Liberečtí hokejisté slaví gól na ledě Chomutova. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Hokejová baráž: Boleslav porazila Olomouc, Liberec uspěl v Chomutově

• 11
Hokejisté Liberce uspěli v 5. kole rozšířené baráže o extraligu na ledě Chomutova, utkání celků z nejvyšší soutěže vyhráli 2:0 a dostali se do čela průběžné tabulky. V souboji prvoligových týmů porazila Mladá Boleslav v domácím prostředí Olomouc 4:2. Doma vyhrála už potřetí za sebou.

Za devítibodovým Libercem se na osmi bodech srovnala Boleslav s Chomutovem. Čtvrtá Olomouc už ztrácí tři body.

Baráž o extraligu pokračuje v pátek - Chomutov přivítá Olomouc, do Liberce přijede Mladá Boleslav.

Mladá Boleslav - Olomouc 4:2

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Aktivnější domácí se prosadili už ve čtvrté minutě - Výborný zpoza branky přihrál na modrou Němečkovi, jehož střelu usměrnil Pabiška. Stejný hráč v 11. minutě zvýšil na 2:0, když při přesilovce využil přesnou přihrávku Výborného brankovištěm a zametl puk do odkryté části branky. V závěru první třetiny při další přesilovce Vrbata trefil horní tyč.

Nevyužitá šance domácí nemusela mrzet, protože pokračující početní výhodu využili krátce po přestávce. Kašík zaváhal při střele Demela a po třetím inkasovaném gólu přenechal místo náhradníkovi Halászovi. Ještě v průběhu prostřední  dvacetiminutovky se ale Olomouc vrátila do hry.

Nejprve ve 23. minutě Králík snadno doklepnul puk do prázdné branky po akci Ministra, a přestože vzápětí hosté nevyužili dlouhou přesilovku pět na tři, kontaktního gólu se přece dočkali. Vodný v 37. minutě čekal před brankovištěm a po přihrávce Janáčka překonal Valenta, který v boleslavské brance opět zastoupil nemocnou jedničku Willa.

Hosté ve třetí části cítili šanci na vyrovnání, ale Vodný s Kolouchem nevyužili nadějné šance a domácí naopak potvrdili, že se mohou spolehnout na přesilovky. Vyloučený Kříž vydržel na trestné lavici jen deset vteřin, než využil třetí boleslavskou početní výhodu v zápase Nouza. Pět minut před koncem mohl zdramatizovat závěr Ministr, který se protáhl mezi obránci, ale Valent jeho sólo zneškodnil a Boleslav už si pak třetí výhru v řadě pohlídala.

Marian Jelínek (Mladá Boleslav): "V první třetině jsme dominovali, ale měli jsme dát víc gólů. Sami jsme si tím zápas zkomplikovali a soupeř hrál od stavu 3:2 nepříjemně. Když už udeřil, smrdělo to gólem. Všechny olomoucké šance byly nebezpečné a rozhodl náš gól na 4:2."

Petr Fiala (Olomouc): "Domácí zaslouženě vyhráli, my jsme si ani nemohli zasloužit body, protože dvě třetiny byly z naší strany mizerné. Hlavně v první dvacetiminutovce byl náš výkon trapný. Musím říct, že zničehonic byl stav najednou 3:2 a zápas se zdramatizoval, ale rozhodly přesilové hry. My jsme si při přesilovce pět na tři nic nevytvořili, zatímco domácí byli produktivní a z pěti přesilovek dali tři góly."

Branky a nahrávky: 4. Pabiška (Němeček, D. Výborný), 11. Pabiška (D. Výborný, Nouza), 21. Demel (Mikulík, Němeček), 51. Nouza (Toman, D. Výborný) - 23. Králík (Ministr), 37. Vodný (Janáček, Diviš). Rozhodčí: Minář, A. Jeřábek - Ondráček, Bejček. Vyloučení: 5:5. Využití: 3:0. Diváci: 3 730. Třetiny: 2:0, 1:2, 1:0)

Mladá Boleslav: Valent - Jindra, Chaloupka, Němeček, Toman, Kasík, Pojkar, Žabka, Bohunický - Mikulík, Koudelka, Demel - Pabiška, D. Výborný, Nouza - Hrdel, D. Vrbata, Kafka - Rys, Jiránek, Ondřej. Trenéři: F. Výborný a Slabý.

Olomouc: Kašík (21. Halász) - Bartoň, Ondrušek, Kříž, Staněk, Kadela, Valenta, Janáček, Lhotský - Diviš, Řípa, Kucsera - Rác, Kolouch, Vodný - Kucharczyk, Herman, Selingr - Králík, Ministr, Lehečka. Trenéři: Fiala a Tomajko.

Chomutov - Liberec 0:2

Ze zápasu Chomutov - Liberec (bílá). Domácí branka v ohrožení.
Radek Duda z Liberce a jeho oslavné gesto.

Na začátku utkání byli aktivnější domácí, ale ani jejich tři přesilové hry nevedly ke vstřelení branky. Piráti měli největší příležitost ve čtvrté minutě, kdy už byl Schwarz překonán, ale puk na poslední chvíli zastavil Moravec. Liberec se dostal do vedení v 18. minutě v přesilové hře, kdy se po Nedvědově akci prosadil Bulík.

V druhé třetině měli naopak více ze hry hosté, ale v 23. minutě mohli domácí vyrovnat, když Šagát trefil tyč. Pak propadl Hanuljakovi puk, ale hosté jej nedokázali z brankové čáry dorazit do sítě. Na druhé straně neplatila Ruttova trefa pro faul domácího beka.

Náskok Bílých Tygrů zvýšil v 33. minutě exchomutovský Duda, který obkroužil branku a propasíroval puk pod Hanuljakovými betony. Závěr třetiny byl ovlivněn pětiminutovou přesilovkou hostů po vyloučení domácího Stehlíka, ale stav se nezměnil.

V třetí třetině měl Chomutov občas až drtivý tlak, ale ani největší příležitosti v liberecké brance neskončily. Poslední možnost měli domácí necelé čtyři minuty před koncem, ale 38 sekund trvající přesilovku pěti proti třem nevyužili.

Jaroslav Beck (Chomutov): "Dvě třetiny jsme hráli špatně, ale jak my neumíme přesilovky, rozhodčí asi neumějí pískat. Klíčovým momentem byla neuznaná naše branka, kdy rozhodčí pískl faul Rutty a ještě byl náš hráč vyloučen. Ten moment nás mohl nakopnout."

Milan Černý (Liberec): "Zápas jsme ve hře pět na pět zvládali dobře. Platilo to, co jsme chtěli hrát. Málem jsme si zápas mohli pokazit spoustou vyloučení, ale musím pochválit hráče, kteří hráli oslabení. Mohli jsme dát i třetí gól a byl by klid dříve."

Branky a nahrávky: 19. Bulík (T. Pospíšil, Nedvěd), 34. Duda (Nedvěd, T. Pospíšil). Rozhodčí: Šír, Kalivoda - Bryška, Skopal. Vyloučení: 7:11, navíc J. Stehlík na 5 min. a do konce utkání, D. Hruška a T. Káňa (všichni Chomutov) oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 3 801. Třetiny: 0:1, 0:1, 0:0.

Chomutov: Hanuljak - Rýgl, J. Mrázek, Palin, Bartejs, Rutta, Trefný, J. Stehlík - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - T. Káňa, Kraft, Šagát - Důras, Sikora, Hromas - Jíra, Kůs, M. Procházka. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Beck.

Liberec: Vošvrda - Čakajík, Derner, Moravec, Výtisk, Čutta, Jánošík, Štich - Duda, Nedvěd, Víšek - T. Pospíšil, Bulík, Špaček - Kudrna, Filippi, Bulíř - Galamboš, Dušek, Vantuch. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.