Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hlaváče už v Carolině nechtějí

1 2003
Raleigh - Útočník Jan Hlaváč se od dnešní půlnoci stal v NHL volným hráčem. Jeho předchozí tým Carolina Hurricanes mu totiž nepředložil nabídku na nový kontrakt a tím ztratil veškerá exkluzivní práva. "Útočníků máme dost," vzkázal generální manažer Jim Rutherford.
Hlaváč si v minulé sezoně přišel na 1.65 milionů dolarů.

Aby si Hurricanes udrželi jeho práva, museli mu nejpozději do půlnoci 30. června předložit nabídku s platovým navýšením o 10 procent. 

Televizní stanice ESPN však dnes brzy ráno s odvoláním na deník News And Observer přinesla vyjádření klubu, že k tomu nedošlo. Důvodem se stala Hlaváčova nízká produktivita. Ve 52 zápasech, které v klubu odehrál, vstřelil pouze 9 branek a přidal 15 asistencí.

"Jeho výkon zaostával za jeho smlouvou," řekl Rutherford. "Ale věřím, že se může znovu postavit na nohy a v jiném týmu vstřelil 20 nebo 25 branek."

Hlaváč přišel na začátku listopadu z Vancouveru Canucks jako náhrada za obránce Marka Malíka. V Carolině, která předminulou sezonu hrála ve finále Stanleyova poháru proti Detroitu, se však nikdy neuchytil. Tři z devíti branek, které měl na svém kontě, vstřelil v jediném utkání proti Detroitu. Hráč, který měl zastoupit místo levého křídla ve druhém útoku, se navíc prosazoval jen při přesilových hrách. V nich vstřelil šest gólů.

Hurricanes, kteří po senzační účasti ve finále Stanley Cupu, dopadli tvrdě na zem a skončili jako vůbec nejhorší tým celé NHL, nyní chtějí vyčistit kádr a začít stavět nové kvalitní mužstvo. Už v průběhu minulého roku se poroučeli neproduktivní útočník Sami Kapanen a stárnoucí, ale pořád spolehlivý obránce Glen Wesley.

Co se týče Hlaváče, v paměti stále zůstávají vzpomínky na jeho první dva roky v NHL, kdy po boku Petra Nedvěda a Radka Dvořáka, vsítil v New Yorku Rangers nejprve 19 a pak dokonce 28 gólů.

Krátce před začátkem sezony 2001/2002 byl vyměněn do Philadelphie Flyers. Odtud se odvíjí jeho neúspěšné vandrování po celé soutěži. Ve Philadelphii Hlaváčovi nikdy nepřirostl k srdci tvrdý styl, který klub hraje, navíc ve velké konkurenci na něj obvykle zbylo místo až ve třetím nebo ve čtvrtém útoku. Ten samý rok byl vyměněn do Vancouveru, kde si ale příliš nerozuměl s trenérem Marcem Crawfordem. Nepotkal se zde také s žádným českým hráčem.

Přišla sezona 2002/2003 a odchod do Caroliny. Z vyhlídky na změnu v nadějném klubu však nakonec sešlo. Provázely ho i zdravotní problémy. Chuť si Hlaváč spravil až na Mistrovství světa, kde s šesti body (4+2) v devíti zápasech patřil k našim nejlepším útočníkům.

Autor:


Témata: vyhlídka

Najdete na iDNES.czmobilní verze