Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hlinka nechtěl odchod z Pardubic objasnit

Miroslav Hlinka. | foto: Michal KlímaMF DNES

31 2008
Pardubice - Po druhé třetině zápasu se Zlínem se dozvěděl, že v Pardubicích skončil. Den poté už se stal hráčem Sparty a místo potupných bojů ve skupině o udržení ho čeká play-off a cesta za obhajobou titulu. "Všechno špatné je pro něco dobré," řekl hokejový útočník Miroslav Hlinka, nedávno ještě kapitán Pardubic.

Jeho náhlý konec v týmu vicemistra je obestřen tajemstvím. A pětatřicetiletý slovenský hokejista ho neodkryl. Ctí dohodu s klubem, že ukončení spolupráce nebude komentovat.

Přesto stojí poslední Hlinkovy týdny v Pardubicích za zmínku. Vyléčil virózu, oznámil, že už nechce být kapitánem, a ještě v průběhu ztraceného zápasu se Zlínem (více ZDE) byl z kádru uvolněn.

Máte za sebou hodně hektické hodiny, že?
To ano. Skončil jsem v Pardubicích, tedy po vzájemné dohodě jsme se rozešli. Hledal jsem si nové angažmá a Sparta o mě projevila zájem. Ještě byly ve hře nějaké jiné kluby, ale jsem rád, že to ve Spartě vyšlo. Udělám všechno, abych se stal platnou součástí týmu. Jdu do Sparty se stejnými cíli, s jakými jsem před třemi lety přicházel do Pardubic.

Rozhodlo pro Spartu i to, že jste v jejím dresu v minulosti už hrál?
Samozřejmě, na Spartu jsem vždycky vzpomínal v dobrém. Odehrál jsem v ní hodně let a často si na to angažmá vzpomenu. Ale jsme profesionálové, vzpomínky jdou stranou. Hlavní je, abych byl pro tým platným hráčem. Od toho se bude všechno odvíjet.

Váš rychlý konec v Pardubicích mnohé překvapil. Čekal jste ho?
Život kolikrát přinese překvapení. Ale naštěstí se to vyřešilo rychle. Na Pardubice nemůžu říct nic zlého. V klubu jsou perfektní podmínky, měl jsem skvělé spoluhráče, v minulé sezoně jsme hráli finále. Na Pardubice nedám dopustit.

Opravdu necítíte křivdu?
Hodně lidí se diví, že jsme se rozešli. Ale třeba v NHL je to běžné, že i hodinu před koncem přestupního termínu hráče vymění. A pokud jsem zajímavý pro Spartu, je všechno zlé pro něco dobré.

Petr Bříza o Hlinkově angažování

"Cesty Miroslava Hlinky a Pardubic se rozdělily. Když jsme se to dozvěděli, začali jsme jednat. Dva dny před koncem přestupního termínu jsme se poradili a rozhodli se ho angažovat.

Před pár dny jsme mluvili o tom, že se před play-off pokusíme rozšířit kádr. Náročný program v lize a účast na Super Six zanechaly stopy na zdravotním stavu mužstva.

Sparta má z minulých let zkušenosti z play-off a víme, že širší kádr je výhodou, protože eliminuje problémy v případě zranění. Chceme se zase porvat o titul.

Miroslav Hlinka Spartou prošel, trenér Výborný ho v klubu zažil a hráč hlavně řekl, že by pro něj byla čest, kdybychom mu dali šanci. Po sezoně trápení v Pardubicích cítí velkou motivaci.

Snažíme se angažovat hráče, pro něž je působení ve Spartě výzvou a mají ke klubu vztah."

Jenomže vaše angažmá bylo ukončeno dost nestandardně: o přestávce mezi druhou a třetí třetinou zápasu…
K tomu bych se nerad vyjadřoval, abych předešel fámám a dezinformacím. Prostě jsme se rozešli po vzájemné dohodě a způsob, jakým k tomu došlo, je interní záležitostí. K životu radosti i strasti, úspěchy i neúspěchy zkrátka patří. Pardubicím přeju, ať se jim daří, aby se v závěru sezony ještě vyšvihly.

Váš odchod předznamenalo to, že jste nechtěl být kapitánem. Proč?
Měl jsem k tomu své důvody. Do detailu jsme je neobjasnil ani spoluhráčům, kteří mě kapitánem zvolili. Před hráči a trenéry jsem to sdělil na rovinu jako hotovou věc. Nešlo o unáhlené rozhodnutí a v dané situaci ho považuju za správné. Ale považoval jsem za zbytečné svými důvody tým zatěžovat. Kluci to vzali, někteří bohužel s nevolí. Ale jsem rád, že Honza Snopek "céčko" vzal. Věřím, že bude tím správným kapitánem.

Od osmého ledna jste kvůli nemoci nehrál. Co vám bylo?
Trápily mě virózy. Bral jsem antibiotika. Pořád se mi vracely a to mě sráželo do kolen. Dlouhé roky se mi zdravotní problémy vyhýbaly a letos jsem se musel pořád vracet. V naší situaci to nebylo jednoduché.

Proč se podle vás klub do svízelné situace dostal?
Na rozbor je čas po skončení sezony. Nešťastná byla ale už od začátku. Začala tragickou smrtí Martina Čecha, hráli jsme hodně zápasů venku, dlouho nám chyběl Ján Lašák, pronásledovala nás zranění. Neměli jsme moment, kdy bychom se nastartovali. Vyhráli jsme třeba tři zápasy, ale pak jsme zase třikrát prohráli. V Pardubicích je sice skvělé publikum, lidi nám fandili, ale také jsme byli pod velkým tlakem. Určitě to ale nebylo tím, že bychom nechtěli bojovat.

To Sparta má jisté play-off, v týmu je vítězná nálada. Těšíte se?
Těším se tam. Je samozřejmě příjemné, že je tým nahoře. Ale já tam dosud nebyl a nemám na výsledcích podíl. Teď musím dokázat, že do týmu patřím. Do Sparty jdu s cílem přesvědčit, že budu platná posila.

Máte už plán, jak se v Praze zabydlíte?
Není to tak daleko od Pardubic. Ale přijde reprezentační pauza a během ní si vyřeším bydlení. Rodinu mám na Slovensku, takže to se stěhováním nemám tak složité. Ve čtvrtek ráno se budu poprvé hlásit na tréninku, pak se uvidí.Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze