Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hlinka: A co se v té hale bude hrát potom?

Ivan Hlinka - Ivan Hlinka nyní působí jako hráčský agent. | foto: Michal SváčekMF DNES

24 2004
Litvínov - Patří mezi nejúspěšnější postavy české hokejové historie. Třikrát se jako hráč stal mistrem světa, byl kapitánem národního týmu. Jako trenér dovedl reprezentaci k vítězství na olympiádě v Naganu 1998 a o rok později k titulu mistrů světa. Po srdeční příhodě zvolnil tempo a pracuje jako hráčský agent. Stále žije v Litvínově, na jehož zimním stadionu přijímá návštěvy: Ivan Hlinka.

Má ještě vůbec nějaký smysl hokejové mistrovství světa? Hráči, kteří spolu hrají v Americe v jednom týmu a vypadnou ze Stanley Cupu, se trmácejí do Evropy, aby si zahráli tři důležité zápasy proti sobě a po dovolené zase odjeli hrát do Ameriky, kterou mistrovství vůbec nezajímá…
Smysl to má. I mistrovství světa ale hledá cestu. Hrát ho každý rok je asi moc. Bylo by dobré domluvit se s NHL, najít termín, třeba aby NHL každý druhý rok začala později nebo aby byla přerušena… Ale bude se to muset nějak vyřešit, aspoň bude po mistrovství větší hlad.

Do NHL odchází čím dál víc evropských hokejistů. Nehrozí, že se evropský hokej změní ve velkou nudu, kde se nebude na koho koukat?
Odchod hráčů se zastavit nedá. Hokej bude existovat i nadále, ale jde o to, jaký systém bude dál. Postavili jsme superhalu pro osmnáct tisíc lidí, ale co teď s ní po mistrovství? Jsem přesvědčen, že i v Evropě bude muset vzniknout nějaká soutěž, která bude mít podobnou organizaci a kvalitu jako NHL.

Myslíte, že to je reálné?
Myslím, že ano. Podmínky, jako je vznik nových moderních hal, si to vynutí. My jsme ale takoví Staroevropani. My budeme nejradši, když ligu bude hrát Chomutov, Litvínov, Most a Ústí. O tom se budou lidi nejvíc v práci hádat: kdo je lepší... Znáte to, když hraje vesnice proti vesnici přes potok fotbal, je tam tisíc lidí. To máme rádi. A taky pořád něco chceme, aniž bychom pro to něco obětovali. Ale jestli chceme naplnit velkou halu, musíme něco obětovat. Mužstvo, které tam bude hrát, nebude mužstvo Prahy, ale Čechů...

Takže mezi sebou bude hrát jen několik špičkových mužstev, která budou sídlit v bohatých hokejových městech?
Jestli chceme, aby do hokeje přišly nějaké peníze, pak má tahle myšlenka z komerčních i mediálních důvodů smysl. Vezměte si, jak jsou lidé zahlceni, doma mají desítky televizních kanálů. A abyste se dívali na utkání Česka s Ruskem někde na turnaji Baltika, to radši půjdete na lyže nebo stříhat zahrádku. Sport se musí vyvíjet, nesmí zakrňovat a zůstávat pořád stejný.

Ale co pak bude třeba s tímhle stadionem v Litvínově a s českou ligou?
Ta liga bude existovat pořád. Výborný hráč nepůjde z Litvínova za půl milionu dolarů do Omska, ale bude tady v Praze hrát za „Zlatou Prahu“ nebo jak se ten mančaft bude jmenovat. Podívejte, v Manchesteru v Anglii je stejná hala pro šestnáct tisíc lidí a na hokej jich tam chodí třináct tisíc. A proč by Manchester nemohl hrát evropskou ligu? Stejně tam budou hrát hlavně Kanaďani. Nebo proč by se to nemohlo hrát v Paříži, kde je hala stejně velká? Kdo by na konci 80. let řekl, že budou na Floridě nebo v Los Angeles dva hokejové kluby a bude tam chodit dvacet tisíc lidí?

Kdo ale takovou soutěž v Evropě udělá?
To já nevím, ale někdo bude muset. Zájem o ten byznys je.

Vy o tom mluvíte tak, jako byste to už měl vymyšlené. Nebudete se v tom se svým jménem, které zná v hokeji každý, víc angažovat vy?
Já to říkám už delší dobu. Ale vidím, že se toho bojí mezinárodní hokejová federace i český svaz. Bojí se, že ztratí vliv. Jaký smysl by pak měl turnaj Baltika? Nebo turnaj ve Zlíně v srpnu? Samozřejmě to musí někdo nakopnout, přijít s investicí.
A myslím, že se o tom už po olympiádě v roce 2006 bude mluvit.

V Omsku jste pracoval pro tým ruského miliardáře Romana Abramoviče, který vlastní i fotbalový tým Chelsea Londýn. Myslíte, že by lidé jako on mohli být ochotni investovat do projektu evropské ligy?
Myslím, že ano. Z podobných zdrojů by ty investice přijít mohly. Chelsea je můj favorit. I kvůli Abramovičovi. To nemá ve světě obdoby, aby přišel sedmatřicetiletý ruský kluk do Anglie a řekl: Já si koupím Chelsea.

Šel by podle vás toho projektu i někdo z Česka?
Proč ne? Třeba PPF je dost silná.

Mimochodem, když mluvíte o vzoru NHL, kde jste trénoval, proč se tam vlastně bude na podzim stávkovat? Málokdo asi chápe, že stávkují hokejisté s průměrným platem přes milion dolarů ročně...
To je otázka i pro mnohé hráče... Jsem přesvědčen, že mnoho hráčů stávkovat nechce. Majitelé klubů chtějí zarazit obrovský nárůst platů a určit stropy. A to může ovlivnit dost hráčů, ale ne hvězd. O ty bude zájem stále a stále budou dobře placené. Když bude rozpočet šedesát milionů a klub si koupí tři hvězdy, odnesou to nosiči vody.

Zájem o reprezentaci mám

Myslíte, že se letos Češi stanou mistry světa?
Byl bych hrozně rád. Domácí prostředí bývá výhodou. Jde jen o to, ustát ten tlak, který je mnohonásobně větší, než když budete hrát ve Finsku. Věřím tomu, že to může dobře dopadnout.

Není vám líto, že právě teď nejste na střídačce národního týmu?
Všechno má určitý vývoj. Národní mužstvo jsem opustil na vlastní žádost, když jsem v roce 2000 dostal nabídku trénovat v NHL Pittsburgh. Pak přišli jiní. Národní mužstvo má dneska kvalitní trenéry.

Určitě však situaci kolem národního týmu a nominace sledujete.
Sleduju a nezávidím. Výběr hráčů je vždycky složitý, a když se hraje doma, tak dvojnásob. Hráčů, kteří chtějí doma hrát, je hodně. Čím dál víc jich přitom hraje v cizině, a výběr se tak stává složitějším. A taky nespravedlivým. V sezoně jezdí na přípravné turnaje hráči, kteří se nakonec na mistrovství nedostanou. Říkat dneska turnajům Euro hockey Tour, že je to příprava na mistrovství, je naprostá blbost.

Česko má silnou hokejovou generaci, pro niž je tenhle šampionát možná poslední šancí, jak ještě něco velkého vyhrát. Máme se bát, že po Jágrovi a spol. bude následovat ústup ze slávy?
Je pravda, že ročníky 1970 až 1973 jsou hrozně silné, a protože ti kluci byli dobří, tak to na dlouhou dobu obsadili. Možná, že bude chvíli trvat, než ti mladší budou připraveni na svůj vrchol.

