Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlinka asi povede olympijský tým

26 2001
Praha - Je pravděpodobné, že Ivan Hlinka, kouč Pittsburghu, bude příští rok trénovat hokejový národní tým na olympiádě v Salt Lake City. Jestli reprezentaci skutečně povede, řekne až v létě. Tahle možnost se ale zdá velmi blízko poté, co získal úspěch, kterým podmínil své úvahy o olympiádě. "Nemůžu mluvit za něj. Ale osobně jsem přesvědčený, že to vezme," říká Peter Kovarčík, v českém hokeji mocný muž, Hlinkův přítel a marketingový zástupce v NHL. "Reprezentace pro něj vždycky byla vším. Bál se jediné věci, aby olympiáda nebyla brána jako náhrada za neúspěch v NHL. To už nehrozí." V sérii s Washingtonem šlo Hlinkovi o mnoho. Díky tomu, že postoupil do semifinále Východní konference, si možná dokonce udržel práci.

"Byla to existenční hranice, nejenom kvůli olympiádě," prohlásil Kovarčík. Postupně se vyjasňuje, v jak strašném vypětí byl Hlinka v prodloužení rozhodujícího zápasu série. Kovarčík podal svědectví o stavu Hlinkovy duše těsně po zápase. Mluvili spolu po telefonu: "Říkal jsem mu, že mi z toho nerváku vypadaly poslední vlasy. On mi řekl: Proti mému napětí je tvoje napětí nula. To, co jsem prožil, není proti tvým vlasům nic."

Šťastný konec prvního kola Stanley Cupu pro Pittsburgh asi bude mít přímý vliv na hokejovou reprezentaci. Jisté je, že pokud by Hlinka reprezentaci v Salt Lake City trénoval, bylo by to naposledy.

Už se mluví o tom, že by si Hlinka k sobě přál jako asistenta Vladimíra Růžičku, kapitána zlatého týmu z poslední olympiády v Naganu a v současnosti trenéra a generálního manažera Slavie. Růžička by měl být jedním ze tří asistentů, spolu se současnými reprezentačními kouči Josefem Augustou a Vladimírem Martincem.

"Ve Slavii mám práce dost. Nechávám to, až Ivan Hlinka přijede," řekl Růžička. "Ale reprezentace se neodmítá. Bylo by dobré s ním spolupracovat. Podobáme se. Oba jsme soutěživí a chceme vyhrávat."

Hokejové vedení je Růžičkou nadšeno. Oceňuje, jak během necelé sezony ve Slavii vybudil průměrný klub až k účasti v semifinále ligy. Během minulého víkendu o něm hokejoví šéfové dlouho debatovali.

"Všichni si myslíme, že jako trenér je obrovský talent. Je jasné, že dřív nebo později bude směrovat k reprezentaci. Je to přirozený proces," řekl Kovarčík. Zatím má v reprezentaci jistou pozici současný kouč Augusta. "Byl hodně podceňován, ale jeho post je velmi významný," řekl Kovarčík. "Věřím mu i v Německu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze