Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pád slovenského hokeje trvá. Bokroš: Máme problém složit jednu pětku

Český hokejista David Pastrňák cloní před slovenským brankářem v utkání MS hráčů do 20 let. | foto: Reuters

7 2016
Skončili sedmí, čímž splnili cíl dostat se do nejlepší osmičky. Přesto panují na Slovensku po mistrovství světa hokejistů do dvaceti let spíše rozpaky a trochu až zoufalství. Znovu se totiž ukázalo, že tamní hokej čím dál víc zaostává za světovými velmocemi. A bude hůř.

„Je to odraz reality slovenského hokeje. Před námi skončila světová špička a za námi jsou soupeři, s kterými hrajeme vyrovnanou partii,“ říká otevřeně trenér dvacítky Ernest Bokroš.

Přeloženo: za Slováky skončili Dánové, kteří ve čtvrtfinále zatápěli Rusům, Švýcaři a Bělorusové. Před nimi Kanada, Česko, Švédsko, USA, Rusko a Finsko. Ne, v téhle konkurenci naši východní sousedé budou čím dál hůř přežívat, zvlášť když už vědí rozlosování pro turnaj v roce 2017.

To Slováky čeká Kanada, USA, Rusko a Lotyšsko.

„To není silná skupina, ale strašná skupina,“ děsí Bokroš už dopředu. „Jediným hratelným soupeřem jsou pro nás Lotyši. Jenže já už dnes vím, že mají k dispozici kvalitní ročník, ve kterém jsou čtyři hráči na draft a skvělý brankář. Je jasné, že uspět bude velmi těžké.“

Slovákům tak reálně hrozí i sestup z elitní skupiny mistrovství světa, protože zkrátka nemají k dispozici kvalitní hráče. Na tom nic nemění ani snahy tamního svazu dávat mladým uměle šanci prostřednictvím kvót.

Nebo přesněji řečeno vytvořením výběru HK Orange 20, který je složený právě z hráčů do dvaceti let. Ten od roku 2007 nastupuje ve slovenské extralize, aby měli mladíci dostatek prostoru pro hokejový rozvoj, jenže žádné hmatatelné výsledky tato bohulibá myšlenka nepřinesla.

Ernest Bokroš

Ernest Bokroš má o čem přemýšlet. Jeho práce u slovenské dvacítky se podobá donkichotskému boji s větrnými mlýny.

„Dnes je na šampionátu náročné uspět, vždyť ve finále se hrál hokej jako z jiné planety,“ říká Bokroš, jemuž nezbývá než konstatovat: „Víme o problémech na Slovensku, ale touto cestou bych chtěl poděkovat celému realizačnímu týmu i hráčům za sedmou příčku.“

Brzy se na ni možná bude vzpomínat jako na velký úspěch.

Hlavním problém Slováků je v malé hráčské základně a v celkové práci s těmi nejmenšími hokejisty. Ostatně na to už delší dobu upozorňují kritici, kteří tento neutěšený stav dávají za vinu šéfovi svazu Igoru Nemečkovi.

Právě on svou nečinností dopustil úpadek slovenského hokeje na všech úrovních, tedy nejen na té juniorské, ale také seniorské, kde se bude postupem času a odchodem staré generace stále více zvýrazňovat.

„Naši konkurenti mají velké množství talentů a rozdílových hráčů. Naším největším talentem je Réway, jenže soupeři mají takových hokejistů sedm nebo osm. Švédové nebo Finové měli tři výborné pětky a bylo jedno, která jde na led. Každá mohla rozhodnout. My jsme měli velký problém dát dohromady i jednu údernou formaci,“ posteskl si Bokroš.

Nejhorší na tom všem je, že se situace v nejbližších letech nejspíš nezlepší, ba právě naopak.Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze