Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavně držet pohromadě, volá Jágr

23 2001
Washington, Praha - Bruslí jedině s ortézou, nemůže se pořádně odrazit, přesto se Jaromír Jágr po zranění kolena zvolna dostává do formy. Útočník Washingtonu má však nyní ještě o starost víc. Na olympiádě v Salt Lake City bude nejen klíčovým hráčem české reprezentace, navrch se stal jejím kapitánem. Zprávu hned ve středu večer zvěstoval přítelkyni Andree i mamince Anně. Velkolepý únorový turnaj ho láká, jenže teď se především chce zbavit bolesti. "Kéž bych byl zdravý," modlí se. "Zatím totiž zdaleka nejsem."Zde si přečtěte další zajímavosti

Čekal jste, že vám trenér Josef Augusta nabídne funkci kapitána?
Vůbec ne! Stoprocentně mě to překvapilo.

Už jste přemýšlel, co to pro vás bude znamenat?
Ani nebyl čas. Šel jsem po zápase rychle spát, protože ráno jsem musel brzo vstávat na trénink.

Céčko na dresu hokejisty občas tíží, zvládnete to v Salt Lake City?
Hlavně musíme držet pohromadě jako v Naganu. Většina kluků už na olympiádě byla. Oni vědí, co dělat. Pokud se dáme dohromady, budeme jako třiadvacet kapitánů.

Přesto: Jste připraven změnit atmosféru v kabině nějakou burcující řečí, když to bude třeba?
Máme zkušenou partu, každému je jasné, o co jde. Proslovy nejsou nutné. Myslím, že roli kapitána lidi zvenčí přeceňují. Považují ji za strašně důležitou a odpovědnou. Ale kdo zná, jak to v mužstvu chodí, ví, že kapitán není ten, co všechno řídí. Hokej není individuální sport. Nerozhoduje jednotlivec.

Ale například v Naganu po špatné první třetině čtvrtfinále s Američany probudil Vladimír Růžička ostatní tak, že celou šatnu seřval. A po přestávce jste soupeři dali tři góly...
Jasně. Taky pro mě není problém křičet, ale zase se takhle nedá řešit všechno.

Nemáte obavy, že při možném propadáku to od fanoušků nejvíc "slíznete" vy? Že se bude říkat: Jó, kdyby Jágr nebyl kapitán...
Já doufám, že propadák nebude. Ale kdyby se to stalo a já si to zasloužil, tak kritiku vezmu. Když se mi daří, neříkám všem: Nechvalte mě. Ani když to dopadne špatně, neřeknu: Nekritizujte.

Hodí se vám teď zkušenosti z Pittsburghu, kde jste kapitána dělal delší dobu?
V klubu je to jinačí. Tam na něčem pracujete rok. Nebo třeba tři. Ale na olympiádě není čas budovat a přemýšlet. Tam se na čtrnáct dní sejde parta kluků a musí zabrat.

Říkáte, že když mužstvo funguje, kapitán je zbytečný. Chtěl byste, aby vaše funkce v Salt Lake City byla zbytečná?
Tak jasně. V Naganu to bylo úžasné. Tam jsme se všichni tak strašně báli, abychom si zase neušili ostudu jako předtím na Světovém poháru. Nechtěli jsme znovu dostat nakládačku, jakou nám dali předtím Němci.

Může se taková nálada opakovat i teď?
Já doufám, že si každý uvědomí, jak to bude vyrovnané. Nejsme žádní suveréni, minule jsme nevyhráli nějak jasně. V Naganu rozhodly dva faktory. Hašan chytal výborně. No, spíš neskutečně. A celý mančaft bojoval společně. Toho se musíme držet.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze