Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Babcock jako Růžička: nevídaně dlouhá smlouva a top cíle. Zvedne Toronto?

Mike Babcock umí být na střídačce emotivní. Podobně jako Vladimír Růžička si nechává vysvětlovat od rozhodčích sporné verdkty | foto: AP

21 2015
Mike Babcock a Vladimír Růžička, tihle dva hokejoví trenéři toho mají hodně společného. Oba jsou ve své zemi považováni za nejlepší odborníky, za oběma stojí hmatatelné úspěchy, oba dlouhé roky působili v jednom klubu. A teď oba v jeden den uzavřeli nevídané kontrakty a stojí před nimi nové výzvy.

Růžička se upsal na 10 let Chomutovu, který se chce s jeho přičiněním stát z věčného cestovatele mezi extraligou a první národní stabilním účastníkem nejvyšší soutěže, jenž by za pár let mohl atakovat příčky nejvyšší.

Babcock uzavřel kontrakt na 8 let s Torontem, legendárním klubem, který byl v posledních letech všem pro smích. Jeho úkolem je navrátit mu vážnost, lesk a slávu. A za pár let třeba i Stanley Cup. Kdo ví, třeba se to podaří už dva roky, tedy na 50. výročí od zisku toho posledního.

V tuto chvíli se to jeví jako vtip, leč Babcock je extratřída, která toho klidně může dosáhnout. „Bude fantastický, on ten koráb rozjede,“ prohlásil třeba břitký komentátor Don Cherry.

Za 52letým Kanaďanem stojí řada úspěchů. Deset let působil v Detroitu, který celou dobu patřil k tomu nejlepšímu, co mohla NHL nabídnout. Brzy 52letý Růžička vedl Slavii čtrnáct let a udělal z ní svého času nejúspěšnější klub v extralize.

Babcock sbíral podobně jako Růžička úspěchy i na reprezentační střídačce, na kterou si stoupl stejně jako on v době, když měl zároveň práci v klubu. Oba mají dvě zlata: Babcock olympijská z Vancouveru a Soči, Růžička světová ze šampionátů 2005 a 2010.

Oba si své nové působiště vybrali na základě kamarádství a důvěry od šéfů klubů. Růžička si moc dobře rozumí s chomutovský bossem Jaroslavem Veverkou, Babcocka zlákal do Toronta jeho prezident Brendan Shanahan, kterého vedl jednu sezonu v Detroitu a s nímž si výborně rozumí.

Vždyť kanadský trenér stejně jako Růžička mohl vybírat z celé hromady dalších nabídek. Neskutečný balík peněz mu nabízelo třeba Buffalo, mocně po něm toužilo San Jose nebo St. Louis. A vlastně i Detroit doufal, že přece jen zůstane.

Babcock se však rozhodl pro návrat do Ontaria, odkud pochází (podobně jako Růžička se vrátil na sever Čech, byť ne do svého Litvínova). Vlastně není divu, v Torontu nemá co ztratit, tenhle klub už hlouběji klesnout nemůže. Svou roli sehrála i otázka prestiže, což ho zavazuje. Moc dobře ví, že je před ním spousta práce, ale pokud klub vytáhne, bude ve městě legendou.

„Mike dokáže dát tým dohromady, protože největší slabinou Maple Leafs bylo, že tam nefungovala parta. Tohle on umí, to je jeho parketa. V Torontu si můžou gratulovat,“ komentuje situaci Cherry.

Babcocka čeká obrovský tlak, kterému všichni jeho předchůdci podlehli. Teď musí dokázat, že si zaslouží rekordní kontrakt na 50 milionů dolarů, čímž se z něj stal nejlépe placený kouč v historii NHL.Najdete na iDNES.czmobilní verze