Trenér národního mužstva Slavomír Lener po šampionátu končí. Vrátíte se na to místo?
Hokejový svaz to chce řešit až po mistrovství, což je správné. Pak se uvidí. Řekl jsem, že když bude zájem, je možné jednat.

A chtěl byste to?
Říkám: kdyby zájem byl, je naděje, že bychom se mohli domluvit. Vždycky jsou dvě strany a ta druhá musí projevit zájem. Já můžu chtít dělat třeba premiéra, i když to tedy zrovna nechci... Ale možná patřím mezi ty, o nichž se uvažuje.

Privatizaci jsem nepochopil

Co jste říkal tomu, že ředitel Sazky Aleš Hušák nepozval na otevření nové haly premiéra?
Připadá mi to jako žabomyší války. Sazce je třeba poděkovat, ale ta aréna by měla být na nějakou dobu jakýmsi sportovním Národním divadlem. A divadlo se má dělat ve spolupráci všech. To není otázka sympatií.

A je vám premiér sympatický?
Vím, že jeho úloha je velmi složitá. Některé věci bych ale asi dělal jinak. Teď třeba vůbec nerozumím debatám o třináctých a čtrnáctých platech. Když někdo něco umí, tak se mu dá přidat. Co to je za nesmysl, bavit se o deseti procentech třináctého platu? To nemůžu ekonomicky pochopit. Proč tu debatu někdo neusekne?

Před několika lety jste řekl, že žijeme v takové drobné, všeobjímající korupci. Zlepšilo se to od té doby?
Víte, tvrdé byly asi hlavně roky rozdělování národního jmění, to bych asi ani všechno nechtěl vědět.

Vy jste nikdy neměl chuť taky si privatizaci vyzkoušet a investovat do ní svoje peníze?
Já ze začátku vůbec nepochopil podstatu privatizace, a to jsem inženýr ekonom. Hrál jsem venku, nějakou korunu jsem měl a vždycky jsem chtěl všechno koupit. A nechápal jsem, že napíšu nějaké dvě stránky, vezmu si od banky sto milionů, něco zprivatizuju, anebo si ty prachy taky nechám a přijdu do banky, že se mi to prostě nepovedlo. To vůbec nechápu.

Chodíte k volbám? Koho volíte?
Chodím a volím stranu, která jde teď zase nahoru.

... myslíte komunisty?
To by si lidi mohli myslet, že jo. Ne, komunisti to rozhodně nejsou.

Vy jste se nikdy netajil sympatiemi k Václavu Klausovi. Přitom právě on je symbolem té divoké doby, o níž jste mluvil.
Já vím. Myslím, že i on a lidi kolem něj měli jinou představu, že jim to prostě v dobré víře uteklo. Možná příliš věřili v ostatní. Jako národ míváme záchvaty, které trvají rok až dva. Vybereme na Národní divadlo, na zlatý poklad - a za rok nás to pustí a každý si hledí svého. A s nadšením kolem privatizace mi to přišlo stejné. Mělo se to víc ochránit.

Jste spokojen s Klausem jako prezidentem?
Myslím, že to byla nejlepší volba. Člověk se musí k tomu, aby mohl reprezentovat národ, narodit. Nejde jen o to, něco říct, ale člověk musí i nějak vypadat.

Korupce zasáhla i český sport. Ve férovost českého fotbalu už asi nevěří nikdo. Je na tom český hokej podle vás líp?
Myslím, že ano, aspoň pokud jde o rozhodčí. I když já do fotbalu nevidím, jen to čtu. Ony se taky často říkají věci, které nejsou pravda.

Dal byste za čistotu české extraligy ruku do ohně?
To můžete dát jen za sebe. A to dám. Ale za někoho jiného… Na rozhodčí se bude nadávat pořád, to je taky taková naše specialita. Všechno vidíme v rozhodčích, všechno je koupené, neřekneme po pravdě: hráli jsme na ho....

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze