Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hlinka zůstává jako trenér, potvrdil Patrick

25 2001
Pittsburgh - Rázný konec předešlým spekulacím učinil generální manažer Pittsburghu Craig Patrick a oznámil: Hlinka bude trénovat Penguins i v příští sezoně. Během čtvrtka celou záležitost probrali s českým trenérem na osobní schůzce. Ivan Hlinka má smlouvu ještě na dva roky, za sezonu si vydělá 600 tisíc dolarů. "Musím si na chvilku sednout a pořádně první můj rok rozebrat. Vím, že největší problém byl jazyk. Ale jak víte, hokej je přeci stejný všude na světě," dodal Hlinka zámořským novinářům po setkání s Patrickem.

Podaří se Patrickovi udržet tým?
Žádný jiný generální manažer v NHL neprožije tak náročné léto jako pittsburghský Craig Patrick. Po vyřazení Tučňáků z play off měl na soupisce pětadvacet hokejistů, ale před začátkem další sezony ji může roztrhat. Když hráči po prohře s New Jersey vyklízeli šatnu tréninkové haly na Southpointu, pořádně se rozhlíželi, protože tam možná byli naposledy.  Devatenácti z nich končí smlouva. Pittsburgh už vůbec nemusí být "český" tým, smlouvu má podepsanou jen Milan Kraft, František Kučera, trenér Hlinka a Jaromír Jágr, který však průmyslové město téměř s jistotou opustí.

"Craig bude mít hodně horké léto," litoval manažera trenér Hlinka. Je to téměř symbolické, ale 1. července končí smlouva v Pittsburghu i samotnému Patrickovi. Na postu generálního manažera je v Pittsburghu už jedenáct let, během kterých dvakrát vedl tým i jako trenér. Po schůzce s Hlinkou se o svém dalším působení ani nechtěl bavit, prodloužení smlouvy generálního manažera bere jako samozřejmost. "I kdybych ji nestihl podepsat do začátku července, stejně bych ve funkci pokračoval," usmál se Patrick.

Hned na začátku svého dlouholetého působení draftoval Jaromíra Jágra. I když ve srovnání s jinými manažery v NHL (například Glen Sather v New York Rangers bere 2 miliony dolarů ročně) je jeho výplatní páska daleko štíhlejší (750 tisíc dolarů ročně), klubová věrnost mu velí zůstat.

Nechtěl bych být v jeho kůži, říká Jágr
"Mým úkolem je udržet co nejvíce hráčů a udělám pro to všechno," říká odhodlaně Craig Patrick. "Bude to mít hodně těžké," přiznává majitel Penguins Mario Lemieux. "Ale je jen na něm, koho se rozhodne prodat a koho podepsat." I sám Jaromír Jágr přiznává: "Nechtěl bych být v kůži Craiga Patricka.“

Patrick bude muset prodat právě muže, kterého v roce 89 přivedl do NHL – Jaromíra Jágra. Ten by měl v příštích dvou letech pobírat 20,7 milionů dolarů, což je třetina všech výplat v klubu. Nelze mít Jágra a zároveň elitní formaci Straka-Lang-Kovaljov. Jednoho se musí vzdát. Celý druhý útok dohromady v uplynulé sezoně pobíral 5,6 milionů dolarů. Tím, že odejde Jágr, který měl příští sezonu odčerpat 10 milionů, může Patrick všem třem ze druhého útoku slíbit téměř zdvojnásobení platu a udržet je.

Hodně hokejistům končí smlouva
Navíc se ale musí dohodnout s dalšími, kterým končí smlouva: Hrdinou, Kasparaitisem, Moranem, Primeauem... Bude mít hodně těžký úkol: z rozpočtu Pittsburghu, který je podle objemu až na 19. místě ze třiceti klubů v NHL, naslibovat platy, jež hráče udrží.

Pod smlouvou není ani jeden z trojice gólmanů Hedberg, Snow, Aubin. Objev konce této sezony švédský brankář Johan Hedberg ale téměř určitě podepíše. "Je mi dvacet sedm let, dlouho jsem usiloval o NHL a teď se mi splnil sen," říkal v průběhu play off. Příležitost chytit se – a navíc jako jednička - u takového týmu jako je Pittsburgh neodmítne.

Až bude mít Craig Patrick sestavenou soupisku pro příští rok, nastanou mu další starosti. Při sérii s Buffalem se totiž hlavní komisař NHL Gary Battman nechal slyšet, že Mellon Aréna je stará a klub by měl postavit novou. Přesto to jsou pro něj vlastně příjemné starosti, zvlášť když si vzpomene, že 11.října 1998 stála organizace Pittsburgh Penguins před krachem.STATUT VYBRANÝCH HRÁČŮ

Hráč 2000/2001 2001/2002
Beránek Josef 770 tis. dolarů Nechráněný volný agent
Hedberg Johan 375 tis. Chráněný volný agent
Jágr Jaromír 9,5 mil. 10 mil. (chce odejít)
Kasparaitis Darius 1,6 mil. Chráněný volný agent
Kovaljov Alexej 2,3 mil. Chráněný volný agent
Kraft Milan 975 tis. 975 tis.
Krzysztof Oliwa 800 tis. 900 tis.
Kučera František 1,2 mil. 1,2 mil.
Lang Robert 1,1 mil. Chráněný volný agent
Laukkanen Janne 1,1 mil. 1,3 mil.
Lemieux Mario 1,4 mil. Majitel klubu
Moran Ian 550 tis. Chráněný volný agent
Primeau Wayne 575 tis. Chráněný volný agent
Snow Garth 600 tis. Nechráněný volný agent
Stevens Kevin 600 tis. Nechráněný volný agent
Straka Martin 2,2 mil. Chráněný volný agent

Autor:


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze