Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hlinka se vrhl na dráhu hráčského agenta

22 2003
Praha - Přestože měl Ivan Hlinka podepsanou smlouvu v Omsku i na příští sezonu, vrátil se do Čech a opustil dráhu hokejového trenéra. Ve čtvrtek oznámil své spojení s agenturou Sportrust Associates International (SAI), pro níž pracuje Petr Svoboda, Hlinkův někdejší svěřenec a střelec vítězné branky ve finále olympijských her v Naganu. "Posledních šest až sedm let jsem měl hodně hektických. Když mi můj dobrý kamarád Franta Černík řekl, že mám víc funkcí než japonská kalkulačka, uvědomil jsem si, že nastal čas trochu zbrzdit a rozhodnout se pro podstatné," zdůvodnil Hlinka osobitě svoje rozhodnutí.

Trenérské ambice už kouč olympijských vítězů z Nagana a zlatého týmu z MS 1999 nemá. "Ale nikdy neříkej nikdy. V brzké budoucnosti se ale chci věnovat práci pro agenturu. A tou brzkou budoucností myslím roky, ne jen pár měsíců," zdůraznil.

První kontakt s Petrem Svobodou měl, když předčasně ukončil své angažmá v Pittsburghu, ale ještě se rozhodl pro práci trenéra a přijal angažmá v Omsku. Nyní už ale vábení svého litvínovského kamaráda neodolal.

Ve společnosti figuruje kromě Hlinky a Svobody ještě hráčský agent Aleš Volek a s agenturou spolupracuje i Pavel Maršoun, jehož jméno je spojováno s aktivitami Jágr Teamu.

Mottem společnosti SAI má být dobrý servis pro hráče, jež agentura zastupuje. "Jak já, tak Ivan Hlinka máme svoje zkušenosti z NHL. Chceme vytvořit mladým talentovaným hráčům co nejlepší podmínky, usnadnit jim přechod do neznámého prostředí, aby se mohli soustředit výhradně na hokej. Sám si dobře pamatuji, jak na nás pohlíželi trochu s despektem, že přicházíme tam z toho komunistického režimu," vzpomíná Petr Svoboda na svoje začátky v NHL.

Agentura zastupuje už nyní řadu známých hokejistů, například Roberta Langa z Washingtonu, Jaroslava Bednáře z Floridy nebo Pavla Kubinu z Tampy Bay. "V NHL máme sedm hokejistů, zastupujeme dáel několik mladých talentů. Z každého ročníku vybíráme tak dva tři hráče. Nechceme jít cestou výběru spousty hokejistů s tím, že někdo prorazí. Naopak, naším zájmem je, abychom těm, které si vytipujeme, chceme maximálně usnadnit přechod do NHL," zdůrazňuje Svoboda.

To se v současné době snaží uplatnit i v případě talentovaného Jiřího Hudlera, o jehož budoucnosti již jedná s Detroitem. Největším želízkem v letošním červnovém draftu do NHL bude karlovarský mladík Vojtěch Polák. Agentura SAI se soustředí výhradně na české hráče.

Pro vytipované mladíky uspořádala agentura týdenní soustředění v Kravařích. "Měli jsme tam zhruba dvacet mladých kluků. Právě ve věku šestnáct až osmnáct let řada talentů končí. Naším cílem je jim pomoci, aby se mohli koncentrovat výhradně na hokej. Naším krédem je především kvalita. Každý z nich je pro nás stejně důležitý, neděláme rozdíly," zdůraznil Hlinka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze