahovačem kyčle Daniel Alfredsson a zápas nedohrál ani obránce Karel Rachůnek, který má podle prvních informací vykloubené rameno.

Jezdci z New Yorku vedli na ledě Toronta od páté minuty díky patnáctému gólu v sezóně Erika Lindrose. Maple Leafs ale hned vzápětí srovnali, když Matsu Sundinovi nahrál Tomáš Kaberle. Do konce druhé třetiny přidali domácí ještě tři branky, na konečných 3:4 snížil po přihrávce Radka Dvořáka Petr Nedvěd.

V utkání Nashvillu s Edmontonem dostal v domácí brance před Tomášem Vokounem přednost Mike Dunham. Oilers na něho vyslali 22 střel, z nichž skončily za jeho zády dvě. A protože se i domácí radovali ze dvou branek, skončil zápas remízou.  Ani v brance Calgary nestál český gólman. Zraněného Romana Turka zastoupil Mike Vernon a příliš se mu nevedlo. Připsal si 24 úspěšných zákroků, čtyřikrát inkasoval a prohře 0:4 s Anaheimem nezabránil. Zajímavostí duelu bylo neproměněné trestné střílení nejlepšího střelce NHL Jeroma Iginly, který v první třetině za bezbrankového stavu mohl utkání nasměrovat jiným směrem, ale svou úlohu nezvládl.

Sobotní výsledky NHL:

New Jersey - Washington 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 22. Brylin, 27. Rafalski, 37. Gomez - 57. Gončar. Střely na branku: 22:19. Diváci: 16.452.

Philadelphia - Minnesota 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)
Branky: 27. a 28. Hlaváč, 8. Richardson, 12. Recchi, 39. K. Primeau - 21. Walz. Střely na branku: 35:32. Diváci: 19.548.

Boston - Buffalo 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Branky: 6. a 40. Rolston, 22. a 46. J. Thornton - 42. Šatan, 53. Varaďa (Šatan). Střely na branku: 27:29. Diváci: 14.512.

Toronto - New York Rangers 4:3 (2:1, 2:0, 0:2)
Branky: 6. Sundin, 19. Tucker, 23. Mogilnyj, 32. Green - 5. Lindros, 43. A. Johansson, 56. Nedvěd. Střely na branku: 28:24. Diváci: 19.358.

Montreal - Phoenix 3:3 po prodl. (1:2, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 19. Zedník, 39. Dackell, 52. Kilger - 6. a 57. May (na druhou Handzuš), 10. Kolanos. Střely na branku: 36:23. Diváci: 19.836.

Ottawa - Tampa Bay 5:2 (0:0, 3:0, 2:2)

Branky: 28. Chára, 34. Alfredsson, 40. Fisher, 48. Bonk, 60. Hossa - 41. Richards, 55. LeCavalier. Střely na branku: 44:27. Diváci: 15.277.

Columbus - Colorado 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky: 23. Vrbata, 29. Blake. Střely na branku: 26:27. Diváci: 18.136.

Pittsburgh - Atlanta 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)
Branky: 2. H. Jonsson, 22. Beech, 24. Lacoture, 37. Rozsíval, 58. Kovaljov, 60. Kraft - 18. Tremblay, 30. Bartečko, 50. Hrkac. Střely na branku: 41:25. Diváci: 14.917.

Florida - Carolina 2:3 (2:1, 0:2, 0:0)
Branky: 11. Nilson, 17. Laus - 17. O'Neill, 21. Vašíček, 31. Kapanen. Střely na branku: 36:27. Diváci: 15.774.

St. Louis - Los Angeles 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky: 43. MacInnis (Demitra), 57. Drake. Střely na branku: 24:17. Diváci: 18.933.

Nashville - Edmonton 2:2 po prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 36. Legwand, 58. Archipov - 8. Grier, 38. Moreau. Střely na branku: 22:23. Diváci: 14.158.

Calgary - Anaheim 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky: 15. Kariya, 16. Kjellberg, 35. J. York, 56. Titov. Střely na branku: 18:28. Diváci: 14.330.

Vancouver - San Jose 3:5 (2:1, 1:1, 0:3)
Branky: 4. Brashear, 6. D. Sedin, 27. Morrison - 19. Damphousse, 36. Sturm, 42. Ricci, 45. Selänne, 51. Marleau. Střely na branku: 32:24. Diváci: 16.290.

Křídlo Letců z Philadelphie Jan Hlaváč oslavuje svůj gól do sítě Minnesoty Wild. Za jeho zády padá brankář Dwayne Roloson do branky.