Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hlinka už není trenérem Pittsburghu

15 2001
Pittsburgh - Hokejový kouč Ivan Hlinka končí své působení v Pittsburghu v roli hlavního trenéra. Po neúspěšném startu v tomto ročníku zámořské NHL, kdy Penguins prohráli všechny čtyři úvodní zápasy, o jeho odvolání rozhodl generální manažer týmu Craig Patrick. Jeho místo hlavního kouče převezme dosavadní asistent Rick Kehoe. "Co k tomu říct? Samozřejmě mi není do smíchu. Ale takový je prostě hokejový život," řekl Hlinka do mobilního telefonu dvě hodiny po odvolání.
Poslechněte si telefonát s Ivanem Hlinkou pod ikonou AUDIO

"Mužstvu se nedařilo, čtyřikrát prohrálo," dodal Hlinka. O celé situaci se nechtěl příliš vybavovat, bylo to pro něj velmi čerstvé. Hlinka je prvním odvolaným trenérem v dosavadním průběhu NHL.

A co bude dál? "Teď fakt nevím. Musím se nad vším zamyslet a pak teprve říci, co potom budu dělat. Teď je opravdu hrozně brzy...," soukal ze sebe Hlinka.

Jedno je jisté, v roli asistenta trenéra v mužstvu Pittsburghu nezůstane. "To určitě ne, tak to tady nebývá. To jsem nechtěl já ani nikdo jiný."

"Ivan je skvělý hokejový odborník," připustil manažer Patrick a dodal, že s ním v Pittsburghu stále počítají v jiné funkci.

Hlinka začínal v týmu Pittsburghu svou druhou sezonu v roli hlavního kouče. V minulém ročníku dotáhl mužstvo až do semifinále Stanley Cupu a dosáhl jednoho z nejlepších výsledků za poslední roky. Pro tuto sezonu ale ztratil útočníka Jaromíra Jágra, čímž se kádr velmi oslabil.

Někdejší výborný centr, jenž dovedl českou reprezentaci k opěvovanému vítězství při olympijských hrách v Naganu, se stal teprve druhým Evropanem, který získal roli hlavního trenéra ve slavné NHL. Kromě něj šéfoval mužstvu ještě Fin Alpo Suhonen, ten ale kvůli zdravotním patáliím musel místo v Chicagu opustit. 


Hlinka měl prý velké problémy komunikovat
Podle agentury AP měl Hlinka stále potíže s angličtinou, nebyl schopen dostatečně komunikovat s hráči. Tento problém hrál podle manažera Patricka důležitou roli při rozhodování Hlinku vyhodit, tím hlavním důvodem byly ale zoufalé výsledky týmu v dosavadním průběhu NHL. "Ze čtyř zápasů máme čtyři porážky. Nemůžeme si dovolit, aby to tak pokračovalo," řekl Patrick. 

Jeden z nejmenovaných hráčů rázně listu The Post Gazette popsal Hlinkovy potíže s angličtinou: "Totální chaos. Než si Hlinka srovná, jak to říct, tak je pozdě. V tu chvíli už je třeba dát hráčům jiné instrukce," řekl hokejista Pittsburghu po prohraném zápase s New York Islanders. 


Kdo je Kehoe?
Padesátiletý Kehoe, který po Hlinkovi tým Pittsburghu převzal, strávil 27 let u Penguins, 14 let dělal asistenta. Jedenáct sezon působil v mužstvu také jako útočník a stále se drží na třetím místě historického bodování. Posbíral 636 bodů v 732 utkáních. V letech 1981 a 1983 se dostal do All Star Game.

Sám Hlinka o něm vyprávěl jako o velmi kamarádském člověku, během tohoto léta se spolu dokonce potkali v Česku. Kehoea pozval Hlinka na návštěvu, pak mu ukázal Prahu. 

Kehoe už dělal asistenta devíti koučům, teprve v poslední době ale prý dostal chuť zkusit si také prestižnější funkci. "Už stárnu. Ráno mi manažer Patrick zavolal, jestli bych to vzal. A já jsem řekl, že ano," svěřil se nový trenér zahraničním médiím. 

Další složení realizačního týmu se jinak nemění: vedle Kehoea budou jako asistenti působit Joe Mullen a Randy Hillier.


Trenéři Pittsburghu v devadesátých letech: 
Craig Patrick  1989 – 1990 
Bob Johnson 1990 – 1991 
Scotty Bowman 1991 – 1993
Ed Johnston 1993 – 1997 
Craig Patrick  březen 1997 – duben 1997
Kevin Constantine 1997 – 1999 
Herb Brooks 1999 –  2000 
Ivan Hlinka červen 2000 – říjen 2001 

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze